„Wiara to fascynujące spotkanie”- prezentacja książki i spotkanie z autorem

Miejsce: Dom Arcybiskupów Warszawskich
Ks. Matteo Campagnaro przedstawi propozycję wychowawczą ks. Luigii Giussaniego, założyciela ruchu Comunione e Liberazione oraz odpowie m.in. na pytania czy wiara jest interesująca dla współczesnego Polaka.

W poniedziałek 28 maja o godz. 18.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbędzie się prezentacja książki autorstwa ks. Matteo Campagnaro pt. „Wiara to fascynujące spotkanie”.

Autor, który na co dzień jest sekretarzem metropolity warszawskiego, przedstawi propozycję wychowawczą ks. Luigi Giussaniego, założyciela ruchu Comunione e Liberazione. Wraz z uczestnikami dyskusji odpowie m.in. na pytania: Jak przekazywać wiarę w zsekularyzowanym społeczeństwie i czy wiara jest interesująca dla współczesnego Polaka?

W spotkaniu weźmie udział kard. Kazimierz Nycz. Francesco Barberis, nauczyciel nauk przyrodniczych i dyrektor liceum św. Anny w Turynie będzie reprezentował ks. Juliana Warrona, który obecnie odpowiada za ruch Comunione e Liberazione, obecny będzie także Piotr Milczanowski – dyrektor Szkoły Podstawowej „Wierchy” Fundacji Sternik w Krakowie, lider i moderator Akademii Familijnej. Będą także przedstawiciele warszawskiej wspólnoty Comunione e Liberazione.

Sługa Boży ks. Luigi Giussani (1922-2005) był cenionym teologiem i wykładowcą w seminarium duchownym w Venegono we Włoszech. Na początku lat 50. zrezygnował z kariery naukowej, by uczyć religii młodzież w elitarnym mediolańskim liceum im. Giovanniego Bercheta.

W 1954 r. założył ruch Młodzieży Akademickiej, który 15 lat później przekształcił się w Comunione e Liberazione. Obecnie ruch ten skupia ponad 80 tys. osób w 70 krajach świata – zarówno dorosłych i młodzież, świeckich i duchownych, przedstawicieli różnych środowisk społecznych. Najwięcej wspólnot Communione e Liberazione jest we Włoszech i Hiszpanii. W Polsce są one obecne od 1983 r. i zrzeszają ok. tysiąca osób, głównie w ośrodkach akademickich.

Autora prezentowanej w poniedziałek książki, ks. Matteo Campagnaro jeszcze jako neoprezbitera zaintrygowało tytułowe pytanie jednej z książek Giussaniego: „Czy można tak żyć?”. – Zafascynowała mnie jego pasja ukazywania rozumności wiary. Giussani jest przede wszystkim wychowawcą, sam poszukuje a potem dzieli się metodą przekazywania wiary. O tym właśnie jest ta książka – opowiada ks. Campagnaro.

„Giussani całe swoje życie kapłańskie poświęcił trosce o wychowanie do dojrzałej wiary, aby człowiek sam mógł doświadczać, że wiara w Chrystusa jest rozumna, bo odpowiada najgłębszym wymogom każdego ludzkiego serca. Ta racjonalność wiary prowadząca do spójnego życia chrześcijańskiego, której uczy Giussani jest nadzieją dla duszpasterstwa młodzieży w Polsce, szczególnie zaś duszpasterstwa studentów” – napisał w przedmowie do książki kard. Kazimierz Nycz.

Książka „Wiara to fascynujące spotkanie” ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczo-Poligraficznej ADAM w Warszawie.