Wiadomości: Polska

Zmarła s. Cecylia Maria Roszak – najstarsza zakonnica na świecie

W Krakowie zmarła najstarsza siostra zakonna na świecie – Matka Cecylia Maria Roszak z klasztoru sióstr dominikanek „Na Gródku” w Krakowie. 25 marca tego roku obchodziła 110. urodziny. W 2009 r. Instytut Yad Vashem przyznał 101-letniej wówczas matce Cecylii tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.

Prezydent podpisał ustawę o Narodowym Dniu Pamięci Duchownych Niezłomnych

Prezydent Andrzej Duda podpisał 13 listopada ustawę ustanawiającą dzień 19 października Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych. Ma on być wyrazem hołdu „dla kapłanów i innych osób duchownych, które swoją postawą dawały świadectwo męstwa i niezłomnej postawy patriotycznej oraz niejednokrotnie przelewały krew w obronie Ojczyzny”.

Ks. prof. K. Pawlina: „Mentalność młodych kształtują memy, a nie mamy”

Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie ks. prof. Krzysztof Pawlina podczas zakończonych w środę Dni Duszpasterskich w Radomiu mówił o obrazie współczesnej młodzieży. – Komunikują się z całym światem, ale są niezdolni do kontaktu z samym sobą – zauważył prelegent.

Caritas w Kołobrzegu uruchomiła mieszkanie wypoczynkowe dla niesamodzielnych

Mieszkanie ma 3 pokoje, kuchnię i łazienkę. Od wczoraj mogą je bezpłatnie „wynajmować” osoby niesamodzielne wraz z rodzinami, aby zaznać wypoczynku nad morzem. Inicjatywa jest dziełem kołobrzeskiej Caritas.

Na Małym Rynku w Krakowie stanął Namiot Spotkań

Od środy w Krakowie działać będzie Namiot Spotkań – miejsce obchodów 2. Światowego Dnia Ubogich. W namiocie odbywać się będą warsztaty, konsultacje i koncerty. W okolicznych świątyniach odbywać się będą spotkania modlitewne, rekolekcje i nabożeństwa w intencji ubogich i z ich udziałem.

Rusza proces beatyfikacyjny ks. Romana Kotlarza

Stolica Apostolska wyraziła zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Romana Kotlarza – niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu.

Biskupi na Święto Niepodległości. Przegląd homilii

Wszystkie polskie diecezje włączają się w obchody przypadającej 11 listopada setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wypowiadający się podczas uroczystych Mszy św. biskupi zwracają uwagę na wiele istotnych aspektów tego niezwykłego święta. Oto przegląd ich wypowiedzi.

Abp Gądecki w Świątyni Opatrzności Bożej: Przyszłość naszej Ojczyzny zależy od odnowy wiary

Stabilna przyszłość naszej Ojczyzny zależy najpierw od odnowy naszej wiary – mówił dziś podczas homilii abp Stanisław Gądecki podczas uroczystej Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej.

Gniezno czy Warszawa? – kwestia prymasostwa doby odrodzenia Polski

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku kard. Edmund Dalbor zaczął używać zakazanego przez Prusaków tytułu prymasa Polski. Jednocześnie w Warszawie funkcjonował prymas Królestwa Polskiego. Pytanie, który z hierarchów jest faktycznie prymasem, było nieuchronne.

Prezydium Episkopatu prosi, by 11 listopada w kościołach zabiły dzwony

Setna rocznica odzyskania niepodległości jest historycznym wydarzeniem, dlatego Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zwraca się z prośbą, by jeśli to możliwe, 11 listopada o godz. 12.00 w kościołach zabiły dzwony – poinformował rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik. Setna rocznica odzyskania niepodległości jest historycznym wydarzeniem, dlatego Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zwraca się z prośbą, by jeśli to możliwe, 11 listopada o godz. 12.00 w kościołach zabiły dzwony – poinformował rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.