„Najweselszy barak w obozie” – koncert bardów polskich i rosyjskich

Miejsce: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Koncert odbędzie się w ramach cyklu "Warszawskie kościoły wolności" w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Wstęp wolny ale liczba miejsc ograniczona. Wejściówki można już odbierać w kasie muzeum

Koncert „Najweselszy barak w obozie” został oparty na pieśniach o wolności twórców europejskiej i polskiej pieśni wolnościowej, takich jak Okudżawa, Kryl, Wysocki, Kofta i inni polscy bardowie.

W koncercie udział wezną:
• Jizi Vondrak (Czechy)
• Aliosza Kudriawcew (Rosja)
• Alessandro Lega (Włochy)
• Tomasz Koredusz (Polska)
• Antoni Muracki (Polska) – bard, poeta, tłumacz, twórca programów literackich i kabaretowych, pomysłodawca festiwali „Pieśni bez paszportu” i „Kultura bez granic”, wykonawca pieśni rosyjskich i czeskich bardów, głownie Jaromira Nohavicy, którego postać spopularyzował w Polsce, będąc jego menadżerem i tłumaczem;

„Warszawskie kościoły wolności” – to cykl 5 koncertów i prezentacji o kulturze niezależnej, które odbywają się w wybranych miejscach i kościołach Warszawy. Skąd tytuł koncertu? Bułat Okudżawa, odwiedzając Polskę, powiedział, że jesteśmy „najweselszym barakiem w tym socjalistycznym obozie”.

W latach 70. i 80. to właśnie kościoły były miejscem prezentacji kultury niezależnej i wolnościowej. Odbywały się w nich cykliczne koncerty pieśni patriotycznej
i wolnościowej, spektakle teatralne, recytacje wierszy Miłosza, Herberta, Barańczaka, Zagajewskiego, Krynickiego itp. Kościoły były ostatnią ostoją wolności. Organizowano
w nich wystawy i prelekcje historyczne. Szczególnie kilka ośrodków kultu religijnego w Warszawie przodowało w tej patriotycznej działalności.

Koncert „Najweselszy barak w obozie” nawiązuje do licznych prezentacji kultury niezależnej w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej w latach 80. XX wieku.

Wstęp wolny ale liczba miejsc ograniczona.

Odbiór biletów w kasie Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, przy ul. Dziekania 1 w godzinach otwarcia muzeum.

Wejście do Muzeum Archidiecezji Warszawskiej w dniu koncertu od 19.45.