Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

O miejscu

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zostało założone pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku. Początkowo znajdowało się na warszawskim Starym Mieście w budynkach położonych obok Archikatedry św. Jana na ulicy Kanonii. Uroczystego otwarcia dokonał arcybiskup warszawski kardynał Aleksander Kakowski w 1938 roku.

Muzeum posiadało galerię rzeźby gotyckiej, galerię dawnych tkanin sakralnych i niewiele dzieł złotniczych. Najcenniejsze obiekty zostały wywiezione przez Niemców po Powstaniu Warszawskim, budynek został doszczętnie spalony. Wiele z ukradzionych eksponatów zostało rewindykowanych w 1947 r., jednak zostały one wcielone do zbiorów państwowych.

W latach siedemdziesiątych XX. wieku z inicjatywy Prymasa Stefana Wyszyńskiego przy Archiwum Katedralnym stopniowo gromadzono obiekty sztuki dawnej, głównie tkaniny liturgiczne. Realizowanie idei powołania muzeum Prymas Wyszyński powierzył młodemu absolwentowi historii sztuki, ks. Andrzejowi Przekazińskiemu. W 1978 r. w wieży kościoła św. Anny odbyły się pierwsze wystawy zbiorów nieistniejącego jeszcze muzeum. Jednocześnie trwał gruntowny remont poklasztornego budynku ojców Trynitarzy przy kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej na Solcu (ul. Solec 61), który jest jednym z najstarszych kościołów na terenie Warszawy.

Otwarcie nowego Muzeum Archidiecezji Warszawskiej odbyło się w kwietniu 1980 r. Zbiory muzeum obejmują grafikę, numizmaty, malarstwo, rzeźbę, tkaniny, medalierstwo, złotnictwo i zamykają się liczbą prawie dwudziestu tysięcy eksponatów. Na ekspozycji stałej, która obejmuje pewną część posiadanych zbiorów, prezentowana jest przede wszystkim sztuka sakralna i rzemiosło artystyczne.

W latach osiemdziesiątych XX. wieku muzeum było jednym z miejsc, w których wspierana był aktywność opozycyjna wobec systemu komunistycznego w Polsce. W czasie stanu wojennego aktywnie działały w muzeum grupy plastyków, aktorów i muzyków. Odbywały się wystawy o charakterze patriotycznym i religijnym, koncerty, odczyty i wieczory teatralne.

18 października 1986 roku w Paryżu zawarta zostaje umowa wstępna pomiędzy dyrektorem Muzeum Archidiecezji Warszawskiej ks. Andrzejem Przekazińskim i doktorem Zbigniewem Karolem Porczyńskim. Na mocy tej umowy do depozytu Muzeum Archidiecezji została przekazana kolekcja malarstwa europejskiego.

Godziny otwarcia:

wt-pt: 12:00 – 18:00
sob-nie: 12:00 – 16:00
pon: nieczynne

Mozaika znaczeń. Nowe cykle wykładów w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej wraz z Wydziałem Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wykłady poświęcone sztuce i kulturze ♦ To dwa cykle: wtorkowy i czwartkowy ♦ We wtorki o sztuce powiedzą badacze, w czwartki - artyści ♦ Rozpoczęcie 8 listopada, wcześniej należy się zapisać

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zaprasza

Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski i 50. rocznicy obchodów Milenium przygotowano wystawę. "Przewodnikiem" jest kard. Stefan Wyszyński. Jego przemówienia prowadzą widza przez poszczególne sale.

Dyrektor Muzeum

Dyrektorem muzeum jest ks. kanonik dr Mirosław Nowak.

Filmiki

[ANG]

Godziny otwarcia, bilety wstępu

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej będzie nieczynne w dniach: 24-26 grudnia 2016 oraz 31 grudnia 2016 – 2 stycznia 2017

Godziny otwarcia Muzeum/Opening hours Museum

wtorek – piątek 12:00 – 18:00 Tuesday – Friday 12 a.m. – 6 p.m.
sobota – niedziela 12:00 – 16:00 Saturday – Sunday 12 a.m. – 4 p.m.
poniedziałek nieczynne Monday closed

Godziny otwarcia Krypt Archikatedry/Opening hours Cathedral Crypt

poniedziałek – sobota 10:00 – 17:00 Monday – Saturday 10 a.m. – 5 p.m.
niedziela 15:00 – 17:00 Sunday 3 p.m. – 5 p.m.

Krypty zamknięte podczas Mszy św. i nabożeństw. / Crypts are closed during Mass and services.

CENNIK

Wystawa czasowa

Temporary exhibitions

5 3 12 4 os /person

Bilet grupowy: powyżej 10 os.

Bilet rodzinny: 2 osoby dorosłe i 3 dzieci do 18 r.ż.

Zwiedzanie z przewodnikiem:

język polski: 90 zł, języki: angielski, włoski, francuski, ukraiński: 120 zł

Group ticket:  from 10 persons.

Family:  2 adults, and 3 children up to 18 years.

Guided tour:  Polish: 90 zł , English, Italian ,  French, Ukrainian: 120 zł