Wiadomości: Polska

Akcja #Procesja zachęca do udziału w Bożym Ciele

W najbliższy czwartek już trzeci raz w mediach społecznościowych w ramach akcji #Procesja internauci będą publikowali relacje z Bożego Ciała, podobnie będzie także w oktawie tej uroczystości. – Media społecznościowe mogą pomóc w dotarciu z ewangelicznym przesłaniem do milionów osób – mówi rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Co trzecie małżeństwo w Polsce się rozwodzi

Liczba rozwodów w Polsce stanowi jedną trzecią spośród zawieranych małżeństw w danym okresie czasu – podane GUS na podstawie danych statystycznych. W 2108 r. zawarto nieco ponad 192 tys. związków małżeńskich, a rozwiodło się prawie 63 tys.

Ojcowie z synami, chodźcie na Beskidzką Drogę Wojownika

Po raz trzeci franciszkanie z Rychwałdu i Fundacja „Rodzina w Służbie Człowieka” organizują Beskidzką Drogę Wojownika – górską wyprawę ojców i synów. Wyprawa potrwa od 15 do 21 lipca i ma pomóc „dowiedzieć się o sobie więcej, niż przez cały rok bycia obok w domu”.

Tomasz Krzyżak laureatem nagrody „Ślad” 2019

Laureatem tegorocznej nagrody dziennikarskiej „Ślad” im. biskupa Jana Chrapka został dziennikarz „Rzeczpospolitej” Tomasz Krzyżak. Werdykt kapituły został ogłoszony dziś wieczorem w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Ks. Michał Łos nie żyje

Wyświęcony niedawno na neoprezbitera ks. Michał Łos ze zgromadzenia księży orionistów, za którego modliła się cała Polska, zmarł 17 czerwca w szpitalu w Warszawie.

Ks. dr Stanisław Adamiak nowym rektorem toruńskiego seminarium duchownego

W poniedziałek 17 czerwca biskup toruński Wiesław Śmigiel podziękował ks. prof. dr. hab. Dariuszowi Zagórskiemu za wieloletnią posługę rektora w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu i mianował nowym rektorem ks. dr. Stanisława Adamiaka.

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

Biskup Piotr Sawczuk, 57-letni biskup pomocniczy diecezji siedleckiej, został mianowany przez papieża Franciszka nowym biskupem drohiczyńskim. Zastąpił on bp. Tadeusza Pikusa, który złożył rezygnację z tego urzędu.

Oświadczenie przewodniczącego KEP ws. aktów nienawiści wobec katolików

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wydał 17 czerwca specjalne oświadczenie „w sprawie aktów nienawiści wobec katolików w Polsce”. Nawiązuje w nim do wydarzeń ostatnich dni w Polsce, m.in. profanacji na paradach równości czy ataku fizycznego na księdza z Wrocławia.

Abp Ryś do adwokatów: moralność to odpowiedzialność nie przed prawem, tylko przed osobą

– Według czego patrzeć i oceniać zło i dobro moralne? Tylko według kodeksu? Moralne jest to, co jest dozwolone? Czy moralność jest dozwolona tylko według zapisanego prawa? Moralność to jest odpowiedzialność nie przed prawem, tylko przed osobą – powiedział metropolita łódzki, który w 70. rocznicę powstania Łódzkiej Izby Adwokackiej w archikatedrze św. Stanisława Kostki przewodniczył Mszy świętej.

Abp Scicluna: ochrona dzieci to odpowiedzialność nas wszystkich

Sytuację w Kościele uda się uzdrowić tylko przy zaangażowaniu całego Ludu Bożego, nie tylko biskupów. Ochrona dzieci i młodzieży to odpowiedzialność nas wszystkich – mówił abp Charles Scicluna podczas konferencji prasowej podsumowującej jego spotkanie z polskimi biskupami.