Wiadomości: Polska

Prymas Polski: Kościół z ranami daje nadzieję poranionemu światu!

Jesteśmy wezwani, aby nie zacierać, ani nie ukrywać swych ran. To Kościół z ranami jest w stanie zrozumieć rany dzisiejszego świata i utożsamiać się z nimi, towarzyszyć im i próbować je leczyć – powiedział Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu.

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

– Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miało ono nawet szerszy charakter gdyż jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych

Kuria Gdańska: trwają postępowania w sprawach księży Cybuli i Jankowskiego

Archidiecezja Gdańska rozpoczęła już postępowania w sprawach ks. Franciszka Cybuli oraz ks. Henryka Jankowskiego. Poniżej przedstawiamy ich aktualny przebieg, w oparciu o materiały przekazane KAI przez Kurię Metropolitalną Gdańską.

Ekspert: należy odstąpić od przysięgi zachowania tajemnicy

Należy odstąpić w kościelnych procedurach karnych od przysięgi o zachowaniu tajemnicy, zobowiązując do niej – jeśli jest taka potrzeba – jedynie poprzez przyrzeczenie lub obietnicę – pisze ks. dr Jan Dochnalik, prawnik w zamówionej przez Centrum Ochrony Dziecka ekspertyzie prawnej o zachowania sekretu w kościelnej procedurze karnej dotyczącej wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych.

Bp Artur Miziński ponownie wybrany na sekretarza generalnego KEP

Bp Artur Grzegorz Miziński został wybrany na drugą kadencję na stanowisko Sekretarz Generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Wyboru dokonano podczas zebrania plenarnego KEP w Walbrzycju. 54-letni biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej jest doktorem habilitowanym z zakresu prawa kanonicznego.

Biskupi rozpoczynają dziś zebranie w Wałbrzychu. Z udziałem abp. Scicluny

Wizyta abp. Charlesa Scicluny, prezentacja programu duszpasterskiego i innych bieżących kwestii oraz wybory Sekretarza Generalnego KEP złożą się na obrady najbliższego zebrania plenarnego Episkopatu, które odbędzie się w Wałbrzychu oraz Świdnicy. Biskupi wezmą także udział w obchodach 15. lecia diecezji świdnickiej, która ich gości z tej okazji, 13 i 14 czerwca.

Marianie usunęli pomnik ks. Makulskiego w Licheniu

Pomnik znajdujący się przed bazyliką licheńską, przedstawiający Jana Pawła II i ks. Eugeniusza Makulskiego, został usunięty. Podjęto decyzję o jego modyfikacji – będzie przedstawiał samego papieża Jana Pawła II. Taką decyzję podjął prowincjał księży marianów.

„Powstań i żyj!” Strefa Chwały Festiwal już wkrótce

Od 27 czerwca do 2 lipca Stary Sącz stanie się wakacyjnym centrum polskiego uwielbienia, do którego zapraszane są całe rodziny. Strefa Chwały Festiwal to jedyne w swoim rodzaju rekolekcje Ludzi Nowej Kultury, którzy poprzez ewangelizację chcą budować lepszy świat. Każdego roku gromadzą m.in. artystów, plastyków, muzyków, dziennikarzy, liderów wspólnot oraz ludzi biznesu. Spotkanie odbędzie się pod hasłem „Powstań i żyj!”

Duchowa adopcja. Konferencja w Warszawie

O nowoczesnych metodach promowania duchowej adopcji oraz potrzebie angażowania w to dzieło dzieci i ludzi młodych – rozmawiali we wtorek w sekretariacie KEP uczestnicy konferencji „Duchowa adopcja – ratunek dla dzieci, matek i ojców”. Podczas spotkania zaprezentowano aplikacje mobilną „Adoptuj życie”.

Nożownik z Wrocławia: „nie żałuję ataku na księdza”

Wrocławski sąd zadecydował we wtorek o aresztowaniu na trzy miesiące 56-letniego Zygmunta W., który w poniedziałek rano na Ostrowie Tumskim w centrum Wrocławia ugodził nożem księdza. Prokuratura postawiła mężczyźnie zarzuty usiłowania zabójstwa duchownego. Sprawca przyznał się do czynu a dziennikarzom powiedział, że nie żałuje ataku na duchownego.