Wiadomości: Polska

Jasna Góra: co kwadrans dociera kolejna pielgrzymka piesza

Pieszo i na rowerach, od Bałtyku po Podkarpacie, niemal co kwadrans na jasnogórskie błonie docierają właśnie tysiące pątników. Obok własnych intencji dominują te za Ojczyznę, o wolność serc Polaków a także za Kościół, Ojca Świętego i o nowe powołania. Przywitaniu z Maryją bardzo często towarzyszy odśpiewanie narodowego hymnu.

Uroczystości ku czci Matki Bożej Kalwaryjskiej

W uroczystość NMP Kalwaryjskiej dwaj kardynałowie: Stanisław Dziwisz i Marian Jaworski odprawili wspólnie Mszę św. w bazylice Matki Bożej Anielskiej w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. „Mam szczególne powody do tego, by w uroczystość Matki Bożej Kalwaryjskiej być tutaj. Prośmy, by Ona otaczała nas troską, wsparciem i aby zawsze była z nami” – mówił kard. Dziwisz.

Św. Klara. Wzór przyjaźni

Św. Klara wraz ze św. Franciszkiem dała początek wielkiej rodzinie zakonu franciszkańskiego. Oboje byli niezrównanym przykładem duchowej przyjaźni i radykalnie ewangelicznego życia. Święta jest patronką dziennikarzy i pracowników telewizji. Dziś jest jej wspomnienie

Wiara manifestowana jedynie na sztandarach niekiedy budzi zgorszenie

„Wiara musi działać przez miłość, inaczej jest martwa. Gdy bowiem pozostaje jedynie w deklaracjach i wzniosłych hasłach, gdy manifestowana jest jedynie na sztandarach, budzi zdziwienie, a niekiedy wręcz zgorszenie” – mówił Prymas Polski podczas uroczystości jubileuszowych w Świętej Lipce.

Pielgrzymka kobiet. Piekary Śląskie

Matki z córkami, babcie z wnuczkami, gimnazjalistki i maturzystki, kobiety pracujące, siostry zakonne – wszystkie panie już 19 sierpnia mogą wziąć udział w dorocznej pielgrzymce kobiet i dziewcząt do Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich

Pożegnanie gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego

– Zasłużyłeś na miano rycerza wiernego ideałom wolności i niepodległości – mówił podczas Mszy św. pogrzebowej w intencji gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego, prezesa Związku Powstańców Warszawskich, biskup polowy Józef Guzdek. Po Mszy św. sprawowanej w kościele pw. św. Karola Boromeusza, urna z prochami generała spoczęła w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu na Powązkach.

Weź udział w sztafecie modlitewnej za Polskę

Od 4 sierpnia do 11 listopada, kiedy będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania niepodległości, dzieli nas dokładnie 100 dni. Z tej okazji bydgoskie duszpasterstwo akademickie Martyria zaprasza do udziału w modlitewnej sztafecie.

Na Jasną Górę pielgrzymują też żołnierze

Biskup polowy Józef Guzdek odwiedził dziś pielgrzymów, którzy są już na półmetku drogi na Jasną Górę. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św. polowej przed kościołem św. Jakuba, a następnie przeszedł z pątnikami jeden z etapów drogi. W wojskowej pielgrzymce bierze udział 500 wojskowych w tym 100 z zagranicy.

Wpisz się do Księgi Abstynencji

– Każdy, kto chce podjąć post od alkoholu w konkretnej intencji, wypowiada krótkie prywatne zobowiązanie i wpisuje się do księgi. Można się wpisać na dowolny czas – mówi KAI o. Remigiusz Recław SJ, który propaguje inicjatywę przy duszpasterstwie łódzkich jezuitów.

Ruszyła 307. Warszawska Pielgrzymka Piesza

Jedna z najstarszych pielgrzymek w Polsce wyruszyła dziś na Jasną Górę. W tym roku wędrują pod hasłem „Z Maryją wolni”.