Wiadomości

Ks. dr Stanisław Adamiak nowym rektorem toruńskiego seminarium duchownego

W poniedziałek 17 czerwca biskup toruński Wiesław Śmigiel podziękował ks. prof. dr. hab. Dariuszowi Zagórskiemu za wieloletnią posługę rektora w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu i mianował nowym rektorem ks. dr. Stanisława Adamiaka.

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

Biskup Piotr Sawczuk, 57-letni biskup pomocniczy diecezji siedleckiej, został mianowany przez papieża Franciszka nowym biskupem drohiczyńskim. Zastąpił on bp. Tadeusza Pikusa, który złożył rezygnację z tego urzędu.

Oświadczenie przewodniczącego KEP ws. aktów nienawiści wobec katolików

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wydał 17 czerwca specjalne oświadczenie „w sprawie aktów nienawiści wobec katolików w Polsce”. Nawiązuje w nim do wydarzeń ostatnich dni w Polsce, m.in. profanacji na paradach równości czy ataku fizycznego na księdza z Wrocławia.

W Brazylii rozwija się ruch modlących się matek

Ponad 70 tys. brazylijskich kobiet należy już aktywnie do ruchu modlących się matek. Należą do niego kobiety z różnych warstw społecznych a powstał w 2011 r. jako reakcja na coraz większe problemy wychowawcze, z którymi zmagają się kobiety w Brazylii.

Papież odwiedził teren trzęsienia ziemi w Camerino

Jesteśmy mali pod niebem i bezsilni, gdy ziemia się trzęsie, ale dla Boga jesteśmy bardziej cenni niż jakakolwiek rzecz – mówił papież Franciszek w homilii podczas Mszy św., jaką odprawił w niedzielę Trójcy Świętej w Camerino. Ojciec Święty odwiedził tereny dotknięte w 2016 rokiem trzęsieniem ziemi w regionie Marche w środkowych Włoszech.

Pierwsza po pożarze Msza św. w katedrze Notre-Dame

Katedra nadal żyje, bo sprawowana jest w niej Eucharystia – mówił arcybiskup Paryża Michel Aupetit w homilii podczas pierwszej Mszy św., jaką odprawił w katedrze Notre-Dame, dokładnie w dwa miesiące od jej pożaru z 15 kwietnia.

Jadwiga Carboni nową błogosławioną Kościoła

Nowa błogosławiona pokazuje współczesnym kobietom, że prawdziwą świętość można wykuć w codziennym, nawet bardzo skromnym życiu. Wystarczy jednie zaufać Bogu. Kard. Angelo Becciu przypomniał o tym w czasie beatyfikacji świeckiej mistyczki i stygmatyczki Jadwigi Carboni. Liturgia beatyfikacyjna odbyła się w jej rodzinnym miasteczku Pozzomaggiore na Sardynii.

Spotkanie nuncjuszy z papieżem okazją do szczerej rozmowy

Bilans zakończonego już spotkania nuncjuszy apostolskich z całego świata jest bardzo pozytywny – uważa kard. Pietro Parolin. Spotkanie z papieżem było okazją do szczerego dialogu również o sprawach bardzo delikatnych.

Abp Ryś do adwokatów: moralność to odpowiedzialność nie przed prawem, tylko przed osobą

– Według czego patrzeć i oceniać zło i dobro moralne? Tylko według kodeksu? Moralne jest to, co jest dozwolone? Czy moralność jest dozwolona tylko według zapisanego prawa? Moralność to jest odpowiedzialność nie przed prawem, tylko przed osobą – powiedział metropolita łódzki, który w 70. rocznicę powstania Łódzkiej Izby Adwokackiej w archikatedrze św. Stanisława Kostki przewodniczył Mszy świętej.

Abp Scicluna: ochrona dzieci to odpowiedzialność nas wszystkich

Sytuację w Kościele uda się uzdrowić tylko przy zaangażowaniu całego Ludu Bożego, nie tylko biskupów. Ochrona dzieci i młodzieży to odpowiedzialność nas wszystkich – mówił abp Charles Scicluna podczas konferencji prasowej podsumowującej jego spotkanie z polskimi biskupami.