Wiadomości: Watykan

W Watykanie trwa Msza św. kanonizacyjna

Reprezentanci 14 państw świata biorą udział w uroczystej Mszy św. kanonizacyjnej pod przewodnictwem papieża Franciszka. Świętymi zostanie dziś ogłoszonych 7 błogosławionych, w tym papież Paweł VI, abp Oskar Romero czy Nunzio Sulprizio.

Franciszek: uwaga na ducha światowości

Co jest gorsze: łatwo rozpoznawalny demon, który kusi do grzechu tak, że się wzbraniasz przed nim, czy demon inteligentny, który mieszka w tobie i zawładnął tobą duchem światowości? – to pytanie zadał papież Franciszek w porannej homilii w Domu św. Marty.

Bp Dziuba i głos Afryki na synodzie: Północ z trudem słucha Południa

Na synodzie wiele mówi się o istniejących kontrastach i różnicach dotyczących życia i sposobu przeżywania wiary, ale pytanie, czy naprawdę chcemy się od siebie uczyć. Wskazuje na to bp Stanisław Dziuba z Republiki Południowej Afryki. Polski paulin pracujący na Czarnym Lądzie od 1991 r. zauważa, że Północ z trudem wsłuchuje się w głos Południa, gdzie dziś mieszka przecież większość młodzieży świata.

Franciszek: Modlitwa nie jest magiczną różdżką

Musimy być odważni, gdy Pana o coś prosimy, ale modlitwa nie jest magiczną różdżką, która działa natychmiast gdy o coś poprosimy – powiedział papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Franciszek o aborcji: To jak wynająć płatnego zabójcę

Czy słuszne jest eliminowanie życia ludzkiego, by rozwiązać jakiś problem? To jakby wynająć płatnego zabójcę – mówił Franciszek do 27 tys. osób, zgromadzonych na Placu św. Piotra podczas środowej audiencji generalnej 10 października. Jego katecheza dotyczyła piątego przykazania.

Zakończył się I etap Synodu

Pierwszy etap Synodu dobiegł końca. Był poświęcony na dyskusję nad pierwszą częścią dokumentu roboczego, mówiącego o wsłuchiwaniu się w młodzież, poznawaniu jej realnej sytuacji.

Jak Marta i Maria uczą nas chrześcijańskiego życia

Jest wielu chrześcijan, którzy są w niedzielę na Mszy św., ale potem są zawsze zajęci, stają się wyznawcami religii zwanej zapracowaniem. Czynią dobro, ale nie dobro chrześcijańskie, brakuje im kontemplacji – to słowa Franciszka z dzisiejszej porannej homilii w Domu św. Marty,

Abp Gądecki o trzynastu relacjach z grup językowych i ich postulatach

Kolejny dzień Synodu Biskupów o młodzieży upłynął pod hasłem podsumowań obrad w grupach językowych. Relacjonujący go abp Stanisław Gądecki zwraca uwagę, że zależnie od reprezentowanych kontynentów spojrzenia na problemy młodzieży były różne.

Synod Biskupów: „Każdy młody człowiek ma coś do ofiarowania”

Obrady synodalne trwają. Poniedziałek 8 października był w całości poświęcony pracy w grupach językowych.

Abp Scicluna: Problem skandali jest na Synodzie obecny, ale nie najważniejszy

– Praktycznie we wszystkich małych grupach była mowa o skandalu nadużyć. A to oznacza, że również w dokumencie końcowym problem ten będzie musiał zostać potraktowany obszernie i bardzo poważnie – powiedział na dzisiejszym spotkaniu z dziennikarzami maltański abp Charles Scicluna.