Poświęcenie chaczkaru – ormiańskiego krzyża

Parafia: Warszawa. Opatrzności Bożej w Wilanowie
Kamienny krzyż, tzw. chaczkar zostanie odsłonięty i poświęcony w sobotę 22 września przed Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie. To dar Ormian dedykowany św. Janowi Pawłowi II jako przyjacielowi Armenii w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ustanowienia pierwszej Republiki Armenii.

Z tej okazji w sobotę o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w rycie ormiańskokatolickim. Będzie jej przewodniczył abp Rafał Minassian, eparcha Ormiańskiego Kościoła Katolickiego dla Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej a weźmie w niej udział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a zarazem zwierzchnik Kościoła ormiańskokatolickiego w Polsce.

Po Mszy św. zostanie odsłonięty i pobłogosławiony chaczkar ufundowany przez ambasadora Armenii w Polsce Edgara Ghazariana oraz abp. Rafała Minassiana.

– Chaczkar to krzyż kamienny typowy dla Armenii, słowo chacz znaczy krzyż, a kar to kamień – wyjaśnia ks. prof. Józef Naumowicz, duszpasterz ormiańskokatolickiej parafii centralnej pw. św. Grzegorza z Nareku z siedzibą w Warszawie. „Krzyż jest przedstawiony jako drzewo życia, z bogatą ornamentyką i symboliką ormiańską. Na ogół nie ma na nim postaci Chrystusa. U podstawy chaczkaru znajduje się kula – jako symbol ziemi” – opowiada duszpasterz.

Krzyż, który stanie z lewej strony Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie to prawdopodobnie pierwszy w Polsce jak i na świecie, chaczkar dedykowany Janowi Pawłowi II w 40. rocznicę jego pontyfikatu. – Ormianie pamiętają jego wizytę w roku 2001 z okazji 1700-lecia chrztu Armenii i cenią zasługi dla dialogu między Kościołem katolickim a Ormiańskim Kościołem Apostolskim – zauważa ks. prof. Naumowicz.

Chaczkar upamiętni też więzi polsko-ormiańskie. Na ziemiach polskich Ormianie są obecni od 650 lat. W ubiegłym roku była obchodzona rocznica nadania przez króla Kazimierza Wielkiego przywileju Ormianom we Lwowie.

Kamienny krzyż ma być też upamiętnieniem 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100. rocznicy ustanowienia pierwszej Republiki Armenii.