Wiadomości

Coraz bliżej beatyfikacji współtwórcy Dzieła Niewidomych w Laskach

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ogłosiła dziś za zgodą papieża Franciszka Dekret o heroiczności cnót ks. Władysława Korniłowicza, współtwórcy i kierownika duchowego Dzieła Niewidomych w Laskach. Do jego beatyfikacji potrzebne jest już tylko uznanie cudu za jego wstawiennictwem.

Rada KEP ds. Apostolstwa Świeckich zabiera głos ws. pracownika IKEI

atak na pracownika IKEI, który nie życzył sobie w miejscu pracy indoktrynacji LGBT trzeba uznać za niedopuszczalny – pisze Rada KEP ds. Apostolstwa Świeckich w wydanym oświadczeniu.

Nowy Sącz: kard. Krajewski modlił się za śp. o. Matejskiego

Papieski Jałmużnik odwiedził wspólnotę jezuitów w Nowym Sączu przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Rano w kościele parafialnym odprawił Mszę i spotkał się z wolontariuszami Caritas.

Aresztowano księdza podejrzanego o molestowanie 14 dzieci

Były proboszcz parafii św. Józefa Robotnika w Godowie (archidiecezja katowicka), ks. Kazimierz G., usłyszał 16 zarzutów w związku z podejrzeniem o molestowanie seksualne 14 dzieci poniżej 15. roku życia. Na polecenie gliwickiej prokuratury został aresztowany. Kapłan złożył odpowiednie wyjaśnienia i nie przyznaje się do winy. Sprawę do organów ścigania zgłosił delegat metropolity katowickiego ds. ochrony dzieci i młodzieży, który dowiedział się o tym z wpisu ofiary na portalu społecznościowym.

Jedyne w Polsce studia teologii w systemie ,,Blended learning”

Na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie rusza właśnie rekrutacja na magisterskie studia teologiczne prowadzone w systemie „blended learning”: jako połączenie e-learningu ze studiami niestacjonarnymi. To jedyna taka forma studiowania teologii w Polsce.

Ukraiński Kościół grekokatolicki spotyka się dziś z papieżem

Synod Stały Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego, wraz z abp. Światosławem Szewczukiem spotyka się dziś i jutro w Watykanie z papieżem Franciszkiem oraz dykasteriami Kurii Rzymskiej. To inicjatywa papieża, który – jak pisze Vatican News – chce dać znak swojej bliskości z tą wschodnio-katolicką wspólnotą.

Wkrótce rozpoczyna się Ewangelizacja Nadmorska

W dniach 14-28 lipca ewangelizatorzy poniosą Ewangelię na plaże i ulice nadmorskich miast. Można do nich dołączyć i przeżyć ubogie, lecz ciekawe rekolekcje. Od kilku lat w diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej odbywa się Ewangelizacja Nadmorska, która nazywana jest także „Ewangelizacją na żebraka”. Nazwa ta ma związek z jej charakterem, ponieważ wędrowni misjonarze wyruszają na plaże i ulice miast bez jedzenia, zapewnionych noclegów oraz pieniędzy.

Jak umiera Vincent Lambert

Francuski dziennik „La Croix” szczegółowo opisuje, na czym polega procedura zaprzestania podawania pacjentowi pożywienia i wody. Wdrożono ją już we wtorek, kilka dni po ogłoszeniu wyroku sądu, który na to pozwala.

O czym rozmawiali papież Franciszek i Władimir Putin

Stosunki dwustronne, życie Kościoła katolickiego w Rosji, zagadnienia ekologiczne oraz sytuacja międzynarodowa ze szczególnym uwzględnieniem Syrii, Ukrainy i Wenezueli były głównymi tematami rozmowy Franciszka z prezydentem Rosji Władimirem Putinem 4 lipca w Watykanie.

Watykan-Rosja: ponad pięć wieków kontaktów dyplomatycznych

Dzisiejsza wizyta prezydenta Rosji Władimira Putina w Watykanie jest okazją do przypomnienia, choćby w zarysie, dziejów stosunków między papiestwem a Rosją. Pierwsze kontakty między nimi (a właściwie jeszcze Rusią) sięgają początków chrześcijaństwa Rusi, gdyż wiadomo, że już wielki książę kijowski Włodzimierz ok. 988 przyjął jakichś, nieznanych nam bliżej wysłanników z Rzymu. A od połowy XIV wieku można mówić o dość częstych kontaktach między Stolicą Apostolską a Rusią.