Duszpasterstwo młodzieży, rodzin i 100-lecie niepodległości. Rada Stała KEP obradowała na Jasnej Górze

Rada Stała Episkopatu Polski zaplanowała, że w marcu 2018 r. biskupi na zebraniu plenarnym zapoznają się z wynikami przedsynodalnej ankiety ♦ W programie zebrania znajdą się także wystąpienia nt. sytuacji młodzieży oraz duszpasterstw: młodzieży i powołań ♦ Rada Stała omawiała także kwestie dot. towarzyszenia małżeństwom rozwiedzionym

Duszpasterstwo młodzieży, małżeństw i rodzin oraz przygotowania do przyszłorocznych obchodów setnej rocznicy niepodległości Polski – to główne tematy posiedzenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się na Jasnej Górze.

Przewodniczący Episkopatu, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki poinformował, że podczas posiedzenia Rady Stałej bp Marek Solarczyk przedstawił przybliżone wyniki anonimowej ankiety związanej z 15. Zgromadzeniem Zwyczajnym Synodu Biskupów, który papież Franciszek wyznaczył na październik 2018 r.

„Postanowiliśmy, że na najbliższym Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, w marcu 2018 r., zostaną przygotowane trzy przedłożenia dotyczące: stanu młodych ludzi w Polsce, stanu duszpasterstwa młodzieży i stanu duszpasterstwa powołaniowego” – powiedział abp Gądecki.

Dodał, że duszpasterstwo młodych ludzi ma kilka wymiarów. „Jest to towarzyszenie grupom młodzieżowym, formacja, która dokonuje się podczas lekcji religii w szkole, duszpasterstwo na uczelniach, w grupach zainteresowań, czy poprzez inicjatywy takie jak na przykład Lednica. Wreszcie duszpasterstwo bezpośrednie, czyli programy formacyjne dla liderów, dla duszpasterstw młodych, przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w Panamie oraz duszpasterstwo polskiej młodzieży na emigracji” – podkreślił metropolita poznański.

Rada Stała KEP omawiała także kwestie związane z duszpasterstwem małżeństw i rodzin w kontekście adhortacji „Amoris leatitia”. „Oprócz znanych aspektów duszpasterstwa omawialiśmy także kwestie związane z towarzyszeniem małżeństwom rozwiedzionym. Ta sprawa wymaga jeszcze dalszego doprecyzowania, ponieważ nie chcielibyśmy nikogo wprowadzać w błąd, a jednocześnie przedstawiać tej kwestii w sposób ogólnikowy – taki, który właściwie nic nie mówi” – wskazał abp Gądecki.

Kolejnym z tematów posiedzenia były przyszłoroczne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Bardzo chętnie włączymy się w te obchody, jesteśmy nawet do tego zobowiązani, ponieważ mówimy o Kościele, który jest blisko ojczyzny, który uczy patriotyzmu. Chcielibyśmy przypominać rolę Kościoła w odzyskaniu niepodległości. Będziemy zwracali uwagę na to, co ludzie Kościoła dokonali w materii utrzymania języka polskiego, utrzymania poczucia tożsamości narodowej. Kościół poniósł ofiary, w sensie męczenników, którzy zostali zesłani na katorgę. Komisja Duszpasterstwa przygotuje kalendarium przedsięwzięć związanych z rocznicą odzyskania niepodległości” – powiedział przewodniczący Episkopatu.

KAI