Światowe Dni Młodzieży w 2019 roku. Panama przygotowuje się do obchodów

Prezydent Panamy Juan Carlos Varela oświadczył, że jego kraj serdecznie przyjmie młodzież z całego świata ♦ „To wielkie błogosławieństwo papieskie!” – stwierdził prezydent ♦ Światowe Dni Młodzieży zimą ze względu na porę deszczową w Panamie

Panama oczekuje już na Światowy Dzień Młodzieży, który odbędzie się tam w 2019 r. Była to jedna ze spraw poruszonych podczas wizyty w tym środkowoamerykańskim kraju substytuta, czyli zastępcy watykańskiego sekretarza stanu, abp. Angelo Becciu. 24 października uczestniczył on w poświęceniu nowej nuncjatury apostolskiej.

Uczestniczący w tej uroczystości prezydent kraju Juan Carlos Varela zapowiedział, że w dawnej siedzibie przedstawiciela papieskiego będą obecnie mieścić się biura prowadzące przygotowania do przyszłego spotkania młodzieży z całego świata. Szef państwa rozmawiał też na ten temat z abp. Becciu podczas wizyty kurtuazyjnej gościa z Watykanu w pałacu prezydenckim.

O radości, że ich kraj będzie gospodarzem następnych ŚDM, mówili biskupi i księża panamscy, obecni na spotkaniu w Krakowie, jeszcze przed wyjazdem z Polski. Pierwszy i jedyny kardynał w dziejach tamtejszego Kościoła – José Luis Lacunza Maestrojuán powiedział, że jest to „wielkie wyzwanie” i „wielki cel dla naszego małego kraju”, zapewniając jednocześnie, że Panama będzie w stanie wszystko zorganizować na przyjęcie gości w 2019 roku. Wyraził też nadzieję, że to wielkie spotkanie przyczyni się do „rewitalizacji” młodzieży Panamy i całej Ameryki Łacińskiej.

Będzie to „balsam dla młodzieży Ameryki Środkowej” – oświadczył ze swej strony arcybiskup stolicy José Domingo Ulloa Mednieta. Zwrócił uwagę, że znaczna większość młodych ludzi w tym regionie żyje w nędzy i nieustannie styka się z problemami migracji, handlu narkotykami i przemocą. Rok 2019 powinien się też przyczynić do tego, że młodzież środkowoamerykańska odnajdzie drogę do wiary – powiedział przyszły gospodarz Światowych Dni Młodzieży. Zapowiedział ponadto, że pod koniec br. Franciszek ogłosi hasło ŚDM 2019. Do tego czasu będzie już znana dokładna data tego wydarzenia i skład komitetu organizacyjnego – dodał metropolita stolicy.

Z kolei biskup diecezji Colón – Manuel Ochogavía Barahona uważa, że przyszłe spotkanie młodzieży katolickiej z całego świata będzie przebiegało „w atmosferze salsy, muzyki i latynoamerykańskiej gościnności”. 49-letni hierarcha, który swój urząd sprawuje niespełna 2 lata, zapewnił, że goście spotkają w Panamie „Kościół radości, którą kraj chce dzielić z papieżem i z młodzieżą całego świata”.

Prezydent Panamy Juan Carlos Varela oświadczył, że jego kraj serdecznie przyjmie młodzież z całego świata. „Staniemy się mostem dla świata” – powiedział szef państwa 1 sierpnia internetowemu portalowi „Telemetro”. Nie ukrywał, że jest bardzo zadowolony i bardzo wdzięczny za wybranie przez papieża stolicy jego kraju na miejsce 34. Światowego Dnia Młodzieży. „To wielkie błogosławieństwo papieskie!” – stwierdził prezydent.

Należy przypomnieć, że ewentualny zimowy termin przyszłych centralnych obchodów ŚDM w Panamie nie jest całkowitą nowością w ponad 30-letnich dziejach tych spotkań. W dniach 14-15 stycznia 1995 odbyły się w Manili X ŚDM, które poza tym przeszły do historii jako rekordowe pod względem liczby ich uczestników – ocenia się, że przybyło na nie 4,5-5 mln osób.

KAI