Wiadomości: Świat

Paryż: Msza Krzyżma w kościele Saint-Sulpice

W związku z wczorajszym pożarem, który zniszczył katedrę Notre-Dame w Paryżu, tegoroczna Msza Krzyżma zostanie odprawiona w kościele św. Sulpicjusza (Saint-Sulpice) w Dzielnicy Łacińskiej. Decyzję taką podjął arcybiskup Paryża Michel Aupetit.

Abp Aupetit: Jestem biskupem bez katedry

W tym momencie jako biskup nie mam swojej katedry, ale mam swój lud, który wczoraj modlił się wraz ze mną przed katedrą. Notre-Dame została poważnie uszkodzona, ale nie zniszczono duszy Francji, tego jestem pewny – mówi arcybiskup Paryża Michel Aupetit. Słowa pokrzepienia już wysłał mu papież Franciszek.

Dzwony w katedrach Europy zabrzmiały w południe dla Notre-Dame

Na znak głębokiego smutku z powodu szkód, jakie spowodował pożar zabytkowej katedry Notre-Dame w Paryżu, o godz. 12.00 odezwały się dzwony wielu katedr i bazylik w Europie.

„Katedra Notre-Dame zostanie odbudowana”

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w nocy, podczas akcji gaśniczej odbudowę spalonej w poniedziałek katedry Notre-Dame w Paryżu. Strażacy ukończyli akcję gaśniczą ok. godz. 4 nad ranem we wtorek 16 kwietnia, po 9. godzinach walki z żywiołem.

Kard. Dziwisz: „To symbol płonącej Europy”

Ta płonąca katedra to symbol płonącej Europy. Oby ten ogień przyczynił się do odnowy Europy i chrześcijaństwa w Europie – powiedział kard. Stanisław Dziwisz komentując gigantyczny pożar, jaki wybuchł w Wielki Poniedziałek w katedrze Notre-Dame w Paryżu.

Pożar katedry Notre-Dame w Paryżu

Jeden z najsłynniejszych kościołów świata, paryska katedra Notre-Dame stanęła w poniedziałek po południu w ogniu. Wielu mieszkańców miasta przyszło na bulwary Sekwany modlić się w intencji ocalenia kościoła. Głos zabiera również Stolica Apostolska.

Bułgaria czeka na Franciszka

Bułgarscy katolicy czują się zaszczyceni i dumni, że papież w ciągu niespełna 20 lat po raz drugi odwiedza ich kraj – mówi przewodniczący Międzyobrządkowej Konferencji Biskupów Bułgarii. Franciszek odwiedzi ten kraj w dniach 5-7 maja. Niestety w wydarzenia nie włączą się zwierzchnicy tamtejszego prawosławia.

Ennio Morricone odznaczony przez papieża Franciszka

Włoski kompozytor, 90-letni Ennio Morricone, zostanie odznaczony Złotym Medalem Pontyfikatu papieża Franciszka. „Muzyka uhonorowano za niezwykłą działalność artystyczną, mającą również aspekty religijne”, zacytowała decyzję uzasadnienie przyznania medalu włoska rozgłośnia RAI.

Schody Święte odkryte na nowo po 300 latach

Po prawie 300 latach jedną z największych relikwii Rzymu – Scala Santa, czyli Święte Schody – można zobaczyć bez osłaniającej ją drewnianej obudowy. Według prastarej tradycji Jezus wchodził po nich do pretorium Poncjusza Piłata, a sprowadziła je potem do Rzymu św. Helena

100 tys. euro dla powodzian w Iranie

Papież Franciszek przekazał 100 tys. euro dla ofiar powodzi, jakie nawiedziły Iran w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Fundusze zostaną rozprowadzone za pośrednictwem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka przy współpracy z lokalną nuncjaturą apostolską.