Wiadomości: Watykan

Franciszek o „odpuść nam nasze winy”

Wobec Boga wszyscy jesteśmy grzesznikami i mamy powód, by prosić Go o przebaczenie – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez o Modlitwie Pańskiej papież rozważał prośbę: „Odpuść nam nasze winy, jak i my odpuszczamy naszym winowajcom” (Mt 6,12). Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało pomimo deszczu 14 tys. wiernych.

Papież aktualizuje konstytucję dotyczącą anglikańskich konwertytów

Papież Franciszek zaktualizował konstytucję apostolską Benedykta XVI „Anglicanorum coetibus”. Nowa wersja została ubogacona o doświadczenie minionych 10 lat, tak by prezentowane w niej normy jaśniej i wyraźniej wyznaczały zasady włączania byłych anglikanów do wspólnoty katolickiej.

Papież uczestniczy w obradach Rady Kardynałów

Ojciec Święty uczestniczy w obradach Rady Kardynałów, która pomaga mu w reformie Stolicy Apostolskiej. Potrwają one do środy i są poświęcone przygotowaniu konstytucji apostolskiej „Praedicate Evangelium” (Głoście Ewangelię), która reguluje funkcjonowanie Kurii Rzymskiej.

Franciszek: Jezus nie przyszedł na świat, aby sądzić i potępiać, ale aby ocalić i dać ludziom nowe życie

Do uznania siebie za grzeszników i proszenia Boga o przebaczenie wezwał papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, jaką odmówił w południe z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.

Papież podsumował podróż do Maroka: byłem sługą nadziei

Dziękuję Panu, który pozwolił mi podjąć kolejny krok na drodze dialogu i spotkania z muzułmańskimi braćmi i siostrami, aby być – jak mówiło motto podróży – «sługą nadziei» w dzisiejszym świecie – powiedział Franciszek podsumowując podczas dzisiejszej audiencji ogólnej swoją pielgrzymkę do Maroka. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dzisiaj około 12,5 tys. wiernych.

Adhortacja „Christus Vivit” [pełny tekst polski]

Publikujemy pełny tekst polskiego tłumaczenia Posynodalnej Adhortacji Apostolskiej Ojca Świętego Franciszka „Christus vivit” skierowanej „do młodych i całego Ludu Bożego”. Stanowi ona podsumowanie XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, obradującego od 3 do 28 października 2018 r. na temat: „Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania”.

Nowa adhortacja Franciszka już opublikowana

Chrystus Żyje i chce, abyś i ty żył! – tymi słowami zaczyna się najnowsza adhortacja papieża Franciszka zaadresowana do młodych ludzi całego świata. Podsumowuje ona Synod Biskupów o młodzieży, który odbył się w październiku 2018 r. w Watykanie.

Franciszek wyruszył do Maroka

Franciszek wyruszył w sobotę w podróż apostolską do Maroka. Tuż przed godz. 11 samolot Airbus 320 „Aldo Palazzeschi” włoskich linii lotniczych Alitalia z papieżem wystartował z rzymskiego lotniska Fiumicino do stolicy kraju Rabatu. Hasłem tej 28. zagranicznej wizyty papieża Begoglio są słowa: „Sługa nadziei”.

Powróćmy do spowiedzi i przywróćmy należne jej miejsce

„Powróćmy do spowiedzi, przywróćmy temu sakramentowi miejsce, na jakie zasługuje w życiu i w duszpasterstwie!” – zaapelował Ojciec Święty podczas nabożeństwa pojednania w Watykanie. W trakcie nabożeństwa Franciszek sam również przystąpił do spowiedzi.

Jutro Franciszek leci do Maroka

Dzisiaj rano Ojciec Święty udał się do bazyliki Santa Maria Maggiore i zawierzył Maryi – Salus Populi Romani swoją podróż apostolską do Maroka. Wyrusza w nią już jutro rano.