Bp Rafał Markowski

Biografia

Bp Rafał Markowski urodził się 16 kwietnia 1958 roku w Józefowie koło Otwocka. W 1982 roku ukończył studia filozoficzno – teologiczne w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1982 w archikatedrze warszawskiej z rąk kard. Józefa Glempa. W latach 1982-1985 pracował duszpastersko jako wikariusz w parafii św. Mikołaja w Warce.

W roku 1985 rozpoczął studia specjalistyczne w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie w 1991 roku uzyskał stopień doktora z zakresu religioznawstwa. W latach 1987 – 1993 był prefektem (wychowawcą) w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Od 1992 jest wykładowcą nauk religioznawczych na Wydziale Teologicznym UKSW oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Habilitację z nauk teologicznych w zakresie teologii religii otrzymał na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W 1993 roku kard. Józef Glemp zlecił ks. Rafałowi Markowskiemu zadanie zorganizowania katolickiego Radia Józef. Dyrektorem radia był do 2002 roku, potem objął funkcję rektora kościoła pw. Matki Bożej Jerozolimskiej w Warszawie.

W roku 1999 został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości. W 2008 został rzecznikiem prasowym Archidiecezji Warszawskiej oraz dyrektorem Archidiecezjalnego Centrum Informacji. W latach 2012-2013 był  też administratorem Domu Arcybiskupów Warszawskich. Święcenie biskupie miało miejsce 7 grudnia 2013 roku w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Warszawie.  Głównym konsekratorem był Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski. Współkonsekratorami – Arcybiskup Celestino Migliore Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz Biskup Kazimierz Romaniuk Biskup Senior Diecezji Warszawsko – Praskiej.

Podczas 373. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski 7 czerwca 2016 r. w Warszawie został wybrany przewodniczącym Rady KEP ds. Dialogu Religijnego oraz Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem na 5-letnią kadencję.

Sekretariat

ul. Miodowa 17/19
00-246 Warszawa
tel. +48 22 53 17 204
fax +48 22 53 17 238
e-mail: akapusciak@mkw.pl

Sekretarz: Anna Kapuściak

„Dzięki modlitwie możemy zrozumieć sens cierpienia”. Bp Markowski wśród chorych

Bp Rafał Markowski przewodniczył w niedzielę Mszy św. w Szpitalu Pediatrycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego • "Ludzkie cierpienie jest zawsze trudne, a czasami także niewytłumaczalne, ale Kościół w Światowym Dniu Chorego zachęca, aby doświadczenie choroby składać w modlitwie do Maryi. Wtedy jest możliwe zrozumienie sensu cierpienia" - powiedział»

Bp Rafał Markowski w rozmowie przed XXI Dniem Judaizmu: „Bez dialogu żyjemy w poczuciu pewnej obcości”

Pod hasłem "Pokój! Pokój dalekim i bliskim" Warszawie w dniach 16-21 stycznia odbędą się centralne obchody Dnia Judaizmu • W tym roku ich organizatorem jest Archidiecezja Warszawska • Bp Markowski w wywiadzie zwraca uwagę, iż Dzień Judaizmu ma charakter edukacyjny, jest okazją by - jak mówi - "zauważyć swoją inność, ale nie pozostać obcymi" • Podkreśla, że pokój jest wartością, która jest wyzwaniem zarówno dla wyznawców judaizmu jak i chrześcijan»

Słowo Przewodniczącego Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem na XXI Dzień Judaizmu

W obliczu zagrożeń pokoju, jakie niesie współczesny świat podzielony konfliktami i wstrząsany zbrojnym terrorem, wyznawcy judaizmu i chrześcijanie powinni stać się świadkami prawdy, że tylko Bóg jest źródłem prawdziwego pokoju – pisze bp Rafał Markowski • Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem wystosował specjalne przesłanie na XXI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim • W tym roku centralne obchody odbędą się w Warszawie»

Nigdy wcześniej nie lepił pierogów, ale dla ubogich przygotował kilkanaście. Bp Rafał Markowski włączył się w akcję Caritas

Bp Rafał Markowski i bp Carlos Mendoza z Wenezueli wzięli udział 16 listopada we wspólnym przygotowaniu pierogów dla osób ubogich korzystających z jadłodajni Caritas archidiecezji warszawskiej przy ul. Żytniej ♦ Akcję przygotowano przed Światowym Dniem Ubogich, który po raz pierwszy, z inicjatywy papieża Franciszka, obchodzony będzie w niedzielę 19 listopada.»