Wiadomości

W Watykanie ogłoszono dekrety o heroiczności cnót o. Serafina Kaszuby i matki Róży Czackiej

Papież upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do opublikowania dekretu o męczeństwie franciszkanina i tercjarza oraz 7 dekretów o heroiczności cnót ♦ Wśród przyszłych błogosławionych dwoje Polaków: o. Serafin Kaszuba OFMCap. i m. Elżbieta Róża Czacka, założycielka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża

Papież podczas modlitwy Anioł Pański: Nasz Pan jest Bogiem miłości i cierpliwości, nie zemsty

Papież pozdrowił Polaków obchodzących w kraju XVII Dzień Papieski ♦ Franciszek przypomniał, że w sobotę w Mediolanie został ogłoszony błogosławionym ojciec Arseniusz z Trigolo ♦ Papież: „Bóg nie mści się, czeka na nas, aby nas ukochać i przygarnąć do siebie”

Laureaci nagrody TOTUS 2017: Jerzy Kalina, Radio Plus, twórcy choreografii ŚDM 2016

Nagrody TOTUS TUUS, przyznawane są osobom i instytucjom, które przyczyniają się do promowania nauczania św. Jana Pawła II ♦ Nagrody wręczono w sobotę 7 października, w przededniu XVII Dnia Papieskiego, na Zamku Królewskim w Warszawie.

„Różaniec do granic”. Modlono się za Ojczyznę, o pokój na Ukrainie i lepsze relacje polsko-rosyjskie

Tysiące wiernych modliły się w sobotę 7 października w ramach inicjatywy „Różaniec do granic” ♦ Modlitwa objęła ponad 300 kościołów i 4 tys. stref wzdłuż granic oraz kaplice na lotniskach ♦ – Może świat zauważy, że Polska potrafiła się skrzyknąć i obstawić granice z różańcem w ręku. Nie z karabinem, tylko właśnie z różańcem – mówili uczestnicy modlitwy.

Odważnie znosił prześladowania. Wkrótce rozpocznie się proces beatyfikacyjny abp. Antoniego Baraniaka

Abp Stanisław Gądecki poinformował 6 października o rozpoczęciu diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego abp. Baraniaka ♦ Niezłomny duchowny był sekretarzem Prymasów Hlonda i Wyszyńskiego, a następnie metropolitą poznańskim ♦ Więziony przez komunistów, nie poszedł na współpracę mimo wielkiego cierpienia i brutalnych tortur

Caritas Polska przypomina o akcji SMS. Można wesprzeć poszkodowanych w wichurach

Caritas zachęca do wspierania poszkodowanych w wyniku orkanu Ksawery i wcześniejszych nawałnic, które przeszły nad Polską ♦ Potrzebujących można wesprzeć, wysyłając SMS z hasłem WICHURA ♦ Akcja trwa do końca roku

„Idźmy naprzód z nadzieją!”. W niedzielę XVII Dzień Papieski

Pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją!” 8 października obchodzony będzie XVII Dzień Papieski ♦ Liczne wydarzenia duchowe i kulturalne odbywać się będą w całym kraju oraz wśród Polonii rozsianej po świecie ♦ Przeprowadzona zostanie zbiórka na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Nowy program duszpasterski to fuzja teorii z praktyką. Nie powstał za biurkiem – zapewnia abp Skworc

W siedzibie Episkopatu Polski 3 października zaprezentowano nowy program duszpasterski ♦ Rozpocznie się od I niedzieli Adwentu pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” (Dz 2,4) ♦ „Chcemy w tym roku, który jest przed nami, nawiązać więź z wszystkimi, którzy kiedykolwiek byli bierzmowani”

Papież Franciszek w Cesenie i Bolonii. Dziewiętnasta podróż apostolska na terenie Włoch

W Cesenie papież apelował o ofiarną politykę jako służbę dobru wspólnemu i o odważne świadczenie o wierze i Ewangelii ♦ W Bolonii wezwał do poszukiwania mądrych i dalekowzrocznych rozwiązań złożonych problemów naszych czasów ♦ Wezwał do tworzenia „nowego humanizmu europejskiego” – Europy matczynej, „która pomna na swoją kulturę, dawałaby swym dzieciom nadzieję i byłaby narzędziem pokoju dla świata”

Nigeria: ksiądz porwany dla okupu. Biskup apeluje o bezwarunkowe uwolnienie

W Nigerii został uprowadzony ksiądz katolicki ♦ Porywacze domagają się okupu w zamian za jego uwolnienie