Wiadomości: Świat

Beatyfikacja „Ludzi Boga” odbędzie się w Algierii

Beatyfikacja francuskich mnichów z Tibhirine, zamordowanych w 1996 r. odbędzie się w Algierii. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych tego kraju Abdelkader Messahel. Nie wykluczył, że z tej okazji przyjedzie tam papież Franciszek. Porwanie i śmierć trapistów były kanwą do filmu „Ludzie Boga”.

Nabożeństwo ekumeniczne w intencji ofiar ataku w Münster

Około 1,6 tys. osób uczestniczyło w nabożeństwie ekumenicznym w Münster w intencji ofiar tragicznego wydarzenia, do jakiego doszło 7 kwietnia, kiedy to furgonetka wjechała w ludzi siedzących przed restauracją na starym mieście, w sąsiedztwie katedry i kościoła św. Lamberta. Dwie osoby zginęły, około 20 zostało rannych, kilkoro ciężko; 49-letni sprawca ataku, człowiek z zaburzeniami psychicznymi, zastrzelił się.

W Kongu zastrzelono księdza

Wczoraj w Kitchanga (prow. Nord-Kivu) w Demokratycznej Republice Konga zamordowano kapłana, ks. Etienne Nsengiunva. Gdy podczas wesela spożywał posiłek z grupą przyjaciół wtargnęła grupa uzbrojonych ludzi, oddając strzały w głowę duchownego. To dziewiąty w tym roku zamordowany kapłan na świecie.

Papież modli się za ofiary ataku chemicznego w Syrii

Módlmy się za wszystkie ofiary ataku chemicznego w Syrii – wezwał papież Franciszek na zakończenie modlitwy Regina Coeli. Wyraźnie poruszony najnowszymi doniesieniami wspomniał cierpienie ofiar ataku w Doumie czyli kobiety i dzieci.

Andrea Bocelli zaśpiewa w Fatimie

Słynny włoski tenor Andrea Bocelli zaśpiewa 13 maja w sanktuarium w Fatimie, w 101. rocznicę pierwszego objawienia Matki Bożej. Koncert odbędzie się w bazylice Trójcy Przenajświętszej.

Zmarł emerytowany patriarcha syryjskokatolicki Ignacy Piotr VIII

W wieku niespełna 88 lat zmarł 4 kwietnia wieczorem w Jerozolimie emerytowany patriarcha antiocheński dla katolików syryjskich Ignacy Piotr (Ignace Pierre) VIII Abdel Ahad. Swój urząd sprawował w latach 2001-08. Zmarł w kampusie szpitala w Hafassah Ein Karem, gdzie przebywał na leczeniu choroby nowotworowej w trakcie chemioterapii.

„Sam Bóg chce zjednoczenia katolików i prawosławnych”

Taką opinię wyraził honorowy zwierzchnik światowego prawosławia patriarcha Bartłomiej podczas spotkania z pielgrzymką rzymskich kapłanów w Stambule. Przyjął ich w swej oficjalnej siedzibie w dzielnicy Stambułu – Fanarze.

Rodzina królewska na szlaku Camino do Santiago

Belgijska para królewska Filip I i jego żona Matylda wraz z dziećmi i grupą przyjaciół podąża Szlakiem Jakubowym do Santiago de Compostela. Pielgrzymka ma charakter prywatny, a rodzina królewska przemierza tzw. szlak francuski (Camino de Santiago Francés) – najpopularniejszą trasę, mającą swój początek w Pirenejach.

Nie żyje 29-letni Anthony Freeman, akolita z Mszy papieskiej

Nie żyje 29-letni kleryk Anthony Freeman, który w Wielkanoc niósł papieski krzyż podczas procesji wejścia na placu św. Piotra. Należał do zgromadzenia Legionistów Chrystusa i studiował teologię na III roku papieskiego Uniwersytetu Regina Apostolorum w Rzymie. Zmarł 2 kwietnia, nie wiadomo, co było przyczyną jego śmierci.

Papież twittuje w sprawie Alfiego Evansa

„Mam szczerą nadzieję, że wszystko, co konieczne, zostanie zrobione, aby dalej towarzyszyć małemu Alfie’emu Evansowi ze współczuciem i że głębokie cierpienie jego rodziców zostanie usłyszane ” – napisał wczoraj wieczorem na Twitterze papież Franciszek. Dodał, że otacza modlitwą chłopca, jego rodzinę i wszystkich zaangażowanych w sprawę ludzi. Mały Alfie Evans ma być, zgodnie z wyrokiem sądu, odłączony od aparatury podtrzymującej życie w najbliższych dniach, być może już jutro.