Izabelin. Św. Franciszka z Asyżu

O parafii

Historia Parafii św. Franciszka w Izabelinie zaczęła się w 1950 r. Prymas Tysiąclecia – kard. Stefan Wyszyński zaprosił do siebie kilku księży, m.in. Tadeusza i Aleksandra Fedorowiczów. Wyjaśnił wtedy, że chce utworzyć nową Parafię na skraju Puszczy Kampinoskiej. Zapytał, kto zgodziłby się zostać proboszczem nowej parafii. – Chyba ja, ojcze – odezywał się ks. Aleksander Fedorowicz.

Funkcję tymczasowego kościoła parafialnego pełniła kaplica w Laskach. Ks. Ali powołany zostaje na pasterza izabelińskiej Parafii. Lata spędzone w Laskach, do których przeniósł się na zaproszenie ks. Władysława Korniłowicza, kierownika duchowego Dzieła Niewidomych w Laskach i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, duchowość miejsca oraz bezpośredni kontakt z przyrodą Puszczy Kampinoskiej są być może inspiracją do powołania na opiekuna miejsca „biedaczyny z Asyżu”.

Pierwszy tom kroniki parafialnej rozpoczynała odręczna, krótka notatka siostry Klary. Pisała, że wspólnota liczy wówczas 3200 wiernych. Tworzą ją mieszkańcy: Hornówka (189 osób), Sierakowa (349 osób), Pociechy (31osób),  Izabelina C (620 osób), Izabelina B (200 osób), Lasek (711 osób), Zakładu dla Ociemniałych w Laskach (400 osób) i Truskawia (700 osób).

Miejsce na świątynię wybrano pod kątem centralnego usytuowania, ze szczególnym uwzględnieniem Truskawia – najstarszej wsi puszczańskiej. Dekret otwierający Parafię św. Franciszka z Asyżu odczytano podczas porannej Mszy św. 8 lipca 1951 r. Tydzień później – 15 lipca – odbywa się ceremonia wprowadzenia proboszcza. Tego samego dnia, w nowo powołanej Parafii ochrzczone jest pierwsze dziecko. Pierwszy ślub odbywa się tutaj 5 sierpnia, a pierwszą osobę, która odchodzi do wieczności wspólnota żegna dzień później.

„Był listem dla wszystkich”. Pożegnaliśmy brata Morisa Maurina

Był małym bratem Jezusa. Te trzy słowa streszczają całe jego życie – tak brata Morisa Maurina, zmarłego 15 maja, wspomina bp Michał Janocha, który przewodniczył jego pogrzebowi w kościele św. Franciszka w Izabelinie • Mali Bracia Jezusa mieszkają w Truskawiu w archidiecezji warszawskiej już od 35 lat

05–080 Izabelin

Kancelaria czynna:
od poniedziałku do piątku – godz. 17:00-17:45

Niedziele i święta:
8:30 10:00 11:30 (z udziałem dzieci) 12:45 (suma) 18:00 (z udziałem młodzieży)
Dni powszednie:
8:00 (w Adwencie Roraty o godz. 7:00) 18:00

Księża w parafii

Spowiedź pół godziny przed każdą Mszą Świętą.

Nabożeńtwa

• Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Wielkim Poście:
    • dla dzieci – piątek – 17:15
    • dla dorosłych i młodzieży – piątek – po Mszy św. wieczornej (ok. 18:30)
    • Droga Krzyżowa międzyparafialna [z Izabelina do Lipkowa] – w piątek przed Niedzielą Palmową, czyli 11.IV.2014 roku (godz. 18:30)
  • Na nabożeństwa Gorzkich żali zapraszamy w każdą niedzielę Wielkiego Postu po Mszy św. sprawowanej o godz. 10:00, czyli ok. godz. 11:00
  • Nabożeństwa majowe, czerwcowe i październikowe odprawiane są w dni powszednie po Mszy św. wieczornej (ok. godz. 18:30), zaś w niedziele i święta po Mszy św. sprawowanej o godz. 10:00
  • Różaniec odmawiany jest w dni powszednie codziennie ok. godz. 17:20 (przed Mszą św. wieczorną, o ile nie ma innego nabożeństwa.)