Wiadomości: Watykan

Papież wzywa do modlitwy za biskupów

– Nie można zaprowadzić w Kościele ładu, bez służebnej postawy biskupów, niezbędnej dla jego rozwoju – powiedział papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. W swojej homilii Ojciec Święty skoncentrował się na pierwszym czytaniu dzisiejszej liturgii (Tt 1,1-9), w którym Apostoł kreśli sylwetkę przełożonego Kościoła.

Papież Franciszek: Jesteśmy wezwani do bezinteresownego daru z siebie

Nasz «dar» dla Boga w modlitwie i dla innych w miłosierdziu zawsze powinien unikać rytualizmu i formalizmu, a także logiki wyrachowania i być wyrazem życzliwości – powiedział papież 11 listopada w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański.

Kard. Parolin przewodniczył w Rzymie Mszy za Polskę

Mszą św. w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej rozpoczęły się rzymskie obchody jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W liturgii, której przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, uczestniczyli polscy duchowni, dyplomaci, przedstawiciele Polonii i przebywający w Rzymie turyści.

Franciszek znów o szemraniu

Dziś rano w homilii w Domu św. Marty papież Franciszek ponownie ostrzegał przed grzechem szemrania, „chlebem powszednim w naszych relacjach osobistych, rodzinnych, kościelnych i społecznych”. „Logika Ewangelii jest sprzeczne z logiką świata” – przypominał.

Papież ogłosił Michała Giedroycia błogosławionym

Ojciec Święty upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do opublikowania dekretu o heroiczności cnót i potwierdzenia kultu istniejącego od niepamiętnych czasów. Jest to tzw. beatyfikacja równoważna Sługi Bożego Michała Giedroycia (1425-1485).

List Franciszka do Polaków z okazji Stulecia Niepodległości

„Podejmując modlitwę św. Jana Pawła II, szczególnego świadka tego stulecia, proszę Boga o łaskę wiary, nadziei i miłości dla wszystkich Polaków, aby w jedności i pokoju dobrze korzystali z tak cennego daru wolnościˮ – napisał Ojciec Święty Franciszek do Polaków z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. List jest przeznaczony do wykorzystania duszpasterskiego w niedzielę 11 listopada.

Papież mianował prof. Wieleckiego do Papieskiej Akademii Nauk Społecznych

Ojciec Święty mianował prof. Krzysztofa Wieleckiego z Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie członkiem zwyczajnym Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.

Franciszek: nie kradnij znaczy kochaj swoimi dobrami

„Nie kradnij” oznacza: kochaj twoimi dobrami, wykorzystaj swoje środki, by kochać, tak jak potrafisz – mówił papież Franciszek w rozważaniach podczas środowej audiencji ogólnej. Poświęcił je siódmemu przykazaniu.

Franciszek złożył Polakom życzenia z okazji stulecia Niepodległości

„Życzę, by naród polski mógł żyć darem wolności w pokoju i pomyślności, budując szczęśliwą przyszłość ojczyzny w jedności osadzonej na duchowym dziedzictwie przodków i na bratniej miłości” powiedział Ojciec Święty pozdrawiając pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Franciszek: Wystrzegajmy się odrzucenia zaproszenia Jezusa

Jezus zaprasza nas do świętowania wraz z Nim, ale nierzadko szukamy wymówek, by Jemu odmówić. Pamiętajmy, że Jezus jest dobry, ale także sprawiedliwy – powiedział papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.