Wiadomości: Polska

Biskupi poprawią system walki z pedofilią duchownych

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski rozpoczyna systemową pracę nad poprawą sytuacji ofiar pedofilii wśród księży, zapobiegania takim przestępstwom i walki z nimi – zapowiedzieli 22 maja na krótkiej konferencji prasowej abp Wojciech Polak i ks. Piotr Studnicki koordynator medialny Centrum Ochrony Dziecka.

Zespół badający sprawę ks. Olejniczaka rozszerza działalność

Powołany w sobotę „zespół ekspertów do zbadania zgodności z obowiązującym prawem państwowym i kościelnym wszystkich procedur i działań podjętych w sprawie ks. Dariusza Olejniczaka” rozszerza zakres badanej dokumentacji – pisze rzecznik archidiecezji warszawskiej w komunikacie przesłanym do mediów.

„Nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom”

„Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom” – napisali biskupi do wiernych w liście przeznaczonym do odczytania w kościołach w niedzielę 26 maja. List zatytułowany „Wrażliwość i wierność” napisali hierarchowie zebrani dziś w Warszawie na posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Dementi kurii warszawsko-praskiej ws. pokazów filmu Sekielskiego

Kuria warszawsko-praska zaprzecza, jakoby interweniowała w sprawie pokazów filmu „Tylko nie mów nikomu” na lekcjach religii. Wczoraj portal Wirtualna Polska zamieścił artykuł, w którym podał takie informacje.

Kard. Gulbinowicz w szpitalu

Emerytowany metropolita archidiecezji wrocławskiej kard. Henryk Gulbinowicz przebywa w szpitalu – potwierdził w rozmowie ze Stacją7 rzecznik archidiecezji wrocławskiej ks. Rafał Kowalski.

Biskup Romaniuk trafił do szpitala. Apel o modlitwę

Biskup Kazimierz Romaniuk, emerytowany biskup diecezji warszawsko-praskiej, trafił 21 maja do szpitala – informuje biuro prasowe diecezji prosząc wiernych o modlitwę.

Sąd wykreślił ks. Babiarz z funkcji prezesa Szlachetnej Paczki

Krakowski sąd KRS podjął decyzję o wykreśleniu ks. Grzegorza Babiarza z funkcji prezesa Stowarzyszenia „Wiosna”, stojącego za akcją Szlachetna Paczka. Przydzielił również organizacji kuratora sądowego, który ma zająć się zarządzaniem.

Abp Ryś przed obradami Rady Stałej KEP: nikt nie udaje, że nie mamy problemu

„Nikt w Kościele w Polsce nie udaje, że nie mamy problemu. Chcemy go rozwiązać” – powiedział dziennikarzom abp Grzegorz Ryś przed rozpoczęciem w Sekretariacie KEP spotkania Rady Stałej Episkopatu Polski. Zostało ono zwołane w trybie pilnym, aby omówić dalsze działania Kościoła w Polsce ws. ochrony nieletnich.

Franciszkanie budują basen dla dzieci w Aleppo. Trwa zbiórka

Chcemy ratować dzieci wojny przed staniem się dorosłymi wojny – mówi ks. Przemysław Szewczyk, który prowadzi zbiórkę funduszy na budowę w Aleppo prowadzonego przez franciszkanów ośrodka „Terre Sainte”, w którym radośnie, beztrosko i rozwojowo mogłyby spędzać czas dotknięte wojenną traumą dzieci z Aleppo. Główną atrakcją będzie tam basen.

„Modlitewne oblężenie Jasnej Góry” Akcja dla mężczyzn

22 czerwca mężczyźni z całej Polski będą modlić się na Jasnej Górze. Pielgrzymka „Męskie oblężenie Jasnej Góry. Mężczyźni u Tronu Królowej” organizowana jest w tym roku pod hasłem „Powołani do męskości”.