Orszak Trzech Króli

Miejsce: Plac Zamkowy
Największy Orszak Trzech Króli, po raz jedenasty, przejdzie ulicami Warszawy.

Orszak Trzech Króli wyruszy z Placu Zamkowego 6 stycznia 2018 r. w uroczystość Objawienia Pańskiego.

Orszak poprzedzi Msza święta, która zostanie odprawiona o godz. 11.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego.
Przedtem, o godz. 10.30 kard. Kazimierz Nycz odznaczy kilkanaście osób medalem Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej.

Na to wspólne świętowanie organizatorzy zapraszają wszystkich wiernych, a szczególnie rodziny z dziećmi.

O godz. 12:00 na Placu Zamkowym uczestnicy orszaku obejrzą na telebimach transmisję modlitwy „Anioł Pański” z Watykanu, po której kard.  Nycz rozpocznie Warszawski Orszak i poprowadzi go do Stajenki.

Z balkonu na Zamku Królewskim odezwą się Fanfary (grać będzie Jacek Jurkowski), przy dźwiękach których, z dziedzińca Zamku wyjdą Trzej Królowie i przejdą na scenę, gdzie odegrają scenę „Olśnienia”.

Przed królewskimi Orszakami, w drogę do Betlejem, wyruszy Orszak Rodzinny, który będzie prowadzony przez Brzemienną Świętą Rodzinę z osiołkiem.

Na Placu Zamkowym nie zabraknie znanych i wyczekiwanych atrakcji – taniec Aniołów z szarfami, taniec chińskiego smoka, atak Diabłów na Orszaki oraz musztra Legionu Rzymskiego. Nowością będzie występ bębniarzy.

W drodze do Stajenki Królowie miną mansjony:

– Dwór Heroda – grupa teatralna z Duszpasterstwa Akademickiego „Arka”,

– Gospoda – studenci z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”,

– Chóry Anielskie – chór ze Szkoły Sióstr Nazaretanek,

– Walka Dobra ze Złem – Niepubliczne Gimnazjum Wyspa JP2 i szkoły im. Ks. Jana Twardowskiego,

– Pasterze

– Brama Anielska – szkoła „Strumienie”.

Każdy z Królów inaczej będzie podróżował do Betlejem: Król Afrykański na wielbłądzie, Król Azjatycki na platformie ciągniętej przez kulisów, a Król Europejski – na tronie umieszczonym na rikszy, a jego Orszakowi będą towarzyszyły alpaki prowadzone na smyczy przez dzieci.

Barwne Orszaki przejdą Krakowskim Przedmieściem i ulicą Królewską na Plac Piłsudskiego, gdzie Królowie oddadzą pokłon i wręczą dary Dzieciątku Jezus oraz zostanie odczytana Ewangelia. Po tej scenie, wzorem ubiegłorocznego Orszaku, warszawiacy i goście zostaną zaproszeni do odtańczenia poloneza do kolędy „Bóg się rodzi”.

Na Placu Piłsudskiego, oczywiście, nie zabraknie kolęd – najpierw w wykonaniu chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrygenturą Jana Krutula, a później – warszawskich studentów pod przewodnictwem Aleksandry Siekierzyńskiej.

Na Placu Piłsudskiego ustawione będę zagrody ze zwierzętami (wielbłąd, alpaki, osioł, kozioł, owieczki i ptaki. Będzie możliwość zakupienia orszakowych gadżetów i książek, ciepłych posiłków i napojów, jak również dowiedzenia się czegoś o misjach w namiocie Ad Gentes.

Dzieci biorące udział w Orszaku otrzymają Skrzynie Skarbów wypełnione cukierkami i niespodziankami, a pozostałe będą mogły wziąć udział w grze „W drodze do Stajenki” – w orszakowym śpiewniku będzie strona z zabawą polegającą na zebraniu czterech różnych naklejek, które będą rozdawane w czterech punktach, oznaczonych flagami, na Placu Piłsudskiego. Po zebraniu kompletu naklejek, dziecko będzie mogło odebrać mały upominek.

W wyznaczonych punkach będzie można zrobić sobie zdjęcie z Trzema Królami, Świętą Rodziną i namalowanym wielbłądem.

W trakcie Orszaku wolontariusze będą rozdawali uczestnikom korony, śpiewniki i nalepki, a także zbierali pieniądze do puszek – publiczna zbiórka pieniędzy „Podaruj dzieciom wakacje”, z której dochód zostanie przekazany na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.