Wiadomości

Franciszek: przywróćmy szacunek dla wiernej miłości

„Trzeba przywrócić społeczne poszanowanie dla wierności w miłości” – powiedział papież Franciszek podczas audiencji ogólnej 21 października. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dziś ok. 30 tys. wiernych.

Okna Życia w Polsce i na świecie

Pierwsze Okno Życia powstało jako reakcja na dramatyczne wyznanie kobiety, która urodziła dziecko poczęte w wyniku gwałtu. W Niemczech od 1999 roku funkcjonuje obecnie około 140 Okien, w Czechach blisko 40. W Polsce znajduje się 55 – dotychczas pozostawiono w nich 85 niemowląt.

 

Caritas: prawo do życia dobrem o wyższej wartości niż prawo do informacji

„Lepiej, żeby dziecko żyło, nawet nie znając swojego imienia i nazwiska, niż żeby mu to imię i nazwisko napisać na nagrobku” – powiedział w odpowiedzi na informację o stanowisku Komitetu Praw Dziecka dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula.

Franciszek przestrzega przed przywiązaniem do bogactwa

Jezus nie potępia bogactwa, ale przywiązanie do bogactwa, które dzieli rodziny i wywołuje wojny – powiedział Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Watykan: papież odwiedził bezdomnych

Wczoraj wieczorem, około godziny 19.00, po zakończeniu prac zgromadzenia Synodu Biskupów papież Franciszek odwiedził bezdomnych w nowej noclegowni, otwartej w minionych dniach przez Urząd Dobroczynności Apostolskiej w pomieszczeniach użyczonych przez Kurię Generalną Towarzystwa Jezusowego.

15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Msze św. i modlitwy w intencji dzieci, ich symboliczne pochówki, rozmowy z terapeutami, prelekcje oraz spotkania rodzin po stracie – składają się co roku na obchody Dnia Dziecka Utraconego, które przypadają 15 października. W tym roku inicjatywy zaplanowano na kilka dni w kilkunastu mniejszych i większych miastach w całej Polsce.

Papież na Światowy Dzień Misyjny

W najbliższą niedzielę, 18 października, obchodzony będzie w Kościele Światowy Dzień Misyjny. Papież Franciszek w orędziu wydanym z tej okazji przypomina, że do działalności misyjnej szczególnie powołane są osoby konsekrowane. Ojciec Święty wskazuje też, że przez chrzest wszyscy włączeni są w przestrzeń misyjną Kościoła.

Relikwie św. Jana Pawła II trafią do kaplicy Sejmu RP

Relikwie św. Jana Pawła w postaci kapsułki z krwią w złoconym relikwiarzu trafią w piątek 16 października do kaplicy Sejmu RP. Ich uroczystego wprowadzenia dokona metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz – poinformował KAI ks. Piotr Burgoński, kapelan kaplicy sejmowej i duszpasterz parlamentarzystów.

Synod biskupów – pierwszy tydzień

Potrzeba języka, który „sprzyjałby dialogowi z naszymi współczesnymi”, krytyka „zbyt europejskiej” wizji kryzysu rodziny i propozycja zwrócenia większej uwagi na migrantów, a jednocześnie mocne podkreślanie nierozerwalności małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety – to tylko niektóre tematy i zagadnienia poruszane w czasie pierwszego tygodnia prac XIV Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów nt. powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym.

W całej Polsce świętowano XV Dzień Papieski

Koncerty, modlitwy, miasteczka rodzinne oraz zbiórki pieniężne na rzecz uzdolnionej ubogiej młodzieży – złożyły się w niedzielę 11 października na ogólnopolskie obchody jubileuszowego XV Dnia Papieskiego. Biskupi podkreślali w homiliach, że przyszłość ludzkości i Polski zależy od rodzin. Nawiązywali w ten sposób do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – patron rodziny”.