Wiadomości: Świat

Skradziono relikwie św. Jana Pawła II i bł. ks. Popiełuszki. Włoskie służby szukają sprawców

Relikwie zostały skradzione z sanktuarium Montecastello w miejscowości Tignale nad Jeziorem Garda ♦ Złodzieje oprócz relikwi zabrali także sześć kielichów mszalnych i dwa cyboria ♦ Nie wyklucza się, że zostały one skradzione na czyjeś zamówienie

Kard. Bo: papież przyjedzie uzdrowić rany Mjanmy. Franciszek odwiedzi to azjatyckie państwo w listopadzie

Mjanma jest jednym z najbiedniejszych państw świata, niemal 90 proc. mieszkańców to buddyści ♦ Kard. Charles Maung Bo chciałby, aby Franciszek zabrał głos także w sprawie prześladowania chrześcijan ♦ „Los Rohindżów jest wielką tragedią, ale kraj wymaga uzdrowienia na wielu frontach”

Papież Franciszek w Cesenie i Bolonii. Dziewiętnasta podróż apostolska na terenie Włoch

W Cesenie papież apelował o ofiarną politykę jako służbę dobru wspólnemu i o odważne świadczenie o wierze i Ewangelii ♦ W Bolonii wezwał do poszukiwania mądrych i dalekowzrocznych rozwiązań złożonych problemów naszych czasów ♦ Wezwał do tworzenia „nowego humanizmu europejskiego” – Europy matczynej, „która pomna na swoją kulturę, dawałaby swym dzieciom nadzieję i byłaby narzędziem pokoju dla świata”

Nigeria: ksiądz porwany dla okupu. Biskup apeluje o bezwarunkowe uwolnienie

W Nigerii został uprowadzony ksiądz katolicki ♦ Porywacze domagają się okupu w zamian za jego uwolnienie

Chiny sygnalizują gotowość do uregulowania relacji ze Stolicą Apostolską. Katolicy czekają na porozumienie

W Chinach jest obecnie ok. 10 mln katolików ♦ Normalizacja relacji wymagałaby wycofania przez Stolicę Apostolską uznania Tajwanu za państwo ♦ Pod koniec 2016 r. za nielegalne praktyki religijne skazano 11 katolików, a dodatkowych sześciu było przetrzymywanych przez organy ścigania ♦ Dialog nabrał intensywności podczas pontyfikatu Benedykta XVI, a kontynuuje go papież Franciszek

Porwany ks. Tom Uzhunnalil – uwolniony po 18 miesiącach. Salezjanin wkrótce powróci do Indii

Stolica Apostolska podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do uwolnienia indyjskiego salezjanina, ks. Toma Uzhunnalila, porwanego w marcu ub.r. w Jemenie ♦ Szczególne podziękowania złożyła „sułtanowi Omanu i kompetentnym władzom sułtanatu”.

„Nie opierajcie się pojednaniu”. Zakończyła się papieska podróż do Kolumbii

„Zróbmy pierwszy krok” – pod takim hasłem, nawiązującym do procesu pojednania po trwającej 50 lat wojnie domowej w Kolumbii, przebiegała 20. zagraniczna podróż apostolska Franciszka, a piąta do Ameryki Łacińskiej ♦ W dniach 6-10 września papież odwiedził Bogotę, Villavicencio, Medellín i Cartagenę ♦ W odprawianych przez niego Mszach św. uczestniczyło w sumie około 4 mln wiernych.

Zmarł kard. Carlo Caffarra. W przeszłości kierował Papieskim Instytutem Studiów nad Małżeństwem i Rodziną

W wieku 79 lat zmarł w środę 6 września emerytowany arcybiskup Bolonii, kard. Carlo Caffarra ♦ Pogrzeb w sobotę 9 września ♦ Jak przypomniano, purpurat od dawna chorował ♦ Był jednym z czterech (obok także już nieżyjącego kard. Joachima Meisnera oraz kardynałów Raymonda Burke’a i Waltera Brandmuellera) autorów wątpliwości (dubia) ws. adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”

Nowy kościół w stolicy Kosowa. Poświęcono katedrę pod wezwaniem św. Matki Teresy

W Prisztinie, stolicy Kosowa, została poświęcona katedra pod wezwaniem św. Matki Teresy ♦ Matka Teresa z Kalkuty przeszła do historii jako „matka ubogich” ♦ Katedra ma być nową siedzibą administratury apostolskiej Prizrenu

Kolumbia czeka na Franciszka. Papieska pielgrzymka rozpocznie się w środę 6 września

Podróż apostolska Franciszka w Kolumbii w dniach 6-11 września będzie piątą na kontynencie latynoamerykańskim w czasie jego pontyfikatu ♦ Papież odwiedzi Bogotę oraz Villavicencio, Medellín i Cartagenę ♦ Będzie trzecim papieżem składającym wizytę w tym kraju, po bł. Pawle VI (w 1968 r.) i św. Janie Pawle II (1986).