Wiadomości: Polska

Komunikat KEP o powołaniu Fundacji wspierającej skrzywdzonych w Kościele

Konferencja Episkopatu Polski przyjęła statut Fundacji Świętego Józefa, która ma być dziełem pomocy i wsparcia dla osób wykorzystanych seksualnie w dzieciństwie lub młodości we wspólnocie Kościoła – podaje Biuro Prasowe KEP. Fundacją pokierują Marta Titaniec oraz ks. dr Tadeusz Michalik z diecezji tarnowskiej.

Ksiądz katecheta z Warszawy wyróżniony w konkursie Nauczyciel Roku

Ks. Damian Wyżkiewicz CM uczący religii warszawskich licealistów został jednym z dwóch nauczycieli w Polsce wyróżnionych w konkursie Nauczyciel Roku, organizowanym przez „Głos Nauczycielski” oraz MEN. Główną nagrodę i tytuł Nauczyciela Roku otrzymała p. Zyta Czechowska z Kowanówka.

„Niedziela jako dzień święty stała się częścią weekendu”

Niedziela, która jest dniem świętym, stała się po prostu częścią „weekendu” – ocenia socjolog Sławomir Nowotny z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, który o obecnym przeżywaniu czasu wolnego przez Polaków opowiadał wczoraj biskupom zgromadzonym na Zebraniu Plenarnym w Warszawie.

Episkopat przyjął nowe zasady formacji w seminariach duchownych

Podczas trwającego w Warszawie 384. Zebrania Plenarnego KEP biskupi przyjęli projekt nowych zasad formacji kapłańskiej. Wśród nowości pojawia się obowiązkowe wprowadzenie roku propedeutycznego dla kandydatów do kapłaństwa oraz duży nacisk na przygotowanie do ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym.

Dziś rozpoczynają się obrady polskich biskupów

Dokument z nowymi zasadami formacji kapłańskiej w seminariach, praca Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz świętowanie niedzieli będą głównymi tematami rozpoczynającego się dziś zebrania Episkopatu. Dwudniowe obrady, które odbędą się w Warszawie będą okazją do obchodów 100-lecia ustanowienia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

Abp Ryś napisał List do Młodych i czeka na odpowiedzi

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś napisał 3-stronicowy List do Młodych pt. „Godzina dziesiąta”, w którym stara się udzielić odpowiedzi na pytanie: co to znaczy być dziś wierzącym człowiekiem oraz co to znaczy będąc młodym, spotkać Jezusa Chrystusa. Młodzi mogą do niego pisać swoje odpowiedzi.

Bp Adam Odzimek z Radomia przechodzi na emeryturę

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Adama Odzimka z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji radomskiej. Bp Odzimek osiągnął wiek emerytalny i przechodzi na emeryturę. O decyzji Papieża poinformował dziś w południe, w dniu 75. urodzin bp. Odzimka, nuncjusz apostolski w Polsce.

„Wiele zostało wam powierzone”- I pielgrzymka przedsiębiorców na Jasną Górę

„Wiele zostało wam powierzone” – pod takim hasłem na Jasnej Górze odbyła się I Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców. W spotkaniu uczestniczyło kilkuset liderów biznesu, którzy szukali drogi jednoczenia i wsparcia w oparciu o chrześcijańskie wartości. Modlili się, by odkrywać drogę duchowości osób zarządzających firmami, aby wspólnie budować przyszłość Ojczyzny.

Nowy Sącz: spotkanie Synaj przygotowaniem do Taizé we Wrocławiu

Do bycia misjonarzami, dawania świadectwa i dzielenia się wiarą zachęcał młodych biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas spotkania Synaj w Nowym Sączu. Zgromadziło ono kilka tysięcy młodych ludzi. Synaj był przygotowaniem do Europejskiego Spotkania Taizé.

Dziś pogrzeb śp. Kornela Morawieckiego

Po całonocnym czuwaniu przy trumnie z ciałem marszałka-seniora Kornela Morawieckiego rozpoczęła się w sobotnie południe Msza św. pogrzebowa. Uroczystość ma miejsce w katedrze polowej Wojska Polskiego i ma charakter państwowy.