Wiadomości: Świat

Hiszpania: policja zapobiegła atakowi na procesję

Policji hiszpańskiej udało się zapobiec zamachowi na słynną procesję w czasie „Semena Santa” (Wielkiego Tygodnia). Policja poinformowała 17 kwietnia na Twitterze, że podejrzany o przygotowywanie zamachu Marokańczyk, żyjący od 2016 roku w Sewilli, został zatrzymany w swoim rodzinnym kraju. Zdaniem władz, ten dżihadysta zamierzał dokonać samobójczego ataku w czasie jednej z licznych procesji w stolicy Andaluzji.

Donald Trump zadzwonił do papieża w sprawie Notre-Dame

Właśnie odbyłem wspaniałą rozmowę z papieżem Franciszkiem, któremu złożyłem kondolencje od narodu Stanów Zjednoczonych za straszny i niszczycielski pożar w katedrze Notre Dame” – napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump. Rozmowę potwierdził dyrektor biura prasowego Watykanu.

Paryż: Msza Krzyżma w kościele Saint-Sulpice

W związku z wczorajszym pożarem, który zniszczył katedrę Notre-Dame w Paryżu, tegoroczna Msza Krzyżma zostanie odprawiona w kościele św. Sulpicjusza (Saint-Sulpice) w Dzielnicy Łacińskiej. Decyzję taką podjął arcybiskup Paryża Michel Aupetit.

Abp Aupetit: Jestem biskupem bez katedry

W tym momencie jako biskup nie mam swojej katedry, ale mam swój lud, który wczoraj modlił się wraz ze mną przed katedrą. Notre-Dame została poważnie uszkodzona, ale nie zniszczono duszy Francji, tego jestem pewny – mówi arcybiskup Paryża Michel Aupetit. Słowa pokrzepienia już wysłał mu papież Franciszek.

Dzwony w katedrach Europy zabrzmiały w południe dla Notre-Dame

Na znak głębokiego smutku z powodu szkód, jakie spowodował pożar zabytkowej katedry Notre-Dame w Paryżu, o godz. 12.00 odezwały się dzwony wielu katedr i bazylik w Europie.

„Katedra Notre-Dame zostanie odbudowana”

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w nocy, podczas akcji gaśniczej odbudowę spalonej w poniedziałek katedry Notre-Dame w Paryżu. Strażacy ukończyli akcję gaśniczą ok. godz. 4 nad ranem we wtorek 16 kwietnia, po 9. godzinach walki z żywiołem.

Kard. Dziwisz: „To symbol płonącej Europy”

Ta płonąca katedra to symbol płonącej Europy. Oby ten ogień przyczynił się do odnowy Europy i chrześcijaństwa w Europie – powiedział kard. Stanisław Dziwisz komentując gigantyczny pożar, jaki wybuchł w Wielki Poniedziałek w katedrze Notre-Dame w Paryżu.

Pożar katedry Notre-Dame w Paryżu

Jeden z najsłynniejszych kościołów świata, paryska katedra Notre-Dame stanęła w poniedziałek po południu w ogniu. Wielu mieszkańców miasta przyszło na bulwary Sekwany modlić się w intencji ocalenia kościoła. Głos zabiera również Stolica Apostolska.

Bułgaria czeka na Franciszka

Bułgarscy katolicy czują się zaszczyceni i dumni, że papież w ciągu niespełna 20 lat po raz drugi odwiedza ich kraj – mówi przewodniczący Międzyobrządkowej Konferencji Biskupów Bułgarii. Franciszek odwiedzi ten kraj w dniach 5-7 maja. Niestety w wydarzenia nie włączą się zwierzchnicy tamtejszego prawosławia.

Ennio Morricone odznaczony przez papieża Franciszka

Włoski kompozytor, 90-letni Ennio Morricone, zostanie odznaczony Złotym Medalem Pontyfikatu papieża Franciszka. „Muzyka uhonorowano za niezwykłą działalność artystyczną, mającą również aspekty religijne”, zacytowała decyzję uzasadnienie przyznania medalu włoska rozgłośnia RAI.