Wiadomości: Świat

Milion wiernych na Mszy z Franciszkiem na Madagaskarze

Nawet milion wiernych przybyło na pola Soamandrakizay w Antananarywie na Madagaskarze, aby wziąć udział we Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka. Ojciec Święty mówił im o wymaganiach stawianych nam przez Jezusa, które uwalniają nas od zniewolenia życiem dla siebie samego.

Papież do młodych Madagaskaru: budujcie przyszłość pełną nadziei

Do budowania przyszłości pełnej nadziei zachęcił papież Franciszek młodzież Madagaskaru podczas czuwania modlitewnego na polu diecezjalnym Soamandrakizay na przedmieściach stolicy kraju – Antananarywy. Był to ostatni punkt sobotniego programu wizyty Franciszka na Madagaskarze.

Papież modlił się przy grobie bł. Wiktorii Rasoamanarivo

Papież Franciszek modlił się przy grobie bł. Wiktorii Rasoamanarivo, znajdującym się w kaplicy koło katedry w Antananarywie. Pod koniec XIX w. przyczyniła się ona do przetrwania Kościoła katolickiego, gdy w 1883 r. wszyscy zagraniczni misjonarze zostali zmuszeni do opuszczenia wyspy.

Papież do biskupów: Rozsypujcie ziarna wiary i nadziei na tej ziemi

„Jesteśmy wezwani do rozsypywania ziaren wiary i nadziei na tej ziemi” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z biskupami Madagaskaru w katedrze Andohalo w Antananarywie.

Zbrojne starcia w Mozambiku podczas wizyty papieża

W Mozambiku, podczas wizyty papieża Franciszka, doszło do starć między siłami rządowymi a zbrojną opozycją. Lokalne media informują o piątkowym ataku w regionie Gondola w centrum kraju. Mówi się, że siły bezpieczeństwa zaatakowały obóz opozycyjnego Narodowego Ruchu Oporu Mozambiku (RENAMO) i doszło do wymiany ognia.

Franciszek u karmelitanek z Madagaskaru

Małe akty miłości – oto, co zbawia świat – powiedział papież Franciszek podczas spotkania z zakonnicami klauzurowymi w Antananarywie, stolicy Madagaskaru. Odłożył przygotowane wcześniej przemówienie a homilię wygłosił całkowicie spontanicznie.

Franciszek spotkał się z władzami Madagaskaru

W pałacu prezydenckim Iavoloha w stolicy Madagaskaru – Antananarywie – papież Franciszek spotkał sie z przedstawicielami władz tego kraju. Zachęcał do rozwijania ducha dzielenia się, wzajemnej pomocy i solidarności.

Wizyta papieża wyzwala w Malgaszach radość i dynamizm

Madagaskar to kraj młody o ogromnym potencjale i dynamicznym Kościele. Wszystko to widać szczególnie właśnie teraz, kiedy przyjeżdża tam Ojciec Święty – wskazuje sekretarz generalny episkopatu Madagaskaru.

Papież rozpoczął wizytę na Madagaskarze

Papież Franciszek rozpoczął wizytę na Madagaskarze. Jest to drugi etap jego podróży apostolskiej do Afryki i na wyspy Oceanu Indyjskiego.

Franciszek w Mozambiku: postawcie na Chrystusa, by zapanował pokój

„Postawienie na Chrystusa zachowa nas na drodze miłości, na szlaku miłosierdzia, w opcji na rzecz najuboższych, w obronie przyrody. Na drodze pokoju” – zapewnił papież podczas Mszy św. sprawowanej na stadion Zimpeto w stolicy Mozambiku – Maputo