Wiadomości: Świat

Coraz mniej Hiszpanów. Najmniejsza liczba urodzeń od 1941 r.

W Hiszpanii przychodzi na świat najmniejsza od 1941 r. liczba dzieci, wynika z zaprezentowanych we wtorek danych w ujęciu półrocznym przez Krajowy Instytut Statystyczny w Madrycie (INE). Między styczniem a czerwcem 2018 r. na terytorium tego iberyjskiego kraju urodziło się 179,8 tys. osób. Oznacza to spadek w analogicznym okresie w 2017 r. o 5,8 proc.

258 tys. pielgrzymów ze 155 państw pojedzie na ŚDM do Panamy

Na Światowe Dni Młodzieży zapisało się ponad 250 tys. młodych ludzi ze 155 państw świata. Poinformował o tym szef lokalnego komitetu organizacyjnego abp José Domingo Ulloa Mendieta na konferencji prasowej w Rzymie. Dodał, że we Mszy św. kończącej ŚDM 27 stycznia spodziewany jest udział 800 tys. ludzi, w tym wielu mieszkańców miasta.

Kolejny kapłan zamordowany w Kenii

Ks. John Njoroge Muhia to siedemnasty w tym roku kapłan zamordowany w Afryce. Padł ofiarą złodziei na terenie parafii w Kikuju w Nairobi.

50 lat temu zmarł o. Thomas Merton

Przed 50 laty, 10 grudnia 1968 r. zmarł o. Thomas Merton, trapista, działacz na rzecz pokoju i obrońca praw człowieka. Był jednym z najważniejszych pisarzy religijnych wszechczasów.

Oran: beatyfikacja 19 męczenników – ofiar islamskiego terroryzmu

W sanktuarium Matki Bożej z Santa Cruz w Oranie w Algierii, kard. Angelo Becciu ogłosił dziś błogosławionymi 19 męczenników. Zostali oni zamordowani w Algierii za wiarę w połowie lat dziewięćdziesiątych przez terrorystów islamskich. Wśród nich jest sześciu trapistów z opactwa Tibhirine, którym poświęcony jest głośny film Xaviera Beauvoisa „Ludzie Boga” z 2010 roku. W uroczystości beatyfikacyjnej wzięło udział wielu muzułmanów.

Zginęli z rąk islamistów. Jutro będą beatyfikowani

Już jutro w Oranie w Algierii odbędzie się uroczysta beatyfikacja 19 męczenników wojny domowej w Algierii, którzy zginęli w latach 1994-96. Wśród nich na ołtarze będzie wyniesiony ówczesny biskup Oranu Pierre Claverie oraz trapiści – bohaterowie głośnego filmu „Ludzie Boga”.

Brakuje noclegów dla młodzieży na spotkanie Taizé

Tegoroczne Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez wspólnotę z Taizé ma odbyć się już pod koniec grudnia w Madrycie, jednak ciągle brakuje 8 tys. noclegów dla młodych pielgrzymów.

Sobór zjednoczeniowy odbędzie się 15 grudnia w Kijowie

Zjednoczeniowy Sobór Biskupów, na którym zostanie utworzony Autokefaliczny Kościół Prawosławny na Ukrainie, odbędzie się 15 grudnia w cerkwi-soborze Mądrości Bożej (św. Sofii) w Kijowie. Ogłosił to prezydent tego kraju Petro Poroszenko na forum samorządowym w stolicy. Dodał, Dodał, że uczestnicy przyszłego soboru zatwierdzą statut i wybiorą zwierzchnika nowego Kościoła.

Niger: porwany misjonarz żyje i ma się dobrze

Porwany w Nigrze misjonarz żyje i ma się dobrze – poinformował o. Désiré Salako, przełożony Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w tym kraju. To właśnie do tego zgromadzenia należy uprowadzony 17 września o. Pier Luigi Maccali.

Przewodniczący episkopatu USA złożył kondolencje rodzinie prezydenta Busha

Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych kard. Daniel N. DiNardo opublikował oświadczenie w związku ze śmiercią byłego prezydenta USA George’a H. W. Busha.