Od 1 do 8 października – Tydzień Modlitwy za uchodźców

„Umrzeć z nadziei"- pod takim hasłem będą odbywać się nabożeństwa w całej Polsce. To modlitwy w intencji uchodźców- przede wszystkim tych, którzy zginęli w drodze do Europy lub znaleźli bezpieczne schronienie.

O modlitwę w intencji uchodźców i migrantów we wszystkich polskich parafiach prosił papież Franciszek podczas spotkania z polskimi biskupami w katedrze na Wawelu w lipcu br. – W odpowiedzi na apel Ojca Świętego zachęcamy wszystkich, aby w pierwszym tygodniu października włączyli się w modlitwę za uchodźców oraz wspólną refleksję nad tym, w jaki sposób możemy im pomagać – piszą organizatorzy – Wspólnota św. Idziego.

Modlitwy będą odmawiane zwłaszcza w intencji uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy, ale także wszystkich odbywających właśnie swoją podróż nadziei oraz tych, którzy już znaleźli bezpieczne schronienie.

Osoby, wspólnoty i środowiska zainteresowane w tygodniu zorganizowaniem modlitwy „Umrzeć z nadziei” w swoim mieście/parafii proszone są o kontakt ze Wspólnotą św. Idziego. Scenariusz nabożeństwa i wszystkie potrzebne materiały można uzyskać, pisząc na adres: [email protected]

„Czy w Twoim mieście i w Twojej parafii nie potrzeba modlitwy za uchodźców? By zmierzyć się z lękami, by przestać postrzegać ich tylko jako liczby, by nie dać się wygodnej obojętności… Zbliża się tydzień modlitwy za uchodźców. Przyłącz się, zaproponuj prostą modlitwę księdzu proboszczowi, swojej wspólnocie i znajomym” – piszą na swoim profilu na Facebooku członkowie Wspólnoty św. Idziego z Warszawy.

W Warszawie liturgii ekumenicznej w archikatedrze warszawskiej przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz. Początek w sobotę 1 października o godz. 20.00.

Wspólnota św. Idziego (Wspólnota Sant’Egidio) powstała w Rzymie w 1968 roku, na fali Soboru Watykańskiego II. Dziś jest to ruch ludzi świeckich, do którego należy ok. 60 tys. osób zaangażowanych w ewangelizację i służbę ubogim w 75 krajach.

Wszystkie wspólnoty św. Idziego żyją tą samą duchowością, a fundamenty charakteryzujące drogę Wspólnoty to: modlitwa, która towarzyszy życiu Wspólnoty i każdego z jej członków; przekazywanie Ewangelii; solidarność z ubogimi; ekumenizm – poprzez przyjaźń i modlitwę poszukiwanie jedności pomiędzy chrześcijanami całego świata oraz dialog, który Sobór Watykański II wskazuje jako drogę pokoju i współpracy pomiędzy religiami, sposób życia oraz metodę pojednania w konfliktach.

KAI