Wiadomości: Watykan

Współczesnym potopem są wojny, za które płacą najsłabsi

Współczesne wojny są odpowiednikiem biblijnego potopu, a największą cenę płacą za nie najsłabsi: ubodzy, dzieci, prześladowani – powiedział Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Jak będzie wyglądała konferencja ws. ochrony dzieci w Kościele

Już w najbliższy czwartek rozpocznie się w Watykanie długo wyczekiwane spotkanie biskupów z różnych Episkopatów poświęcone ochronie małoletnich w Kościele. Dziś przekazano szczegóły przebiegu konferencji.

W Watykanie obraduje Rada Kardynałów

Pod przewodnictwem Ojca Świętego obraduje dziś w Watykanie Rada Kardynałów. Do tematów prac 28 sesji tego gremium należy zapewne planowane do 21 do 24 lutego spotkanie przewodniczących episkopatów na temat ochrony małoletnich w Kościele a także dyskusja nad projektem nowej konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej, która ma zastąpić wydaną 28 czerwca 1988 roku konstytucję apostolską „Pastor bonus” św. Jana Pawła II.

Franciszek prosi o modlitwę za spotkanie biskupów w sprawie ochrony dzieci w Kościele

– Proszę was o modlitwę za to wydarzenie – mówił papież po dzisiejszej modlitwie Anioł Pański.

Abp McCarrick wydalony ze stanu duchownego

Kongregacja Nauki Wiary orzekła karę wydalenia ze stanu duchownego 88- letniego abp Theodore’a Edgara McCarricka, emerytowanego arcybiskupa Waszyngtonu.

Papież i szef Microsoftu rozmawiali o sztucznej inteligencji

Papież Franciszek przyjął na audiencji prywatnej szefa Microsoftu, Brada Smitha. Tematem rozmowy były możliwości zastosowania „sztucznej inteligencji dla dobra ogólnego” i wyzwania przed tym stojące,

Ks. Lombardi: 90 proc. konferencji biskupich wypełniło kwestionariusz nt. nadużyć

Niemal 90 proc. konferencji biskupich nadesłało wypełniony kwestionariusz, jaki rozesłali organizatorzy watykańskiego szczytu ws. ochrony dzieci. Ujawnił to moderator tego spotkania, o. Federico Lombardi.

Papież mianował nowego kamerlinga. Co to za funkcja?

Papież Franciszek mianował 14 lutego nowego kamerlinga Kościoła Rzymskiego – kardynała pełniącego ważną funkcję po śmierci lub rezygnacji Następcy św. Piotra. Został nim amerykański kardynał Kevin Joseph Farrell, prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Franciszek zatwierdził dekrety dotyczące 8 błogosławionych i sług Bożych

Dekrety dotyczące ośmiorga błogosławionych i sług Bożych z 7 krajów zatwierdził Franciszek w czasie audiencji udzielonej 12 lutego w Watykanie prefektowi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu. Dwa dokumenty odnoszą się do dwojga błogosławionych – z Anglii i Indii oraz do sześciorga sług Bożych: 4 mężczyzn i 2 kobiet z Ekwadoru, Węgier, Włoch (2 osoby), Hiszpanii i Kolumbii.

Wkrótce kanonizacja bł. Jana Henryka Newmana

Ojciec Święty przyjął wczoraj na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Becciu i upoważnił tę dykasterię do opublikowania 8 dekretów. Jeden z nich dotyczy cudu za przyczyną bł. Jana Henryka Newmana (1801-1890), wybitnego konwertyty z anglikanizmu. Datę kanonizacji ustali papież po zasięgnięciu opinii kardynałów.