Wiadomości: Polska

Ponad 30 mln zł na ratowanie zabytków m.in. sakralnych Krakowa

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa przekaże w tym roku ponad 30 mln zł na prace remontowe i konserwatorskie zabytków, w tym także obiektów sakralnych. Prace obejmą m.in. ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej oraz sarkofagi królewskie na Wawelu.

Nuncjusz odwiedził sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

W przededniu uroczystości św. Józefa papieski wysłannik abp Salvatore Pennacchio przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Wielkość św. Józefa płynie z codzienności ewangelicznego życia – podkreślił nuncjusz apostolski w Polsce.

W Koszalinie otwarto Piekarnię Bożego Miłosierdzia

W 3 punktach miasta będzie można kupić zdrowe pieczywo i wspomóc tym samym Dom Miłosierdzia Bożego. Sprzedaż chleba wspomoże utrzymanie placówki i da zatrudnienie jej podopiecznym. Piekarnię i jej pierwszy razowy wypiek pobłogosławił bp Edward Dajczak.

Rośnie popularność duchowego wsparcia „zza klauzury”

O modlitwę i rozmowę w czasie Wielkiego Postu prosi siostry bernardynki klauzurowe w klasztorze w Świętej Katarzynie coraz więcej młodych osób, które pukają do furty klasztoru, umawiają się telefonicznie, a najczęściej kontaktują się za pomocą poczty elektronicznej.

Eksperci przygotowali dokument nt. uporczywej terapii

Zaniechanie uporczywej terapii nie oznacza zgody na eutanazję – podkreślił w rozmowie z KAI nowy przewodniczący Zespołu Ekspertów Episkopatu Polski ds. Bioetycznych bp Józef Wróbel. W czasie piątkowego posiedzenia które odbyło się na warszawskiej Pradze zakończono prace nad nowym dokumentem poświęconym tzw. uporczywej terapii.

Błaszczykowski laureatem Medalu św. Brata Alberta

Pani Prezydentowa Agata Kornhauser – Duda, piłkarz Jakub Błaszczykowski, Zofia Noceti – Klepacka oraz rodzina Wadowskich – to laureaci tegorocznego Medalu św. Brata Alberta. Medale będą im wręczone 19 marca w Krakowie.

Chleb i wino do Eucharystii powinny być sprawdzane

Biskupi diecezjalni powinni weryfikować produkcję, przechowywanie i sprzedaż chleba i wina przeznaczonych jako materia do sprawowania Eucharystii – powiedział bp Adam Bałabuch podsumowując dla biskupów zakończone 28 lutego pierwsze zebranie Zespołu ds. weryfikacji materii Eucharystii.

Bp Markowski o ustawie o IPN: „Nie przewidziano wszystkiego”

Istnieje pomysł, by delegacja polskich biskupów złożyła wizytę w Izraelu – ujawnił bp Rafał Markowski w „Kropce nad i” TVN 24. Temat rozmowy dotyczył relacji polsko-żydowskich po przegłosowaniu przez Sejm nowelizacji ustawy o IPN.

Abp Swiatosław Szewczuk z oficjalną wizytą w Polsce

Arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego przybył do Polski. Program jego wizyty oficjalnej w naszym kraju przewiduje spotkania z biskupami, przedstawicielami władz państwowych, dziennikarzami mediów kościelnych i świeckich.

Caritas wspomaga ubogich kartą do Biedronki

Caritas Polska i Caritas diecezjalne oraz Jeronimo Martins Polska S.A – właściciel sklepów Biedronka rozpoczęły wspólny program wspierania podopiecznych Caritasu specjalną kartą zakupową. Karta jest doładowana na sumę 200 zł i można za jej pomocą zapłacić w kasie sklepu za najbardziej potrzebne produkty spożywcze.