Wiadomości: Świat

Dwie podrzymskie diecezje – jeden biskup

Papież Franciszek połączył personalnie dwie diecezje w sąsiedztwie Rzymu. Jak poinformowano w Watykanie 19 lutego, biskup Tivoli, 57-letni Mauro Parmeggiani, będzie jednocześnie biskupem Palestriny.

Trzech księży zabitych w ciągu kilku dni na świecie

W ciągu kilku dni zamordowano na świecie trzech księży katolickich: jednego na Madagaskarze, jednego w Burkina Faso i jednego w Kolumbii.

Nuncjusz apostolski na Ukrainie w okupowanym Donieck

Nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Claudio Gugerotti odwiedził 16 lutego okupowany Donieck. Odprawił tam Mszę św. w kościele św. Józefa.

Krytyczna sytuacja w Wenezueli

Sytuacja w Wenezueli jest krytyczna, czuć ogromne napięcie. Ludzie żyją cierpiąc w niewyobrażalny sposób, często w wielkiej nędzy. O tym, co się dzieje w tym kraju opowiada przełożony generalny jezuitów o. Arturo Sosa, sam z pochodzenia Wenezuelczyk.

Franciszek cofnął ekskomunikę dla księdza, poety i rewolucjonisty z Nikaragui

Znany na całym świecie nikaraguański poeta, 94-letni Ernesto Cardenal ponownie jest księdzem. Ekskomunikę „a divinis” nałożoną na niego przez Jana Pawła II za czynną działalność polityczną cofnął teraz papież Franciszek.

Nuncjusz apostolski we Francji oskarżony o molestowanie seksualne

Nuncjusz apostolski we Francji abp Luigi Ventura został oskarżony o molestowanie seksualne przez młodego urzędnika paryskiego merostwa. Do zdarzenia miało dojść 17 stycznia przed ceremonią składania życzeń noworocznych. Śledztwo w tej prawie prowadzi stołeczna prokuratura – donosi dziennik „Le Monde”.

W Japonii powstała katedra ze śniegu

W japońskim Sapporo powstała lodowa replika katedry ewangelickiej w Helsinkach. Jest ona jedną z najważniejszych, ale też nietrwałych pamiątek z lodu, wykonanych podczas trwającego od 4 do 11 lutego tzw. Święta Śniegu. Składają się na nie m.in. pokazy rzeźbienia w lodzie i śniegu.

W Syrii wciąż niebezpiecznie

Sytuacja mieszkańców Syrii wciąż jest dramatyczna – podaje o. Ibrahim Alsabagh, franciszkanin z Aleppo. Przypomina on, że wojna jeszcze się nie skończyła. Trwa definitywna ofensywa na pozycje tak zwanego Państwa Islamskiego.

Bierzmowanie dla dzieci razem z Pierwszą Komunią – zmiany w USA

Biskup jednej z amerykańskich diecezji – Gallup w stanie Nowy Meksyk zdecydował, że bierzmowanie będzie odtąd udzielane dzieciom na tej samej Mszy św. co Pierwsza Komunia. Ma to zapobiec odchodzeniu od wiary młodych pokoleń.

Europejscy muzułmanie dziękują za dokument z Abu Zabi

„Głęboką wdzięczność” papieżowi Franciszkowi i Kościołowi katolickiemu oraz szejkowi Ahmedowi el-Tayebowi i uczelni Al-Azhar w Kairze za podpisany przez nich dokument o braterstwie wyrazili członkowie Europejskiej Radzie Uczonych Muzułmańskich (EuLeMa).