Wiadomości: Polska

Bp nominat Olszowski: chcę polecić moją posługę św. Antoniemu i Matce Bożej

Ten dzień jest szczególny, bo to święto naszego patrona – św. Antoniego, całego miasta, parafii. Jest to też dzień fatimski. Moją posługę chcę polecić właśnie św. Antoniemu, ale przede wszystkim Matce Bożej – powiedział w środę po ogłoszeniu nominacji na biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej ks. Grzegorz Olszowski.

Ks. Grzegorz Olszowski mianowany biskupem

Ks. Grzegorz Olszowski, 51-letni proboszcz parafii św. Antoniego w Rybniku, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej.

Św. Ojciec Pio będzie miał w Polsce swój znaczek

Poczta Polska wypuści 16 czerwca do obiegu pierwszy w swojej historii znaczek z wizerunkiem św. Ojca Pio. – To miniaturowy pomnik dla tego wielkiego świętego – powiedział podczas prezentacji znaczka wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

Archidiecezja Warmińska ma nowe muzeum

Oryginał „Monachomachii” Ignacego Krasickiego czy relikwiarz św. Andrzeja Apostoła, pochodzący z XVII wieku to tylko niektóre eksponaty, które znajdują się w zbiorach otwartego we wtorek uroczyście w Olsztynie Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. bpa Jana Obłąka.

Dziś wspomnienie 108 męczenników II wojny światowej

Dziś w liturgii Kościół w Polsce obchodzi wspomnienie błogosławionych 108 męczenników II wojny światowej, wyniesionych grupowo na ołtarze przez Jana Pawła II 13 czerwca 1999 w Warszawie.

Rozpoczęły się targi SacroExpo

SacroExpo są dialogiem między dziedzinami, które pozwalają doświadczyć twórczości ludzkiej – daru Boga – powiedział abp Tadeusz Wojda w poniedziałek podczas otwarcia XIX Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo, która potrwa w halach Targów Kielce do 13 czerwca.

Marsze dla życia i rodziny w niedzielę w całej Polsce

„Polska rodziną silna” – pod tym hasłem przechodzą w niedzielę oraz przechodziły w sobotę Marsze dla Życia i Rodziny w 60 miastach Polski. Największy z nich ruszył w południe 10 czerwca w Warszawie.

Polscy biskupi przyjęli wytyczne pastoralne do „Amoris laetitia”

Konferencja Episkopatu Polski na 379. Zebraniu plenarnym w dniu 8 czerwca przyjęła „Wytyczne pastoralne do adhortacji Amoris Laetitia”. Podkreślili m.in. potrzebę służby narzeczonym, małżonkom i rodzinom oraz osobom żyjącym w związkach nieregularnych.

Modlitwa sportowców na Jasnej Górze za polską drużynę

Z modlitwą za polską reprezentację w piłce nożnej oraz z podziękowaniem za swoje sukcesy i osiągnięcia na Jasną Górę przybyła 28. pielgrzymka sportowców. Wzięli w niej udział głównie przedstawiciele uczniowskich klubów i ich trenerzy, ale nie zabrakło także doświadczonych zawodników i olimpijczyków.

Dr Półtawska do młodych: Tylko wy jesteście odpowiedzialni za swoje życie

Przychodzę, aby was uczulić, że wy jesteście odpowiedzialni za siebie, nie tylko za swoje życie, ale za kształt tego życia – mówiła wczoraj w Krakowie dr Wanda Półtawska, podczas spotkania z młodzieżą. – Każdy z was pisze swój życiorys i nie możecie zrzucać na nikogo innego odpowiedzialności za swoje błędy – przestrzegła obrończyni życia i przyjaciółka św. Jana Pawła II.