Zzmarła s. Cecylia Maria Roszak – najstarsza zakonnica na świecie

W Krakowie zmarła najstarsza siostra zakonna na świecie – Matka Cecylia Maria Roszak z klasztoru sióstr dominikanek „Na Gródku” w Krakowie. 25 marca tego roku obchodziła 110. urodziny. W 2009 r. Instytut Yad Vashem przyznał 101-letniej wówczas matce Cecylii tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.

Kard. Errázuriz zakończył pracę w Radzie Kardynałów

Chilijski kardynał Francisco Javier Errázuriz Ossa poinformował o zakończeniu swego udziału w pracach Rady Kardynałów (K9). „Poleciałem do Rzymu, aby pożegnać się z papieżem”, słowa chilijskiego purpurata zacytowały media tego kraju 14 listopada.

W Sudanie zginął od ran pierwszy jezuita pochodzący z Kenii

Wieczorem 14 listopada dom wspólnoty jezuickiej posługującej w mieście Cueibet w stanie Gok w Sudanie Południowym napadli uzbrojeni mężczyźni. Ciężko ranili 4 członków wspólnoty, wskutek czego jeden z nich – ks. Victor Luke Odhiambo zmarł. Był pierwszym w historii jezuitą pochodzącym z Kenii.

Prezydent podpisał ustawę o Narodowym Dniu Pamięci Duchownych Niezłomnych

Prezydent Andrzej Duda podpisał 13 listopada ustawę ustanawiającą dzień 19 października Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych. Ma on być wyrazem hołdu „dla kapłanów i innych osób duchownych, które swoją postawą dawały świadectwo męstwa i niezłomnej postawy patriotycznej oraz niejednokrotnie przelewały krew w obronie Ojczyzny”.

Włochy: zmiany w tekście „Ojcze nasz” i „Chwała na wysokości Bogu”

Włoska Konferencja Biskupia przyjęła zmiany w tekście modlitwy „Ojcze nasz” i „Chwała na wysokości Bogu”. Zawarte są one w nowym wydaniu Mszału Rzymskiego w języku włoskim. Przekład tej księgi musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Stolicę Apostolską.

Franciszek: Kościół nie rozwija się spektakularnie, ale w milczeniu

Kościół rozwija się w prostocie, w milczeniu, w uwielbieniu Boga w ofierze eucharystycznej, we wspólnocie braterskiej, w której wszyscy się miłują – mówił papież podczas porannej Mszy Świętej sprawowanej w Domu Świętej Marty.

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny byłego generała jezuitów o. Pedro Arrupe

W Rzymie został oficjalnie otwarty proces beatyfikacyjny byłego generała zakonu jezuitów, o. Pedro Arrupe. Poinformował o tym 14 listopada w liście do członków swego zakonu obecny generał ks. Arturo Sosa.

Tony piasku na Placu św. Piotra. Powstaje szopka

Już 17 listopada wzrok pielgrzymów i turystów przybywających na Plac św. Piotra w Watykanie zacznie przykuwać wielka góra piasku. Kilka dni później góra piasku zacznie się powoli przemieniać w… Bożonarodzeniową szopkę, jaką włoskie miasto Jesolo chce podarować Franciszkowi na Święta.

W Hiszpanii powstała pierwsza polska parafia personalna

Niezwykły dar z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości otrzymali Polacy mieszkający w diecezji Walencja. Miejscowy ordynariusz kard. Antonio Cañízares erygował pierwszą w Hiszpanii polską parafię personalną p.w. Matki Bożej Częstochowskiej. Jej proboszczem został chrystusowiec, ks. Czesław Piela.

Ks. prof. K. Pawlina: „Mentalność młodych kształtują memy, a nie mamy”

Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie ks. prof. Krzysztof Pawlina podczas zakończonych w środę Dni Duszpasterskich w Radomiu mówił o obrazie współczesnej młodzieży. – Komunikują się z całym światem, ale są niezdolni do kontaktu z samym sobą – zauważył prelegent.