Warszawa. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

O parafii

Parafię erygował 10.03.1946 r. ks. Zygmunt Choromański — protonotariusz apostolski i rządca Archidiecezji Warszawskiej. Potwierdził to następnie Prymas Polski August Kardynał Hlond 29.06.1947 roku i nadał parafii tytuł Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Została utworzona z części parafii Świętej Katarzyny na Służewie. Jednak w Pyrach już w 1922 r. miejscowi wierni zbudowali drewnianą kaplicę p.w. Św. Antoniego, którą — w dniu 18 czerwca — poświęcił proboszcz parafii Służew ks. kan. Kakowski.
Jesienią 1944 r., po upadku Powstania Warszawskiego, przybył do Pyr bezdomny i schorowany wojennymi przejściami ks. Henryk Kałczyński, podejmując posługę duszpasterską w kaplicy. Od chwili powstania parafii zaczęto gromadzić materiał na budowę kościoła, m.in. ze zburzonej kamienicy rodziców ks. H. Kałczyńskiego, mieszczącej się przy ul. Marszałkowskiej 20. Neoromański kościół — o charakterze włoskim — zaprojektował prof. inż. arch. Antoni Jawornicki, z którym współpracował inż. Stanisław Credo, a wnętrze — arch. Czesław Sosnowski.

Budowę fundamentu rozpoczęto 9 listopada 1946 r. Złożono pod nim trzy przedwojenne srebrne monety (dwie pięciozłotówki i dziesięciozłotową z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego). Poświęcenia kamienia węgielnego dokonał Ks. Bp Wacław Majewski w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca 1947 r. Akt erekcyjny, zamknięty w mosiężnej łusce pocisku armatniego z II wojny światowej, został zamurowany w filarze z prawej strony koło prezbiterium. W 1951 r. władze komunistyczne — bez podania przyczyny — zakazały kontynuować budowę. Mimo to świątynię wznoszono dalej.

Dla upamiętnienia wznoszenia obiektu sakralnego w okresie Tysiąclecia Chrztu Polski, w ścianie frontowej wyrzeźbiono napis: „966 — 1966 Wierni Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, Kościołowi Świętemu i Jego Pasterzom” oraz nazwy miejscowości i nazwiska parafian najbardziej zasłużonych w dziele budowy świątyni.
Tragiczne wydarzenia grudnia 1970 r. stały się impulsem do podjęcia budowy wieży-​dzwonnicy. Ta zaprojektowana wcześniej część nie mogła być zrealizowana z uwagi na kolejny zakaz władz komunistycznych. Jej budowa, zakończona 2 lipca 1971 r., trwała zaledwie 2 miesiące. W dniu 14 lipca na szczycie wieży umieszczono na złocistej kuli zwycięski Krzyż Chrystusa.
Konsekracji dzwonów noszących imiona „Piotr i Paweł”, „Stefan”, oraz „Henryk” dokonał w dniu 1 kwietnia 1973 r. Ks. Bp Jerzy Modzelewski. Kościół został konsekrowany 14 września 1973 r. przez Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Podczas tej uroczystości na płycie wielkiego ołtarza zamurowano relikwie Męczenników: Św. Agnieszki i Św. Grzegorza oraz wyrzeźbiono 5 krzyży.

Od roku 1974 trwają dalsze prace w urządzeniu wnętrza świątyni. M.in. położono dekorację mozaikową w prezbiterium utrzymaną w konwencji sztuki starochrześcijańskiej. W konsultacji jej treści i realizacji uczestniczyli historycy sztuki: ks. prof. Janusz St. Pasierb i pochodzący z parafii ks. dr Andrzej Przekaziński, obecnie Dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Warszawie.
Zasługi ks. H. Kałczyńskiego zostały podkreślone podczas jubileuszu 50 lat święceń kapłańskich, w którym wzięli udział: Prymas Polski S. Kard. Wyszyński oraz Biskupi: Jerzy Modzelewski, Bronisław Dąbrowski — Sekretarz Episkopatu, Władysław Miziołek i Zbigniew Kraszewski.
W latach 1982 – 1986, staraniem ówczesnego ks. proboszcza — obecnie Ks. Biskupa Mariana Dusia — trwało wznoszenie domu parafialnego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Budowa została zakończona poświęceniem, którego w dniu 3.IX.1986 r. dokonał Prymas Polski Józef Kardynał Glemp.

Zmarł ks. prałat Stanisław Kalinowski. Pogrzeb w sobotę 12 stycznia

Ks. prałat Stanisław Kalinowski był człowiekiem niezwykle ciepłym, życzliwym ludziom. Taki cichy, dobry robotnik winnicy Pańskiej - wspomina zasłużonego kapłana ks. prałat Janusz Bodzon, kanclerz warszawskiej kurii • Pogrzeb dawnego kapelana kaplicy sejmowej, sedziego Sądu Metropolitalnego Warszawskiego odbędzie się w sobotę 12 stycznia w Pyrach

Wydarzenia w parafii

ul. Szumiąca 5
02 – 847 Warszawa

fax. +48 22 566 78 68
e-​mail: [email protected]

Kancelaria czynna:
poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godz.: 8.00 – 9.00 oraz 17.00 — 18.00
środa w godz.: 8.00 – 9.00 oraz 18.30 — 20.00
sobota w godz.: 8.00 — 9.00

Niedziele i święta:
7:30, 9:00, 11:00, 12:30, 18:00
Dni powszednie:

Księża w parafii

Wikariusz

Ksiądz Roman Konarski (1994, 2004)

Wikariusz

Ksiądz Łukasz Urbanek (2013, 2017)

Rezydent

Ksiądz prałat Franciszek Ordak (1973, 1996, 2019)

Spowiedź w czasie każdej Mszy Świętej.

Nabożeńtwa

• Roraty
    • każdy dzień powszedni okresu Adwentu — godz. 18.00.
  • Godzinki
    • każda niedziela — godz. 7.10.
  • Nieszpory
    • każda niedziela okresu zwykłego — godz. 17.30.
  • Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
    • każda środa — godz. 18.00.
  • Koronka do Miłosierdzia Bożego
    • każdy piątek — godz. 17.45.
  • Nabożeństwo adoracyjne z udziałem Bractwa Szkaplerza Świętego
    • każdy pierwszy czwartek miesiąca — godz. 17.00.
  • Nabożeństwo pierwszopiątkowe do Najświętszego Serca Pana Jezusa
    • każdy pierwszy piątek miesiąca — godz. 17.30.
  • Nabożeństwo pierwszosobotnie do Niepokalanego Serca Maryi
    • każda pierwsza sobota miesiąca — po Mszy św. o godz. 7.30.
  • Nabożeństwo Fatimskie
    • 13 dzień każdego miesiąca — godz. 17.00.
  • Droga Krzyżowa
    • każdy piątek Wielkiego Postu — po Mszy św. wieczornej (ok. godz. 18.40),
    • dla dzieci — w każdą środę Wielkiego Postu — godz. 17.30.
  • Gorzkie Żale
    • każda niedziela Wielkiego Postu — godz. 17.30.
  • Nabożeństwa majowe i czerwcowe
    • każdego dnia maja i czerwca — godz. 17.30.
  • Nabożeństwa różańcowe
    • każdego dnia października — godz. 17.30

Adoracja Najwiętszego Sakramentu

Adoracja Najświętszego Sakramentu codziennie od godz. 17.30 do 18.00.

Poradnia rodzinna

Czynna: środa, w godz. 18.00-19.30