„Było to wielkie wyzwanie” Szwedzi dwa tygodnie po pielgrzymce Franciszka

"Było to wielkie wyzwanie dla naszej małej diecezji, ale wszystko się udało, jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni" ♦ „Papież podoba się Szwedom, gdyż odbierają go jako mniej katolickiego niż inni papieże i mniej katolickiego niż inni katolicy” ♦ Ojciec Święty w dniach 31 października - 1 listopada odwiedził Lund i Malmö

Było to wielkie wyzwanie dla naszej małej diecezji, ale wszystko się udało, jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni – powiedziała Kristina Hellner, rzeczniczka prasowa katolickiej diecezji sztokholmskiej dwa tygodnie po podróży Franciszka do Szwecji. Podkreśliła, że bp Anders Arborelius „czuł się mocno poruszony i wdzięczny za wszystko, co się w czasie tej wizyty wydarzyło, a my wszyscy uważamy to doświadczenie za szczególny przywilej”.

K. Hellner zwróciła także uwagę, że choć Szwecja jest krajem protestanckim i silnie zeświecczonym, to jednak wszystkie media poświęciły temu wydarzeniu wiele miejsca i prawie wszystko było pozytywnie odbierane. „Nie mogę nie czuć wielkiej radości z faktu, że Kościół katolicki miał tak olbrzymi oddźwięk społeczny” – powiedziała rzeczniczka stołecznej diecezji (obejmującej cały kraj).

„Czy papież jest katolikiem czy Szwedem?” – tak zatytułowała swój komentarz Ann Heberlein z 11 listopada na szwedzkim portalu Fokus.se. Czytamy tam: „Papież podoba się Szwedom, gdyż odbierają go jako mniej katolickiego niż inni papieże i mniej katolickiego niż inni katolicy”, jest on jednak „głęboko katolicki w swoich poglądach moralnych”. „Jest katolicki zarówno w swoim zaangażowaniu na rzecz ubogich, jak i w potępieniu antykoncepcji i aborcji. Ochrona słabych i życia bezbronnych to centralny punkt teologii katolickiej”, chociaż „prowadzi to do wniosków, które czasami podobają się zsekularyzowanym Szwedom, a czasami nie” – podkreślono w komentarzu po wizycie Franciszka w tym kraju.

Ojciec Święty w dniach 31 października-1 listopada odwiedził Lund i Malmö. Pierwszy dzień jego wizyty przebiegał pod znakiem spotkania z luterańskim Kościołem Szwecji i rozpoczęcia obchodów 500. rocznicy Reformacji, drugiego zaś Franciszek spotkał się z katolikami z tego kraju i z całej Skandynawii, dla których odprawił Mszę św. na stadionie w Malmö.

KAI