Wiadomości: Polska

XI Zjazd Gnieźnieński: Europa ludzi wolnych

Apelem do Europejczyków o pielęgnowanie chrześcijańskiej postawy przebaczenia, miłosierdzia i poświęcenia zakończył się w niedzielę XI Zjazd Gnieźnieński.

Jasna Góra: 34. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

Z udziałem ok. 5 tys. osób na Jasnej Górze na odbyła się 34. Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin i Małżeństw. Małżonkowie odnowili ślubną przysięgę, a nowi doradcy życia rodzinnego złożyli przyrzeczenia. Tegorocznej pielgrzymce towarzyszyły słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Rodzina Bogiem silna mocą swojego narodu”.

Małżonkowie, odnówcie swoje przyrzeczenia – okazja w niedzielę

Już w najbliższą niedzielę w kościołach w całej Polsce będzie możliwość odnowienia przyrzeczeń małżeńskich przez małżonków. Obrzęd ten będzie miał miejsce podczas Mszy świętych, a jego forma zależy od księdza proboszcza.

Studiuj Biblię online. Ruszyła platforma e-learningowa

Chcesz pogłębić wiedzę o swojej ulubionej księdze Pisma Świętego? Interesujesz się biblistyką? Portal Orygenes, skupiający najlepszych polskich biblistów uruchamia Uniwersytet Biblijny online!

Bp Markowski o ataku na gdańską synagogę

Atak na synagogę w Gdańsku wywołuje nasze głębokie wzburzenie i sprzeciw. Napad ten przywołuje najgorsze skojarzenia z antysemityzmem znanym z najbardziej mrocznych okresów naszej najnowszej historii – napisał bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu ds. dialogu z judaizmem.

W Gnieźnie rozpoczął się XI Zjazd Gnieźnieński

Z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy rozpoczął się dziś w Gnieźnie XI Zjazd Gnieźnieński „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”. – Zjazd nie jest tylko wspomnieniem historycznym, ale odwołuje się do rzeczywistości, w której żyjemy” – mówił podczas konferencji prasowej Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Nietypowa ławka przed Oknem Papieskim

W niedzielę 23 września na Placu Franciszkańskim przed Oknem Papieskim zostanie ustawiona ławka, na której umieszczone będą słowa „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”, na pamiątkę wizyty Franciszka w Krakowie w lipcu 2016

Nieznane dotąd katechezy św. Jana Pawła II ukażą się drukiem

Św. Jan Paweł II po powrocie z Soboru Watykańskiego II odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej i Grecji. Wizyta na Areopagu, gdzie św. Paweł wygłosił w starożytności słynną mowę tak go zainspirowała, że napisał cykl rozważań, dotychczas nigdzie nie publikowanych. Wkrótce ukażą się drukiem.

Koniec zdjęć do filmu „Klecha” o ks. Kotlarzu

Spalony autobus, powybijanie szyby w witrynach sklepowych i starcia protestujących z oddziałami ZOMO i Milicji Obywatelskiej – tak wyglądał ostatni dzień robotniczego protestu z czerwca 1976 roku w Radomiu, zrekonstruowany na potrzeby zdjęć do filmu „Klecha” o ks. Romanie Kotlarzu.

Zakonnica starsza niż niepodległość świętowała urodziny

Jedna z najstarszych zakonnic w archidiecezji krakowskiej, s. Adamina Koczur skończyła 104 lata. 81 lat temu jubilatka wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim.