Dzień Kultury i Historii – młodzież zwiedza Warszawę

Tylko dziś Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedziło ok. 1,5 tys. młodych a 700 uczestników Dni w Diecezjach przyjechało do Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu.

W Archidiecezji Warszawskiej czwartek 21 lipca to Dzień Kultury i Historii.

Młodzi goście z różnych krajów świata chcą zwiedzić jak najwięcej – mówi Łukasz Wysocki z Diecezjalnego Centrum ŚDM w Warszawie. Jednak największym ich zainteresowaniem cieszy się Muzeum Powstania Warszawskiego. Młodzi równie chętnie odwiedzają Centrum Nauki Kopernik, Łazienki Królewskie, Muzeum Fryderyka Chopina a także Sejm RP.

W sumie Warszawa udostępniła ok. 35 placówek muzealnych a uczestnicy Światowych Dni Młodzieży mogą je bezpłatnie zwiedzać do 25 lipca. Niektóre grupy korzystają z oprowadzania przez przewodników, inni radzą sobie sami. Największe zapotrzebowanie było na przewodników oprowadzających w języku angielskim lub hiszpańskim.

Dużą atrakcją dla odwiedzających stolicę Polski są także zbiory muzeów diecezjalnych: nowego Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na Starym Mieście i Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu. Powodzeniem cieszy się również zwiedzanie odnowionych podziemi Archikatedry Warszawskiej.

Sueli razem z grupą z Brazylii zwiedzała dziś Zamek Królewski w Warszawie. – Jestem pod wrażeniem bogactwa polskiej historii i kultury. Te zabytki są niesamowite. Atmosfera, która tu panuje bardzo sprzyja poznaniu waszej tradycji –opowiadała studentka z Brazylii. Z kolei dziewczynie z Kanady podobała się wystawa o chrzcie Polski oraz projekcje 3 filmów, o tym jak z biegiem lat zmieniał się Zamek Królewski.