Katolicki zakonnik z tytułem Najlepszego Nauczyciela Świata

Tegorocznym laureatem nagrody Global Teacher Prize 2019 został uznany kenijski franciszkanin o. Peter Tabichi, uczący na codzień matematyki i fizyki. 2 miliony dolarów nagrody przekaże na rzecz swoich ubogich uczniów.

„O. Tabichi poświęcił swoje życie pomaganiu bliźnim. Poruszył życie swoich uczniów na wiele sposobów, na przykład poprzez tworzenie klubów naukowych lub wcielanie w życie programów promujących pokój między rywalizującymi grupami etnicznymi i religiami” – czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody przez Fundację Varkey. To organizacja non-profit indyjskiego biznesmena Sunny Varkey`a. Fundacja Varkey prowadzi firmę GEMS Education, która zrzesza 55 szkół w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Egipcie i Katarze.

O/ Tabichi przekazuje ok. 80 proc. swojego nauczycielskiego uposażenia na realizację projektów na rzecz mieszkańców wioski, w której żyje i pracuje. Uczy w wiejskiej szkole w kenijskim stanie Nakuru. Wielu jego uczniów to sieroty lub osoby pochodzące z biednych środowisk.

Zakonnik stara się poprawić ich przyszłe szanse dzięki kursom komputerowym, o ile pozwala na to sporadyczne połączenie internetowe w Rift Valley. Dzięki niemu mieszkańcy tego nieurodzajnego regionu wprowadzili alternatywne techniki rolnicze.

„Jeśli chcesz być wspaniałym nauczycielem, musisz pracować kreatywnie, promować technologię i korzystać z nowoczesnych metod nauczania” – powiedział o. Tabichi, który został wybrany spośród 10 tys. kandydatów z prawie 180 krajów. Prezydent Kenii, Uhuru Kenyatta, pogratulował franciszkaninowi mówiąc, że zakonnik jest „wspaniałym przykładem tego, co ludzki duch może osiągnąć”.

KAI/ad