Wiadomości: Świat

Chrześcijanie są najmocniej prześladowani w Azji Płd i Wschodniej

Najniebezpieczniejszym obecnie regionem świata dla chrześcijan jest Azja Południowa i Wschodnia – wynika z raportu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie „Prześladowani i zapomniani”. Będzie on zaprezentowany szczegółowo dziś w Poznaniu.

Dzieci z całego świata narysują katedrę Notre-Dame

Arcybiskup Paryża Michel Aupetit ogłosił konkurs plastyczny dla dzieci z całego świata, gdzie zadaniem jest narysowanie katedry Notre-Dame „jaką znają lub sobie wyobrażają”. Najlepsze prace będą wydrukowane i powieszone na osłonie rusztowań odnawianej katedry.

Delegacja Wenezueli przedstawiła papieżowi sytuację Kościoła w Amazonii

Papież Franciszek spotkał się w ubiegłym tygodniu z grupą duchownych wenezuelskich uczestniczących w Synodzie dla Amazonii, który odbywa się w dniach 6-27 października w Watykanie. „Ojciec Święty, bardzo ciepło wyrażał się o naszym kraju i jego mieszkańcach, a w obliczu kryzysu humanitarnego jaki od kilku lat przeżywa Wenezuela, prosił o stworzenie `łańcucha modlitewnego` ” – napisano na koncie na Twitterze Konferencji Episkopatu Wenezueli (CEV).

Amazońska Droga Krzyżowa jutro na ulicach Rzymu

Panamazońska Droga Krzyżowa przejdzie jutro rano spod Zamku św. Anioła na plac św. Piotra. Udział w niej wezmą uczestnicy zgromadzenia Synodu Biskupów dla Amazonii i obecni w Rzymie mieszkańcy tego regionu.

Kard. Krajewski przewodniczył pogrzebowi bezdomnej Polki

Jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski przewodniczył pogrzebowi bezdomnej Polki, która zmarła w Rzymie. Hanna Lidia Czajer miała 63 lata.

Kolejny krok do beatyfikacji Chiary Lubich

We włoskim Frascati 10 listopada zakończy się etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego założycielki Ruchu Focolari. Będzie on kontynuowany w Watykanie w Kongregacji do Spraw Świętych – poinformowało w środę Biuro Prasowe Rucu Focolari.

Chrześcijanie w Syrii obawiają się inwazji Turcji

Syryjczycy obawiają się imperialnych ambicji Turcji, do dziś kojarzonych na tym terenie z ludobójstwem Ormian – mówi melchicki arcybiskup Aleppo. Zdaniem innego kapłana po inwazji Turcji na Syrię ludność cywilna jest przerażona. Całą nadzieję pokładają w syryjskiej armii. Liczą, że wojsko będzie ich chronić

Duchowni z kilku krajów proszą papieża o nowy dogmat maryjny

Dwóch kardynałów i czterech biskupów wystosowało list otwarty do papieża Franciszka, w którym proszą o ustanowienie nowego dogmatu o Matce Bożej – donosi Vatican Insider. Chodzi o oficjalne potwierdzenie przez Kościół „współodkupieńczej roli Maryi w dziele zbawienia”.

Papież utworzył nową diecezję dla katolików w Bułgarii

Papież Franciszek utworzył dziś nową eparchię czyli diecezję dla katolików obrządku bizantyjsko-słowiańskiego w Bułgarii oraz mianował jej biskupa. Dzięki temu niespełna 10-tysięczna wspólnota będzie miała mocniejszy status.

Ogromne zainteresowanie Tajów udziałem w papieskiej Mszy św.

W ciągu tygodnia rozprowadzono wszystkie karty wstępu na Mszę św. , którą 21 listopada podczas wizyty w Tajlandii odprawi papież Franciszek. Na Mszę św. na Stadionie Narodowym w Bangkoku przeznaczono 25 000 bezpłatnych kart wstępu dla Tajów.