Wiadomości: Watykan

Papież: Niech odbudowana Notre-Dame będzie dziełem ku chwale Boga

Pozdrawiając podczas dzisiejszej audiencji ogólnej pielgrzymów języka francuskiego Ojciec Święty po raz kolejny wyraził współczucie tamtejszym katolikom w związku z pożarem paryskiej bazyliki Notre-Dame. Odniósł się również do planów odbudowy zniszczonej katedry.

Rzym: spotkanie studentów związanych z Opus Dei

Pod hasłem „Przemieniająca moc pracy” w Rzymie trwa spotkanie studentów związanych z Opus Dei UNIV 2019. Nieprzerwanie od 1968 r. przybywają oni do Wiecznego Miasta, by wraz z papieżem przeżyć Wielki Tydzień i Wielkanoc. W obecnym spotkaniu uczestniczy 2 tys. młodych reprezentujących 100 uniwersytetów z całego świata.

Papież senior Benedykt XVI kończy dziś 92 lata

W Wielki Wtorek 16 kwietnia papież senior Benedykt XVI kończy 92 lata. Z tej okazji, oraz z powodu zbliżających się świąt Wielkiejnocy, odwiedził go w poniedziałek papież Franciszek.

Esej papieża seniora o skandalach w Kościele [PEŁNY TEKST]

Ukazało się oficjalne polskie tłumaczenie eseju papieża seniora Benedykta XVI, opublikowanego 11 kwietnia. Esej poświęcony jest kryzysowi w Kościele związanemu z grzechami wykorzystywania seksualnego.

Franciszek: Jezus zniszczył triumfalizm swoją męką

Triumfalizm próbuje przybliżyć cel za pomocą skrótów, fałszywych kompromisów. Dąży do wskoczenia na rydwan zwycięzcy. Triumfalizm żyje gestami i słowami, które nie przeszły jednak przez tygiel krzyża; karmi się konfrontacją z innymi, uznając ich zawsze za gorszych, błądzących, nieudaczników – mówił Franciszek w kazaniu podczas Mszy św. w Niedzielę Palmową na pl. św. Piotra. Papież nawiązał również do przypadającego od 1986 w tę niedzielę Światowego Dnia Młodzieży, wzywając młodych, aby nie wstydzili się Jezusa i aby szli za Jego wołaniem.

Franciszek do licealistów: uwolnijcie się od telefonu!

Uwolnijcie się od telefonu komórkowego, zerwijcie z tym nałogiem! – tymi słowami zwrócił się dziś do rzymskich licealistów papież Franciszek.

Papież na kolanach błaga o pokój w Sudanie Płd.

Nigdy nie zmęczy mnie powtarzanie, że pokój jest możliwy – mówił papież Franciszek do prezydenta Sudanu i trojga wiceprezydentów podczas dzisiejszych mediacji w Watykanie. Na zakończenie przemówienia Franciszek upadł przed nimi na kolana i całując ich stopy błagał, by zachowali między sobą pokój.

Papież senior Benedykt XVI zabiera głos w sprawie grzechów seksualnych Kościoła

Papież senior Benedykt XVI zabrał głos w sprawie kryzysu grzechów seksualnych w Kościele. Jego esej opublikowały w czwartek 11 kwietnia trzy katolickie redakcje w trzech językach.

Reuters: będą papieskie wytyczne nt. zgłaszania przypadków molestowania seksualnego

Watykan pracuje nad dokumentem papieskim, który ustanowiłby procedury dotyczące zgłaszania przypadków wykorzystywania seksualnego, w których podejrzanymi byli by biskupi a także w przypadku zaniedbania przez nich obowiązków dotyczących postępowania w sprawach wykorzystywania seksualnego, jakiego dopuścili by się podlegli im duchowni – twierdzi powołując się na swoje źródła watykanista agencji Reutersa, Philip Pullella

Do końca roku nowa konstytucja apostolska

Zakończone dziś spotkanie Rady Kardynałów przy papieżu Franciszku dotyczyło przede wszystkim przygotowywanej w Watykanie nowej Konstytucji Apostolskiej o roboczym tytule “Praedicate evangelium”. Będzie ona opublikowana jeszcze w tym roku – podał na briefingu szef biura prasowego Watykanu Alessandro Gisotti.