Wiadomości: Polska

Abp Ryś do księży: potrzebujesz odrodzenia, bo sam fakt bycia księdzem cię nie wyleczył

– Potrzebujesz odrodzenia, bo sam fakt, ze jesteś księdzem jeszcze cię nie wyleczył – mówił abp Grzegorz Ryś do kapłanów zgromadzonych w łódzkiej katedrze w drugim dniu rekolekcji dla księży archidiecezji łódzkiej. Drugi „Wieczór ze Słowem” połączony był z celebracją sakramentu pokuty.

Jasna Góra cieszy się na beatyfikację „Jasnogórskiego Prymasa”

Jasna Góra z radością przyjęła informacje z Watykanu o podpisaniu przez papieża Franciszka dekretu o uznaniu cudu za sprawą Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego i zakończeniu jego procesu beatyfikacyjnego. Przeor klasztoru przypomina, że Prymas Wyszyński nazywany jest także Prymasem Jasnogórskim, bo całe swoje życie związał z Matką Bożą Jasnogórską. – Jesteśmy wdzięczni Bogu, że ten wielki człowiek wpisał się w historię Jasnej Góry i był jej protektorem – podkreśla o. Marian Waligóra.

W przyszłym tygodniu zbiera się Episkopat

Dokument z nowymi zasadami formacji kapłańskiej w seminariach, sprawy związane z pracą Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz świętowanie niedzieli będą głównymi tematami najbliższego zebrania plenarnego polskich biskupów. Dwudniowe obrady rozpoczną się we wtorek 8 października w Warszawie. Będą one okazją do obchodów 100-lecia ustanowienia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

Mniej polskich misjonarzy w tym roku

Na dzień 1 października na misjach posługuje 1903 polskich misjonarzy i misjonarek, to ponad 100 osób mniej niż rok temu – donosi Komisja Episkopatu Polski ds. Misji. Dodaje, że w minionym roku zmarło aż 28 misjonarzy z Polski.

„Wstańcie, chodźmy!” Wkrótce XIX Dzień Papieski

Już w niedzielę 13 października pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!” odbędzie się w Polsce 19. Dzień Papieski. Hasło jest nawiązaniem do tytułu książki św. Jana Pawła II z 2004 r.

Znamy nazwiska nominowanych do nagrody TOTUS TUUS 2019

Gala nagrody TOTUS TUUS 2019 odbędzie się 12 października na Zamku Królewskim w Warszawie w ramach centralnych obchodów XIX Dnia Papieskiego. Podczas konferencji prasowej zapowiadającej to wydarzenie zaprezentowano tegorocznych nominowanych do nagrody.

Ruszają bezpośrednie przygotowania do Taizé we Wrocławiu

Już jutro, 1 października, rusza oficjalnie Centrum Przygotowań Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu. W każdy poniedziałek wieczorem w kościele rektoralnym pw. św. Macieja we Wrocławiu, tzw. „Maciejówce” będzie się też odbywała modlitwa w intencji spotkania.

Abp Jędraszewski wzywa do modlitewnego maratonu za Kościół i Ojczyznę

W tej dramatycznej godzinie naszych czasów potrzebna jest nam wszystkim wielka postawa czuwania i wielka modlitwa – za siebie, za nasze rodziny, za nasz polski naród, za Kościół, za Europę – napisał abp Marek Jędraszewski w opublikowanym w niedzielę liście pasterskim do swoich diecezjan. List jest wezwaniem do modlitewnego maratonu za Kościół i Ojczyznę.

Abp Pennacchio na 100-leciu warszawsko-praskiej parafii

Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio wziął udział w uroczystościach setnej rocznicy powstania parafii Zmartwychwstania Pańskiego na warszawskim Targówku. Tutejszy kościół konsekrował w 1919 r. ówczesny nuncjusz ks. Achilles Ratti czyli późniejszy papież Pius XI.

Dziś Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Modlitwa w intencji migrantów i uchodźców jest tym, czego najbardziej dziś potrzeba – powiedział bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji Turystyki i Pielgrzymek z okazji przypadającego w niedzielę 29 września 105. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.