Wiadomości: Świat

Caritas Polska pomaga w Wenezueli

Caritas Polska w ostatnim czasie zebrała na pomoc Wenezuelczykom ponad ćwierć miliona złotych, które w pierwszej kolejności trafią do najbardziej zagrożonych głodem mieszkańców kraju. – Dzięki ofiarności Polaków pomożemy setkom mieszkańców Wenezueli – podkreśla dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki. – Trzeba nadal wspierać, również modlitwą, cierpiącą Wenezuelę – dodaje.

Watykan przeznaczył 40 tys. USD na pomoc uchodźcom w Palestynie

Watykan pragnie wspomóc finansowo ONZ w jej pomocy uchodźcom palestyńskim. Na pomoc dla dzieci w palestyńskich obozach dla uchodźców przeznaczono 40 tys. dolarów – zapowiedział ambasador Stolicy Apostolskiej przy Narodach Zjednoczonych, abp Bernardito Auza podczas niedawnej konferencji Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) w Nowym Jorku.

Papież wystosował list do biskupów niemieckich

Franciszek napisał list do biskupów niemieckich, który prawdopodobnie odnosi się do debaty na temat reform oraz podjętej przez niemiecki episkopat przed kilkoma miesiącami „synodalnej drogi” odnowy Kościoła. Informację na ten temat, przekazaną przez portal internetowy domradio.de w Kolonii, potwierdzono w kołach watykańskich – podała 26 czerwca niemiecka agencja katolicka KNA. Treść listu nie jest znana.

W Chinach zakazano wpuszczania dzieci do kościołów

Pomimo porozumienia ze Stolicą Apostolską komunistyczne władze w Chinach dławią życie lokalnych wspólnot Kościoła, zarówno katakumbowych, jak i oficjalnych. Wskazuje na to ks. Bernardo Cervellera dyrektor AsiaNews, agencji informacyjnej Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych.

Nowy europejski szlak pielgrzymkowy: od Bałtyku do Rzymu

Do Rzymu będzie można dojść pieszo również przez Alpy Wschodnie. Trwają starania o odtworzenie dawnego szlaku pielgrzymkowego, po którym do grobów apostołów zmierzali pątnicy z krajów bałtyckich, Polski, Czech i Austrii.

Papież dziś w Neapolu na Kongresie Teologicznym

„Teologia po «Veritatis gaudium» w kontekście śródziemnomorskim” – to temat dwudniowej konferencji teologicznej zorganizowanej w Neapolu przez prowadzony przez jezuitów Papieski Wydział Teologiczny Południowych Włoch. Od rana w piątek 21 czerwca bierze w niej udział papież Franciszek.

Irak oficjalnie zaprosił papieża

„Mam zaszczyt oficjalnie zaprosić Waszą Świątobliwość do odwiedzenia Iraku – kolebki cywilizacji i miejsca urodzenia Abrahama” – napisał prezydent tego kraju Barham Ahmad Salih w liście do Ojca Świętego – poinformowała agencja AFP. Jest to reakcja na słowa Franciszka, który powiedział, że chce odwiedzić Irak w roku 2020.

Proboszcz z Lampedusy śpi na ulicy aby pomóc migrantom

Aby zwrócić uwagę na problem migrantów ze statku Sea Watch, proboszcz wraz z działaczami Forum Społecznego Lampedusy oraz grupą turystów spędził noc z 19 na 20 czerwca na placu przed kościołem. Zapowiedział, że będą tam spać aż do dnia, w którym wszyscy uratowani z wód Morza Śródziemnego dostaną pozwolenie zejścia na ląd.

We Florencji odbył się pogrzeb Zeffirellego

Był reżyserem filmowym, teatralnym i operowym, jednym z najwybitniejszych włoskich twórców XX wieku. Tysiące osób pożegnało dziś we Florencji wielkiego mistrza kina Franco Zeffirellego.

Watykan opublikował dokument roboczy dot. Amazonii

Propozycje nowych i odważnych dróg Kościoła w Amazonii znalazły się w dokumencie przygotowawczym do zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego temu regionowi, zwanemu zielonymi płucami świata. Został on opublikowany w poniedziałek w Watykanie.