Chynów. Świętej Trójcy

O parafii

Parafia Chynów powstała w 1434 roku i została prawdopodobnie wydzielona z części parafii Drwalew. Dekret erekcyjny nosi datę 17 lipca 1434 r. Założycielem chynowskiej parafii był Piotr Pilikowicz – dziedzic dóbr Skały i wojewoda mazowiecki. On też ufundował pierwszy kościół pw. Św. Trójcy, który wybudowano w pewnym oddaleniu od wsi, przy drodze łączącej Grójec z Górą Kalwarią, już wtedy znanej jako via magna. Najstarszy kościół został zastąpiony przez nowy w 1531 r. Obecny najprawdopodobniej wzniesiono w XVII w., z wykorzystaniem drewna z poprzedniej świątyni, stąd słusznie nazywany jest najstarszym modrzewiowym kościołem na Mazowszu.

W świątyni zachowało się bogate, głównie barokowe, wyposażenie. Zwraca uwagę rokokowa nastawa ołtarzowa zwieńczona polichromowanymi figurami św. Józefa i św. Jana Nepomucena, piękny, późnorenesansowy ołtarz boczny z barokowym obrazem Matki Bożej (tzw. Umiłowanie, z jednym okiem zasłoniętym przez główkę Dzieciątka) i pełnymi uroku figurami: św. Zofii z trzema córkami oraz św. Marii Magdaleny. Ciekawym elementem wyposażenia jest belka tęczowa, niedawno przywrócona na swoje pierwotne miejsce, z figurami świętych i krucyfiksem. Z dawnego wystroju kościoła zachowała się jeszcze barokowa ambona, chrzcielnica oraz prospekt organowy, pochodzący najprawdopodobniej z XVIII wieku.

Z zabytków malarskich zdobiących kościół najciekawszy jest barokowy obraz „Ukrzyżowanie”  z wizerunkami fundatorów (prawdopodobnie rodzina Chynowskich) oraz portret trumienny na blasze, przedstawiający nieznaną z imienia i nazwiska kobietę, zmarłą w 1667 roku. Ciekawostką jest zamek z kutego żelaza w drzwiach do zakrystii, działający nieprzerwanie od XVII wieku. W obrębie muru okalającego kościół znajduje się też szesnastowieczna płyta nagrobna kanonika warszawskiego, Bartłomieja z Belska Starego (zm. 1527) z dwoma herbami i gotyckim napisem, dziś niestety nieczytelnym.

Kościół pw. Św. Trójcy, malowniczo położony w cieniu drzew, cudem uniknął niszczycielskiego działania żywiołów i wojen. Dziś posiada z pewnością wartość unikatową i jest jednym z ciekawszych tego typu zabytków na ziemi mazowieckiej.

Ks. dr Piotr Borys nowym proboszczem parafii w Chynowie

Ks. dr Piotr Borys obejmie parafię Świętej Trójcy w Chynowie po zmarłym nagle proboszczu ks. Jacku Zalewskim • Decyzję w tej sprawie podjął kard. Kazimierz Nycz • Nowy proboszcz w poniedziałek 27 sierpnia odebrał dekret z rąk metropolity warszawskiego, a następnie w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich złożył wyznanie wiary i przyrzeczenia

Ks. dr Piotr Borys nowym proboszczem parafii w Chynowie

Ks. dr Piotr Borys obejmie parafię Świętej Trójcy w Chynowie po zmarłym nagle proboszczu ks. Jacku Zalewskim. Decyzję w tej sprawie podjął kard. Kazimierz Nycz. Nowy proboszcz w poniedziałek 27 sierpnia odebrał dekret z rąk metropolity warszawskiego, a następnie w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich złożył wyznanie wiary i przyrzeczenia.

Nowy proboszcz obejmie parafię w Chynowie

ul.Główna 58
05-650 Chynów

Kancelaria czynna:
od poniedziałku do piątku – godz. 9:00-10:00 oraz 18:30-19:30 (od kwietnia do czerwca i we wrześniu); 17:30-18:30 (od października do marca)

Niedziele i święta:
od września do czerwca 8.00 9.30 11.00 12.30 i 18.00 (17.00 w okresie zimowym: od października do Wielkanocy) w lipcu i w sierpniu 8.00 9.30 11.00 i 12.30
Dni powszednie:
we wrześniu oraz od Wielkanocy do czerwca 8.30 i 18.00 od października do Adwentu oraz od lutego do Wielkanocy 8.30 i 17.00 w Adwencie 7.00 i 17.00 w styczniu od poniedziałku do piątku 8.30 w soboty 8.30 i 17.00 w lipcu i w sierpniu w poniedziałki, wtorki i środy 8.30 i 9.00 w czwartki, piątki i soboty 17.30 i 18.00

Księża w parafii

Ksiądz dr Piotr Borys (1997, 2018)

Spowiedź 20 minut przed każdą Mszą Świętą.

Nabożeńtwa

• Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie
    • niedziela o godz. 7.30 (pół godziny przed pierwszą Mszą św.)
  • Do św. Antoniego
    • czwarty wtorek miesiąca po Mszy Świętej porannej
  • Wypominki – modlitwa za zmarłych
    • poniedziałek, pół godziny przed Mszą Świętą poranną (wypominki na rok 2010/2011)