Wiadomości: Watykan

Franciszek na rozpoczęcie Synodu dla Amazonii zachęca do przyjęcia śmiałej roztropności Ducha

Do ożywiania daru Bożego, przyjmowania śmiałej roztropności Ducha Świętego, będąc wiernymi jej nowości zachęcił papież podczas Eucharystii sprawowanej w bazylice watykańskiej, inaugurującej Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla Amazonii. Będzie ono obradowało w Watykanie przez trzy tygodnie – do 27 października b.r.

Nowi kardynałowie na audiencji u papieża-seniora

Kreowani dziś przez papieża Franciszka nowi kardynałowie prosto z ceremonii pojechali na krótkie spotkanie z papieżem-seniorem Benedyktem XVI. W spotkaniu uczestniczył również Franciszek.

Papież Franciszek kreował 13 nowych kardynałów

W bazylice św. Piotra w Watykanie odbył się 5 października zwyczajny konsystorz publiczny, na którym Franciszek włączył do Kolegium Kardynalskiego 13 nowych purpuratów

Papież Franciszek przyjął na audiencji Donalda Tuska

Papież Franciszek przyjął dziś na audiencji przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Tematem rozmów były przyszłe struktury Unii Europejskiej oraz kwestia migracji.

Kardynał-nominat Czerny ma pektorał z drewna łodzi uchodźców

Abp Michael Czerny, który zostanie dzisiaj włączony do Kolegium Kardynalskiego, zlecił by jego pektorał – krzyż biskupi został wykonany z drewna lodzi w której przybyli do Włoch uchodźcy. Fotografię swego pektorału 73-letni purpurat umieścił 4 października na Twitterze.

Papież udzielił w Watykanie sakry 4 biskupom

Papież Franciszek udzielił dziś po południu w Watykanie sakry biskupiej czterem swoim współpracownikom: arcybiskupom Michaelpowi Czernemu SJ, Paolo Borgii, Antoine Camillieriemu i Paolo Rudellemu. W uroczystości w bazylice watykańskiej wzięło udział wielu kardynałów, biskupów, kapłanów i wiernych.

Modlitwa w Ogrodach Watykańskich we wspomnienie św. Franciszka

Z okazji dnia św. Franciszka z Asyżu w Ogrodach Watykańskich odbyła się dziś w południe uroczystość, połączona z modlitwą w intencji Synodu Biskupów o Amazonii. W trakcie spotkania papież Franciszek zasadził dąb pochodzący z Asyżu i przysypał go symboliczną ziemią pochodzącą z różnych miejsc świata.

W niedzielę rozpoczyna się Synod biskupów o Amazonii

Już w niedzielę 6 października uroczyście rozpocznie się w Watykanie Synod Biskupów o Amazonii. W konsultacjach poprzedzających to niezwykłe spotkanie wzięło udział aż 80 tys. mieszkańców tego regionu świata, a ich głosy wyraźnie „słychać” w 60-stronnicowym dokumencie roboczym Synodu.

Kard. Nycz: złożyłem prośbę o wyznaczenie daty i miejsca beatyfikacji

Kard. Kazimierz Nycz bezpośrednio po publikacji w biuletynie watykańskim informacji o dekrecie ws. cudu powiedział, że złożył prośbę do sekretariatu stanu Stolicy Apostolskiej o potwierdzenie terminu i miejsca beatyfikacji. „Prosiłem, aby miejscem uroczystości była Warszawa i pl. Piłsudskiego, gdzie 40 lat temu Prymas Wyszyński witał Jana Pawła II”.

PILNE: kard. Stefan Wyszyński będzie beatyfikowany

Papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do opublikowania Dekretu o uznaniu cudu za wstawiennictwem Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, co oznacza oficjalne zakończenie jego procesu beatyfikacyjnego. Informacja nadeszła z Watykanu.