Wiadomości: Świat

#sym4synod – młodzież salezjańska o synodzie biskupów

#sym4synod – to hasztag, którym młodzież zrzeszona w salezjańskich duszpasterstwach oznacza informacje, które mogą pomóc w przygotowaniu tegorocznego Synodu Biskupów. Skrót pochodzi od nazwy międzynarodowego Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego (Salesian Youth Movement).

Irlandia: w maju referendum nt. aborcji

Prawdopodobnie już w maju br. w Irlandii odbędzie się ogólnokrajowe referendum dotyczące aborcji. Projekt zmian ma być gotowy na początku marca, ale premier Leo Varadkar już zapowiedział, że poddana pod głosowanie zostanie możliwość dokonania aborcji do 12. tygodnia, na życzenie matki.

Bp Andrzej Jeż odwiedził dom dzieci ulicy w Republice Środkowoafrykańskiej

Przebywający w Republice Środkowoafrykańskiej bp Andrzej Jeż odwiedził w Bimbo dom dzieci ulicy. Autorem i kilkuletnim wykonawcą tego projektu był tarnowski misjonarz ks. Stanisław Wojdak.

Francja: parlamentarzyści bez symboli religijnych

Francuskie Zgromadzenie Narodowe zabroniło deputowanym noszenia rzucających się w oczy symboli religijnych. Zakaz zawarty jest w nowym dress code dla parlamentarzystów.

Kongo. Największy kryzys uchodźczy

Według danych ONZ w 2017 roku, na skutek utrzymujących się konfliktów z użyciem przemocy w Demokratycznej Republice Konga, co najmniej 1,3 mln. mieszkańców zostało wypędzonych ze swoich stron rodzinnych; wśród nich jest ponad 800 000 dzieci.

Papież odwiedzi Haiti

Prezydent Haiti Jovenel Moïse zapowiedział, że papież Franciszek odwiedzi ten karaibski kraj. Spotkał się on z Ojcem Świętym w Watykanie 26 stycznia.

Wzrost „działań demonicznych” w Irlandii

Najbardziej znany egzorcysta irlandzki, ksiądz katolicki Patrick Collins, dostrzega dramatyczny wzrost domniemanych „działań demonicznych” na wyspie. W rozmowie z dziennikiem „The Irish Post” z 25 stycznia kapłan przyznał, że w ostatnich latach „niemal eksplodowało” zapotrzebowanie na jego posługę. Coraz więcej ludzi wierzy, „słusznie lub niesłusznie, że są nawiedzani przez złego ducha”, powiedział ks. Collins.

Mackiewicz pokazał, jak powstać z upadku i żyć pełnią życia

Pokonał uzależnienie od heroiny. Wyruszył autostopem z Polski do Indii, by pomagać trędowatym. Nawrócił się wśród hinduskich dzieci. Tomasza Mackiewicza wspomina misjonarka i lekarka dr Helena Pyz. W 2000 r. przyjęła przyszłego himalaistę jako wolontariusza w ośrodku dla trędowatych Jeevodaya w Indiach. 27 stycznia zaginął na Nanga Parbat

Prymas Czech zachęca do modlitwy przed wyborami prezydenta

Kard. Dominik Duka OP zachęcił wiernych do modlitwy w intencji przeprowadzanych dziś i jutro w Republice Czeskiej wyborów prezydenckich. Metropolita praski na swojej stronie internetowej www.dominikduka.cz odpowiedział na pytania dotyczące aktualnych zagadnień życia kościelnego i obywatelskiego.

„Media i prawda”. Dziennikarze przyjechali do Lourdes

W tych dniach w sanktuarium Matki Bożej we francuskim Lourdes odbywa się 22. edycja Dni Świętego Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. To tradycyjne, międzynarodowe spotkanie przedstawicieli mediów katolickich przebiega w tym roku pod hasłem „Media i prawda”.