Pijarzy rozpoczęli Kalasantyński Rok Jubileuszowy. W sanktuarium na Siekierkach można uzyskać odpust zupełny

Pod hasłem "Głosić, przemieniać, wychowywać" rok potrwa od 27 listopada 2016 do 27 listopada 2017 ♦ Penitencjaria Apostolska udzieliła przywileju odpustu zupełnego osobom, które w kościołach pijarów wezmą udział w obchodach Jubileuszu ♦ Pijarzy znani są z prowadzenia szkół, a w Polsce również jako organizatorzy Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży

Zakon Pijarów rozpoczął świętowanie Kalasantyńskiego Roku Jubileuszowego związanego z rocznicą 400 lat istnienia wspólnoty oraz 250. rocznicą kanonizacji  założyciela, św. Józefa Kalasancjusza. Hasłem Jubileuszu są słowa: „Głosić, przemieniać, wychowywać”.

Główna inauguracja jubileuszu odbyła się 27 listopada, w Dniu Opieki św. Józefa Kalasancjusza, w Rzymie, Domu Generalnym Zakonu i w kościele św. Pantaleona. Uroczystościom przewodniczył kard. João Braz de Aviza, prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

W Polsce pijarzy rozpoczęli świętowanie 26 listopada br., w Krakowie, w kościele Matki Bożej Ostrobramskiej pod przewodnictwem kard. Zenona Grocholewskiego, byłego prefekta Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. W uroczystości wzięli udział: kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, władze oświatowe, wyżsi przełożeni zaprzyjaźnionych wspólnot zakonnych, kapłani diecezjalni, przedstawicielki zgromadzeń żeńskich, reprezentacje z pijarskich szkół i parafii w Polsce.

Ojciec Święty Franciszek skierował do Rodziny Kalasantyńskiej okolicznościowe przesłanie i wydał bullę, w której udziela wiernym przywileju uzyskania odpustu zupełnego we wszystkich kościołach, miejscach kultu, sanktuariach i parafiach, gdzie znajduje się Zakon Szkół Pobożnych pod zwykłymi warunkami (spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego) przez udział w obchodach Jubileuszu.

Odpust ten można ofiarować również za dusze wiernych przebywające w czyśćcu.

W Polsce Zakon Pijarów prowadzi szkoły w siedmiu miastach: w Bolesławcu, Elblągu, Katowicach, Krakowie, Łowiczu, Poznaniu i Warszawie. Kształci się w nich łącznie ponad 3,5 tys. uczniów. Razem ze świeckimi współpracownikami zajmuje się wychowaniem dzieci i młodzieży w szkołach i parafiach. Pijarzy od lat prowadzą także placówki edukacji nieformalnej: centra kultury, świetlice, kluby sportowe i dzieła wspomagające: fundacje, stowarzyszenie, wydawnictwo. Od 400 lat zakonników inspiruje pomysł na szkołę równych szans dla każdego – przekazany przez św. Józefa Kalasancjusza, założyciela pijarskiej wspólnoty.