Powstaje „Vademecum duszpasterstwa turystycznego”

Turystyka jest dziś nie tylko ważną dziedziną gospodarki, ale też miejscem, do którego należy pójść z Ewangelią - powiedział bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Pracuje ona nad wydaniem „Vademecum duszpasterstwa turystycznego”.

„Połączenie turystyki z religią jest dla nas wyzwaniem: jak na przykład głosić Ewangelię w wielkich, atrakcyjnych turystycznie miejscach? Jak zaproponować alternatywne, właśnie religijne, spędzanie wolnego czasu? Może być tak, że kościół będzie tylko i wyłącznie ciekawym obiektem zabytkowym, a nie religijnym. Dlatego parafie i proboszczowie muszą być świadomi, że marnujemy szansę spotkania z tym człowiekiem, który przychodzi tam jako turysta” – powiedział KAI biskup.

„Doszliśmy do wniosku, że trzeba w telegraficznym skrócie podać wskazania dotyczące duszpasterstwa turystycznego, tym bardziej że prężnie rozwija się gałąź pośrednia między turystyką a pielgrzymką, czyli turystyka religijna” – wyjaśnił koordynator projektu, ks. prof. Maciej Ostrowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Publikacja ma być zbiorem wskazań dotyczących organizacji duszpasterstwa turystycznego i turystyki religijnej. Znajdzie się tam też refleksja dotycząca teologii wędrowania oraz omówienie problemów moralnych związanych z turystyką. Najprawdopodobniej vademecum będzie dostępne w wersji zarówno drukowanej, jak i elektronicznej.

Prace nad vademecum były jednym z tematów spotkania Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, które odbyło się 13 października w warszawskiej siedzibie Caritas.

KAI