Wiadomości: Watykan

Franciszek zaapelował o pokój w Afganistanie

W rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” w Watykanie papież podkreślił, że Jezus jest Nauczycielem potężnym w słowach i czynach.
Franciszek wyraził współczucie rodzinom ofiar sobotniego zamachu terrorystycznego w stolicy Afganistanu – Kabulu. Zapewnił też o swej bliskości i solidarności z trędowatymi, w związku z obchodzonym po raz 65. Światowym Dniem Trędowatych.

Franciszek: Kościół musi bronić godności życia ludzkiego

Na konieczność obrony życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci, a także wskazywania wiernym, jak czynić dobro, zwrócił uwagę papież Franciszek w przemówieniu do uczestników sesji plenarnej Kongregacji Nauki Wiary. Był wśród nich przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Franciszek na nieszporach w bazylice św. Pawła za Murami

Na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan papież Franciszek przewodniczył nieszporom w bazylice św. Pawła za Murami. Spotkał się tam z przedstawicielami innych Kościołów i wspólnot kościelnych obecnych w Rzymie. W kazaniu podkreślił, że chrześcijanie różnych wyznań są tą samą rodziną

Kardynał ostrzega przed próbą klonowania człowieka

Stanowczy sprzeciw wobec możliwości sklonowania człowieka wyraził emerytowany przewodniczący Papieskiej Akademii Życia kard. Elio Sgreccia. W rozmowie z włoskim dziennikiem „Corriere della Sera” skomentował on niedawną wiadomość, że uczonym chińskim udało się sklonować dwie małpki, co – jego zdaniem – może być wstępem lub ukryciem próby przeprowadzenia podobnego doświadczenia z ludźmi.

Mistrz świata w kolarstwie podarował rower papieżowi

Trzykrotny mistrz świata w kolarskie szosowym Słowak Peter Sagan podarował papieżowi Franciszkowi jeden ze swoich rowerów wyścigowych w wersji specjalnej, w kolorach Stolicy Apostolskiej i Argentyny i napisem „Francesco”. Kolarz wraz z rodziną wziął udział w audiencji generalnej w środę na Placu św. Piotra.

„Prawda was wyzwoli!” Fake news a dziennikarstwo pokoju

Orędzie Papieża Franciszka na 52. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Franciszek podsumował podróż do Chile i Peru

Podczas podróży do Chile i Peru Bóg jakby chciał powiedzieć: „Przyjmijcie pokój, który wam daję a będziecie zjednoczeni w mojej nadziei” – tymi słowami podsumował dziś papież swoją 22 pielgrzymkę zagraniczną. Na placu św. Piotra jego słów wysłuchało dziś około 15 tys. wiernych.

Papież: czas na odważne i śmiałe kroki dla naszej planety

Papież Franciszek wystosował specjalny list do uczestników odbywającego się w Davos w Szwajcarii Światowego Forum Ekonomicznego. „Istocie ludzkiej zagraża, że stanie się jedynie trybikiem w mechanizmie, który traktuje ją jak dobro konsumpcyjne do użycia” – przestrzega w liście Franciszek. Tematem szczytu w Davos jest „Tworzenie wspólnej przyszłości w rozdrobionym świecie”

„W Peru pochłonęło papieża duchowe tsunami”

Papieskiej wizycie w Peru towarzyszył wielki entuzjazm. Teraz nadszedł czas, by poważnie zastanowić się nad tym, co nam powiedział Ojciec Święty – uważa ks. Emerson Campos Aguilar, który towarzyszył Franciszkowi w podróży. Podkreśla on jednak, że w ciągu tych ostatnich dni Peruwiańczycy zdali egzamin ze swej wiary.

Papież wyjaśnia kwestię ślubu na pokładzie samolotu

Podczas rozmowy z dziennikarzami na pokładzie samolotu lecącego z Limy do Rzymu Peruwiańczycy pytali papieża Franciszka o korupcję w ich ojczyźnie i zepsucie w Kościele. Inni przedstawiciele mediów zastanawiali się nad konsekwencjami pobłogosławienia małżeństwa na pokładzie samolotu.