Wiadomości: Watykan

Benedykt XVI broni teologicznych kompetencji Franciszka

Opinia, jakoby nauczanie Franciszka miało mniejszą rangę teologiczną niż moje to bezsensowne uprzedzenia – napisał papież senior Benedykt XVI w liście do prefekta watykańskiego Sekretariatu ds. komunikacji Dario Edoardo Vigano. Treść jego listu została odczytana 12 marca podczas prezentacji książki pt. „Teologia papieża Franciszka” w rzymskim Palazzo Pio.

Pięć lat pontyfikatu Franciszka w liczbach

Przed pięciu laty – w środę 13 marca 2013 kardynałowie, zebrani na konklawe w Watykanie, wybrali kolejnym następcą św. Piotra metropolitę Buenos Aires, argentyńskiego kardynała Jorge Mario Bergoglio. Oficjalne objęcie urzędu przez nowego Ojca Świętego nastąpiło podczas Mszy św. 19 marca tegoż roku.

Franciszek u św. Marty: W wierze nie zatrzymuj się na przystawce!

W drodze wiary nie poprzestawaj na przystawce, idź głębiej, czekaj na dania główne bo najlepsze dopiero nadejdzie! – mówił papież Franciszek na porannej Mszy św. 12 marca w Domu św. Marty.

Franciszek: Odrzućmy pokusę pewności siebie i życia bez Boga

Odrzućmy pokusę pewności siebie i życia bez Boga domagając się absolutnej wolności od Niego i Jego Słowa – tymi słowami zwrócił się papież Franciszek do wiernych na placu św. Piotra w Watykanie. Nawiązując do czwartej niedzieli Wielkiego Postu zwanej niedzielą „laetare”, czyli „radujcie się”, papież podkreślił, że powodem tej radości jest wielka miłość Boga względem ludzkości.

Papież odwiedzi Wspólnotę św. Idziego

W niedzielę 11 marca papież Franciszek odwiedzi Wspólnotę św. Idziego (Sant’Egidio) w 50. rocznicę jej założenia. Spotkanie odbędzie się na placu przed bazyliką Matki Bożej na Zatybrzu o godz. 16.30.

Franciszek do spowiedników: nie jesteśmy panami sumień

„Spowiednik nie jest źródłem miłosierdzia. Jest jedynie koniecznym narzędziem do jego otrzymania. Musimy pamiętać, że jesteśmy jedynie narzędziami, a nie panami sumień. Gdy stajemy się panami przeszkadzamy Bogu działać”

Papież: miłość Boga jest większa od naszych grzechów

Miłość Boga nie zna granic, nigdy nie będziemy pozbawieni Jego miłości, pomimo wszelkiego grzechu jaki mogliśmy popełnić – mówił papież Franciszek podczas nabożeństwa pokutnego w bazylice św. Piotra w Watykanie.

We wrześniu papież odwiedzi kraje bałtyckie

Litwa, Łotwa i Estonia to kraje do których pojedzie papież Franciszek z wizytą apostolską w dniach 22-25 września – poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej, Greg Burke.

Franciszek: niech państwa przejdą od słów do czynów

Państwa winny podjąć bardziej skuteczne i konkretne działania, aby choć trochę złagodzić trudne, często nieludzkie warunki, w jakich żyją migranci i uchodźcy. Zaapelował o to Franciszek w przemówieniu do członków Międzynarodowej Katolickiej Komisji ds. Migrantów (ICMC), których przyjął na audiencji w Watykanie 8 marca.

Papież: Nie możemy się nad sobą użalać

„Nie powinniśmy użalać się nad sobą. Wiara mówi nam, że jesteśmy i zawsze będziemy dziećmi Boga niezależnie od naszych grzechów i niewierności. Musimy cenić siebie, ponieważ jesteśmy kochani”. Papież Franciszek pisze o tym we wstępie do książki zatytułowanej „Nie wolno narzekać”.