Wiadomości: Watykan

Trwają prace nad dokumentem końcowym Synodu o Amazonii

Trwa opracowywanie dokumentu końcowego Synodu Biskupów poświęconego Amazonii. Do redagującej go komisji zgłaszane są poprawki i uwagi wypracowane w 12 małych grupach roboczych. Ostateczny tekst dokumentu końcowego zostanie przyjęty w sobotę podczas głosowania w auli synodalnej.

Papież: Kościół albo jest otwarty albo nie jest Kościołem

Kościół albo jest otwarty albo nie jest Kościołem; Nie jest twierdzą, lecz namiotem zdolnym do poszerzenia swojej przestrzeni – mówił dziś Franciszek podczas audiencji generalnej, kontynuując cykl katechez poświęconych Dziejom Apostolskim.

„Watykanowi nie grozi krach finansowy”

Stolicy Apostolskiej i Państwu Watykańskiemu nie grozi żaden krach, a opisy dziennikarskie przypominają raczej powieści sensacyjne, niż rzeczywistość – stwierdził w wywiadzie dla katolickiego dziennika „Avvenire” przewodniczący Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA), bp Nunzio Galantino. Dykasteria ta zajmuje się zarządzaniem majątkiem i funduszami Stolicy Apostolskiej.

Franciszek: Każdy z nas jest misją na tym świecie

Jesteśmy tutaj, aby świadczyć, błogosławić, pocieszać, podnosić, przekazywać piękno Jezusa. Odwagi! Twoje życie jest cenną misją – powiedział dziś papież Franciszek podczas Mszy św. sprawowanej w watykańskiej Bazylice św. Piotra z okazji Światowego Dnia Misyjnego

Coraz jaśniej wyłaniają się główne idee Synodu Biskupów dla Amazonii

Uczestnicy synodu Biskupów o Amazonii zgodnie przyznają, że jest to czas łaski dla Kościoła. Mają nadzieję, że da on początek nowemu dynamizmowi misyjnemu. Watykańskie Biuro Prasowe zaprezentowało relacje z roboczych grup językowych.

Papież odwiedził w mieszkaniu byłego szefa Żandarmerii

Wczoraj wieczorem, po zakończeniu obrad Synodu dla Amazonii Ojciec Święty udał się do mieszkania byłego dowódcy Żandarmerii Watykańskiej, Domenico Giani, znajdującego się w obrębie Państwa Watykańskiego i podziękował mu za lata ofiarnej służby – podaje serwis vaticannews.

Papież wspomina wybór Jana Pawła II na Stolicę Piotrową

Przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II proszę Pana o obfite dary Ducha Świętego dla was wszystkich, dla waszych rodzin, wspólnot i dla całego Kościoła – zapewnił papież pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Wspomniał o przypadającej dziś rocznicy wyboru Jana Pawła na Stolicę Piotrową.

Franciszek: nie stawiajmy przeszkód dziełu Boga

„Ewangelizator nie może być przeszkodą w dziele stwórczym Boga, który «pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni» (1 Tm 2, 4), ale człowiekiem sprzyjającym spotkaniu serc z Panem” – powiedział dziś Ojciec Święty podczas środowej audiencji ogólnej.

Franciszek: Odrzućmy obłudę, nauczmy się oskarżać samego siebie

Odrzućmy obłudę, nauczmy się oskarżać samego siebie – mówił dziś papież Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Papież nawiązał do czytanego w liturgii fragmentu Ewangelii (Łk 11, 37-41), mówiącego o tym, że Pan Jezus zaproszony przez pewnego faryzeusza na posiłek, spotkał się krytyką pana domu, ponieważ przed posiłkiem nie dokonał obmyć rytualnych.

Żandarmeria Watykańska ma nowego komendanta

Gianluca Gauzzi Broccoletti został mianowany przez papieża nowym komendantem Żandarmerii Watykańskiej oraz dyrektorem ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności Państwa Watykańskiego. Wiadomość podało w codziennym biuletynie Biuro Prasowe Watykanu.