Wiadomości: Watykan

Franciszek zachęca do odnowienia życia wspólnot chrześcijańskich

Do odnowienia wspólnot chrześcijańskich, aby były miejscami w których podejmowane są „dzieła solidarności i komunii, w których liturgie byłyby spotkaniem z Bogiem, które stają się komunią z naszymi braćmi i siostrami, miejscami, które byłyby bramami otwartymi na niebieskie Jeruzalem” – zachęcił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.

W listopadzie Franciszek odwiedzi Japonię

Ojciec Święty odwiedzi Japonię w dniach 23-27 listopada podały tamtejsze publiczne radio i telewizja NHK

Dzisiaj rozpoczyna się 30 sesja Rady Kardynałów przy Franciszku

W dniach od 25-27 czerwca będzie obradowała na swoim 30. posiedzeniu Rada Kardynałów. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej zapowiedziało, że w związku z tym wydarzeniem 27 czerwca o godz. 13.00 zaplanowano briefing, który poprowadzi tymczasowy dyrektor watykańskiej Sala Stampa, Alessandro Gisotti.

Franciszek: Bóg chce byśmy byli błogosławieństwem i darem

„Pan przychodzi na nasze ulice, aby dobrze powiedzieć o nas i aby dać nam odwagę. Chce także od nas, abyśmy byli błogosławieństwem i darem” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na dziedzińcu kościoła Santa Maria Consolatrice, w rzymskiej dzielnicy Casal Bertone.

Franciszek: nie przyjmujmy Eucharystii rutynowo

Uroczystość Bożego Ciała zaprasza nas do odnowienia zadziwienia i radości z powodu tego wspaniałego daru Pana, jakim jest Eucharystia – zaznaczył Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Papież zachęcił, abyśmy przyjmowali dar Eucharystii z wdzięcznością, a nie w sposób bierny i rutynowy, tak aby dynamizm miłości Jezusa przemienił nasze życie w ofiarę czystą i świętą dla Boga i dla dobra tych, których spotykamy na naszej drodze.

Poznaliśmy hasło Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie

„Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39) – to temat 37. Światowych Dni Młodzieży, które w 2022 r. odbędą się w Lizbonie. Hasło tego spotkania oraz dwóch poprzedzających go, które odbędą się w diecezjach całego świata w najbliższych latach, podała dziś Stolica Apostolska.

W Rzymie kończy się 11. Międzynarodowe Forum Młodych

Ponad 250 młodych osób z blisko 140 krajów, ruchów i wspólnot uczestniczyło w minionym tygodniu w 11. Międzynarodowym Forum Młodych zorganizowanych w Rzymie przez watykańską Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Celem spotkania, będącego kolejnym krokiem po zakończonym w ubiegłym roku Synodzie Biskupów nt. młodzieży i publikacji papieskiej adhortacji do młodych „Christus vivit”, było oddanie głosu młodzieży reprezentującej Kościół katolicki w różnych częściach świata, aby mogła szczerze porozmawiać o wyzwaniach duszpasterstwa w swoich środowiskach.

Dziś w Watykanie rozpoczęło się Międzynarodowe Forum Młodych

Aby Synod biskupów o młodzieży nie pozostał tylko na papierze – to myśl przyświecająca organizatorom i uczestnikom Międzynarodowego Forum Młodych, które rozpoczęło się dziś w Watykanie. Zgromadzenie zakończy się 22 czerwca spotkaniem z papieżem Franciszkiem.

Franciszek: Pięćdziesiątnica to przyjście Boga, pociągającego nas ku sobie

„Pięćdziesiątnica to przyjście Jezusa, za którego pośrednictwem sam Bóg przychodzi do nas i przyciąga nas ku sobie” – podkreślił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez o Dziejach Apostolskich papież mówił o Zesłaniu Ducha Świętego, a jego słów wysłuchało dzisiaj około 13 tys. wiernych.

Watykan dementuje informacje o rzekomym udarze Benedykta XVI

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej stwierdziło, że pogłoski jakoby papież-senior Benedykt XVI doznał lekkiego udaru są fałszywe – podał na swym koncie Twitter amerykański watykanista Edward Penitin.