Warszawa pomodli się w intencji współczesnych niewolników. Nocne czuwanie w Bazylice Świętego Krzyża

8 lutego Międzynarodowym Dniem Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi ♦ Organizatorem czuwania Sieć Bakhita do spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa ♦ Hasło tegorocznej modlitwy brzmi: "To są dzieci, nie niewolnicy!" ♦ W wydarzeniu weźmie udział bp Grzegorz Ryś

„Zamień noc w MOC miłosierdzia” – nawołują organizatorzy nocnej modlitwy w Warszawie. Weźmie w niej udział m.in. bp Grzegorz Ryś.

W 2015 r. papież Franciszek ogłosił 8 lutego – dzień liturgicznego wspomnienia św. Józefiny Bakhity, niewolnicy z Sudanu – Międzynarodowym Dniem Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi. W tym roku ten Dzień będziemy obchodzić po raz trzeci. Z tej właśnie okazji w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie odbędzie się nocne czuwanie w intencji współczesnych niewolników i świata wolnego od przemocy i wyzysku. Jego organizatorem jest Sieć Bakhita do spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa – międzyzakonna forma współpracy i wsparcia, stworzona w celu zwalczania i zapobiegania handlowi ludźmi oraz pomocy pokrzywdzonym w wyniku tego procederu.

Hasło tegorocznej modlitwy brzmi: „To są dzieci, nie niewolnicy!”. Będzie ona poświęcona najmłodszym ofiarom przemocy i wyzysku.

„Twoja modlitwa może uratować czyjeś życie, docierając na peryferia, gdzie Ty nie możesz fizycznie przyjść z pomocą. Nie żałuj czasu i trudu. Jak mówi nasz papież: „Miłosierdzie najbardziej smakuje rozdawane garściami”. Przyjdź, pochyl się nad historiami ludzkich istnień, które świat lekceważy i pomija obojętnością. Módl się!” – zachęcają organizatorzy.

Czuwanie rozpocznie się 3 lutego o godz. 21 Eucharystią z homilią bp. Grzegorza Rysia. W procesji z darami przyniesione zostaną m.in. obrazy, przedstawiające marzenia ocalonych z handlu dzieci. Po Mszy św. będzie okazja do wysłuchania świadectw i historii osób, które stały się ofiarami różnych współczesnych form niewolnictwa: pracy niewolniczej, wykorzystania w prostytucji i seksbiznesie, zmuszania do żebractwa i popełniania przestępstw. Po każdym świadectwie nastąpi modlitwa wstawiennicza za osoby doświadczające różnego typu zniewolenia i wykorzystania. Na zakończenie tej części spotkania s. Anna Bałchan SMI, prowadząca Stowarzyszenie PoMOC, podzieli się wieloletnim doświadczeniem pracy z kobietami zranionymi handlem ludźmi, ofiarami prostytucji i przemocy.

W geście solidarności uczestnicy będą mogli podjąć pewnego rodzaju duchową adopcję, modląc się i wspierając osoby zmagające się ze skutkami niewolnictwa. Następnie, o godz. 23 – w modlitwie różańcowej oddadzą wszystkich skrzywdzonych w czułą opiekę Maryi. Pomocą w rozważaniu tajemnic bolesnych posłuży animacja malowania piaskiem przygotowana przez Pracownię Katarzyny Perkowskiej.

O północy rozpocznie się wielkie wołanie o miłosierdzie oraz modlitwa uwielbienia, którą poprowadzi o. Janusz Chwast OP ze Wspólnotą św. Dobrego Łotra. Dwie godziny później, po Koronce do Bożego Miłosierdzia, będzie można ucałować relikwie Krzyża Świętego.

Chętni będą jeszcze mogli obejrzeć w dolnym kościele film „Nefarious, czyli Nikczemny handlarz dusz” w reżyserii B. Nolota. To bezkompromisowy dokument, odsłaniający mechanizmy współczesnego niewolnictwa. Zestawienie obrazów z ponad dziewiętnastu krajów świata pokazuje skalę koszmaru niewolnictwa, jakiego każdego dnia doświadczają setki tysięcy osób. Film trwa ok. 90 minut.

W kościele będzie możliwość obejrzenia wystawy na temat handlu ludźmi oraz nabycia materiałów, m.in. ulotek z ważnymi informacjami dotyczącymi przeciwdziałania temu zjawisku. W salkach na uczestników przez całą noc będzie czekać gorąca herbata i kawa. Ze względów organizacyjnych osoby wybierające się na czuwanie proszone są o zgłoszenie tego faktu organizatorom do 28 stycznia, pisząc na adres e-mail: bakhitapl@gmail.com.

„Gość Warszawski”