Koncert na 89. urodziny Benedykta XVI

Przypadająca 16 kwietnia 89. rocznica urodzin papieża seniora Benedykta XVI zostanie uczczona w Watykanie koncertem.

Tego dnia wieczorem w pałacyku Leona XIII w Ogrodach Watykańskich zabrzmią utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Oprócz jubilata na koncercie obecny będzie także jego brat, ks. Georg Ratzinger, który 15 stycznia ukończył 92 lata.

Orkiestra z włoskiego miasta Chiari (Orchestra Filarmonica della Franciacorta) wykona trzy z sześciu kwartetów (numer 14, 15 i 16), jakie Mozart zadedykował swemu przyjacielowi Franzowi Josephowi Haydnowi. Uznawane są za jedne za najdojrzalszych utworów kompozytora. Dyrygować będzie Edmondo Mosè Savio.

O swej miłości do muzyki Mozarta Benedykt XVI mówił odbierając w ub.r. doktorat honorowy Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II i Akademii Muzycznej w Krakowie. – Na trwałe wpisało się w moją pamięć, że skoro tylko zabrzmiały pierwsze nuty Mszy Koronacyjnej Mozarta, to jakby otwierało się niebo i można było bardzo głęboko odczuć obecność Pana – mówił wówczas papież senior.

KAI