Wiadomości: Polska

Ogólnopolski Konkurs Akademicki – zgłoszenia do 31 marca

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Akademickim im. bp. Jana Chrapka. Jego celem jest wyróżnienie najlepszych prac magisterskich i doktorskich, inspirowanych nauczaniem Jana Pawła II o roli mediów w promowaniu godności człowieka. Prace można zgłaszać do 31 marca br.

W Polsce żyje 18 tys. sióstr, 12 tys. zakonników i 1330 mniszek

W Polsce żyje i pracuje 18 tys. sióstr zakonnych, prawie 12 tys. zakonników, 1330 mniszek oraz ponad 1000 konsekrowanych świeckich, dziewic, wdów i wdowców – poinformowano w środę w sekretariacie Episkopatu Polski, przed obchodzonym 2 lutego Światowym Dniem Życia Konsekrowanego.

Zakaz handlu w niedzielę – już od marca

Prezydent podpisał ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę. Nowe przepisy wejdą w życie 1 marca. Zakaz będzie dotyczył dwóch niedziel w miesiącu, od 2019 r. – trzech niedziel w danym miesiącu, zaś od 2020 r. obowiązywać będzie zakaz handlu we wszystkie niedziele z pewnymi odstępstwami.

W weekend – XV Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Archidiecezja warszawska – gospodarzem

Duszpasterze młodzieży i młodzi delegaci ze wszystkich polskich diecezji spotkają się w najbliższy weekend w Warszawie w ramach XV Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Podczas zjazdu zostaną zaprezentowane informacje dotyczące przygotowań do ŚDM w Panamie i tegorocznego Synodu Biskupów.

Wkrótce ruszy rejestracja na ŚDM w Panamie

– W najbliższych dniach zostanie uruchomiony system rejestracyjny dla pielgrzymów udających się na Światowe Dni Młodzieży do Panamy. W uzgodnieniu z Lokalnym Komitetem Organizacyjnym ŚDM Panama 2019, wszystkich Polaków prosimy o rejestrowanie się za pośrednictwem Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM – poinformował KAI dyrektor Biura, ks. Emil Parafiniuk.

Powstanie kościelny urząd ochrony danych osobowych?

– Jeśli wolą Kościoła katolickiego jest powołanie niezależnego organu ochrony danych osobowych, to ważne, aby prace te toczyły się jak najszybciej, gdyż już czas, aby taki organ powstał – powiedziała KAI Edyta Bielak-Jomaa, generalny inspektor ochrony danych osobowych.

Papieski medal dla dr Anny Byrczek

Papież Franciszek przyznał jedno z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej, medal „Pro Ecclesia et Pontifice” – dr Annie Byrczek, twórczyni bielskiego Hospicjum im. św. Kamila. Odznaczenie w kształcie krzyża wręczył 28 stycznia bp Roman Pindel podczas Mszy św. w kościele salwatoriańskim NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej, z udziałem m.in. przedstawicieli ruchu hospicyjnego z całego regionu.

W Krakowie rozpoczęły się duchowe przygotowania do beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej

Codzienny, wytrwały heroizm Hanny Chrzanowskiej był i wciąż jest upominaniem się o uszanowanie godności ludzkiego życia – mówił bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św. inaugurującej 28 stycznia w kościele św. Mikołaja w Krakowie duchowe przygotowania do beatyfikacji.

„Każdą chwilę spędzał na nartach”. W sobotę Puchar Świata w Zakopanem

Kamil skacze ponad wszelkimi podziałami. Cieszymy się też, że syn jest blisko Boga i dzieli się świadectwem wiary bez manifestacji – mówi Bronisław Stoch, tata Kamila Stocha.

Wydział medyczny UKSW jeszcze w tym roku?

Chcemy, aby pierwsi studenci medycyny rozpoczęli naukę w październiku 2018 roku – powiedział w rozmowie z KAI ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Przypomniał, że w 2017 roku uczelnia podpisała umowy związane z powstaniem wydziału medycznego.