Polacy podczas ŚDM Panama 2019 najliczniejszą grupą. W spotkaniu weźmie udział od 2 do3 tys. polskich pielgrzymów

Europejscy koordynatorzy obradujący w Stuttgarcie przewidują, że najliczniejszą grupą będą pielgrzymi z Polski ♦ Co najmniej 50-osobowe grupy planują przygotować Duńczycy, Szwedzi i Norwegowie ♦ Światowe Dni Młodzieży odbędą się pod hasłem "Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!"
Polacy będą jednym z najliczniej reprezentowanych narodów europejskich podczas ŚDM Panama 2019 – wynika ze wstępnych deklaracji europejskich koordynatorów ŚDM, którzy obradują w Stuttgarcie. Według szacunków Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM przy Episkopacie Polski, w najbliższej edycji spotkania młodych z papieżem weźmie udział ok 2-3 tys. polskich pielgrzymów.

Spotkanie koordynatorów ŚDM z całej Europy, które rozpoczęło się 13 stycznia w Stuttgarcie, służy wymianie informacji i doświadczeń, dotyczących przygotowania do przyszłorocznego spotkania młodzieży w Panamie. Na początku obrad, uczestnicy przedstawili prognozy dotyczące liczby pielgrzymów z poszczególnych krajów.

Według nich, z większości krajów europejskich do Panamy wybierze się kilkudziesięcio- lub kilkusetosobowa grupa młodzieży, reprezentujących lokalną wspólnotę Kościoła. Co najmniej 50-osobowe grupy planują przygotować Duńczycy, Szwedzi i Norwegowie. Po 100-150 osób mają nadzieję zebrać odpowiedzialni za ŚDM w Irlandii, Słowenii, Czechach, Szwajcarii i Belgii. Ok. 200-300 osób, tyle samo ile wzięło udział w ŚDM Rio 2013 pojedzie najprawdopodobniej ze Słowacji i z Austrii.

Wśród prezentujących się grup zabrakło reprezentantów Francji, Włoch i Hiszpanii – krajów, które, jak wynika ze statystyk poprzednich edycji ŚDM, organizują wielotysięczne grupy pielgrzymów, największe w Europie.

Największą z zaprezentowanych dziś grup, stanowią Polacy. Jak zapowiedział ks. Emil Parafiniuk, dyrektor KBO ŚDM, w Panamie spodziewany jest udział ok. 2-3 tys. Polaków, 2 wolontariuszy długoterminowych i ok. 200 krótkoterminowych, 15-20 biskupów i 100 kapłanów. Na Dni w Diecezjach zarezerwowano dla Polaków 4,5 tys. miejsc w czterech diecezjach. KBO ŚDM współpracuje także z ok. 80-osobową Polonią w Panamie, stara się też pomóc Polakom mieszkającym poza ojczyzną, którzy planują udział w ŚDM.

Wydarzenia Centralne 34. ŚDM Panama odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. pod hasłem „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38). Poprzedzą je Dni w Diecezjach, które odbędą się od 17 do 21 stycznia 2019 na terenie Panamy, Kostaryki i Nikaragui. Informacje o polskich przygotowaniach można znaleźć na stronie: kierunekpanama.pl