100-lecie konsekracji kościoła w Worowie

Parafia: Worów. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Kard. Kazimierz Nycz odprawi dziękczynną Mszę św. w setną rocznicę konsekracji kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Worowie k. Grójca, w czasie której udzieli sakramentu bierzmowania młodzieży z tejże parafii.

Worów, koło Grójca, to jedna z najstarszych miejscowości na południowym Mazowszu, związana z rodziną Worowskich, której przypisuje się ufundowanie w tym miejscu pierwszej świątyni, istniejącej od 1472 roku. Dlatego worowska parafia, wówczas pod wezwaniem św. Floriana, została erygowana prawdopodobnie w XV wieku, chociaż niektórzy historycy datują to wydarzenie na XIII, a nawet XII wiek. Niestety nie wiadomo co stało się z pierwszym, drewnianym kościołem. Przypuszcza się, że uległ ruinie z powodu starości.

Kolejna świątynia, również drewniana, z której zachowały się: lustro w ramie rokokowej, krzyż ołtarzowy, kielich gładki oraz kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej namalowanej na desce, powstała w 1752 roku.

Obecny kościół – murowany, w stylu neogotyckim – został wzniesiony w pierwszej dekadzie XX wieku według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego i konsekrowany w 1918 roku przez abp Aleksandra Kakowskiego. Natomiast we wrześniu 2004 roku bp Piotr Jarecki poświęcił kaplicę filialną pw. św. Macieja Apostoła w Głuchowie.