Kościół Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich pw. Matki Bożej Jerozolimskiej

O miejscu

W sercu Kościoła katolickiego Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie gromadzą w dwóch Instytutach braci i siostry, których szczególnym powołaniem jest tworzenie na „pustyni miast” oaz modlitwy, ciszy i pokoju.

Powstały w uroczystość Wszystkich Świętych 1975 roku w kościele św. Gerwazego jako wynik spotkania pomiędzy pragnieniem kard. François Marty, ówczesnego arcybiskupa Paryża, i propozycją o. Pierre-Marie Delfieux, duszpasterza akademickiego Sorbony, założyciela Wspólnot Jerozolimskich.

Istnieją obecnie w Paryżu, Vézelay, Strasburgu, na Mont-Saint-Michel, w Brukseli, Florencji, Montrealu i Rzymie – jak również w dwóch miejscach rekolekcyjnych: w Magdala,, w Solonii, oraz w Gamogna, w Toskanii. Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie, posiadając koloryt właściwy dla ich konkretnej sytuacji, żyją tym samym podstawowym charyzmatem życia braterskiego, modlitwy, pracy i przyjmowania „w sercu miast” i „w sercu świata”, starając się jednak trwać zawsze „w sercu Boga”.

Charyzmat ten kładzie szczególny nacisk na piękno liturgii, owej oazy pokoju, gdzie każdy – wieczorem, rano i w południe – może przyjść zaczerpnąć  i odpocząć w Bogu od wyczerpującego rytmu miasta.

Aktualności

Niedziela Świętej Rodziny na Łazienkowskiej. Wspólna modlitwa z Rodziną Rodzin

Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza 31 grudnia była okazją do świętowania ze wspólnotą Rodzina Rodzin ♦ To święto patronalne stowarzyszenia apostolskiego założonego przez Prymasa Wyszyńskiego i Marię Okońską ♦ Od lat 80. XX wieku ośrodkiem Rodziny Rodziny był kościół przy Łazienkowskiej, obecnie należący do Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich

Bądźcie światłem!

Z okazji trwającego Roku Życia Konsekrowanego i 5. rocznicy obecności Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich w Warszawie w sobotę zaprezentowano medytację muzyczną „W świetle Taboru”.

Kancelaria

ul. Łazienkowska 14
00-449 Warszawa

tel. braci: +48 22 627 22 37
tel. sióstr: +48 22 627 22 36

Msze Święte

Niedziele i święta:
11:00 (uwaga - w sierpniu kościół nieczynny)
Dni powszednie:
18:00 (poza poniedziałkiem) (uwaga - w sierpniu kościół nieczynny)

Księża

Rektor

Ojciec Benedykt-David Dřevojánek (2009, 2010)

Ojciec duchowny dekanatu śródmiejskiego

Spowiedź

  • środa, czwartek, piątek : 15.00 – 17.00
  • sobota : 15.00 – 17.50

Możliwość spowiedzi lub rozmowy duchowej (w języku polskim,słowackim, francuskim, czeskim). Konfesjonał w kościele po lewej stronie.

Nabożeńtwa

W niedzielę:

  • Oficjum Zmartwychwstania: 8.00
  • Eucharystia: 11.00
  • Nieszpory: 18.30

Od wtorku do soboty:

  • Jutrznia: 7.00 (w soboty 8.00)
  • Oficjum południowe: 12.30

Adoracja Najwiętszego Sakramentu

  • Od wtorku do soboty 14.30 – 17.30
  • Przez całą noc z czwartku na piątek