Dzwony w hołdzie i modlitwa. 76. rocznica Powstania Warszawskiego

We wszystkich kościołach Archidiecezji Warszawskiej 1 sierpnia w godzinie „W” odezwą się kościelne dzwony • Jak co roku, również w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wierni będą pamiętać w modlitwie o poległych w tym zrywie

Tegoroczne obchody rocznicowe będą jednak nieco inne z powodu trwającej pandemii koronawirusa a w większości wydarzeń będzie można uczestniczyć dzięki transmisjom w internecie.

Już w niedzielę 26 lipca o godz. 18.00, w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie odprawiona Msza święta z udziałem Powstańców, harcerzy i mieszkańców Warszawy. Liturgii będzie przewodniczył bp Michał Janocha. Planowana jest transmisja w internecie na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku

W piątek 31 lipca o godz. 18.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza święta w katedrze polowej Wojska Polskiego (wstęp z zaproszeniem) transmisja on-line: www.um.warszawa.pl/powstaniewarszawskie

Główne uroczystości zaplanowano na sobotę 1 sierpnia. Od rana do późnych godzin wieczornych mieszkańcy stolicy będą oddawali hołd poległym i żyjącym uczestnikom Powstania Warszawskiego. Podobnie jak w poprzednich latach w obchodach i modlitwie weźmie udział kard. Kazimierz Nycz.

Podczas Mszy świętych sprawowanych 1 sierpnia w Archidiecezji Warszawskiej wierni będą pamiętać w modlitwie powszechnej o poległych Powstańcach i mieszkańcach stolicy.

Natomiast w niedzielę 2 sierpnia o godz. 18.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Powstańców Warszawskich w Sanktuarium św. Faustyny. Właśnie z tego kościoła na Żytniej w 1944 roku Batalion “Parasol” po Mszy świętej wyruszył do walk powstańczych na Woli.  W niedzielę we Mszy św. weźmie udział m.in. Grupa Historyczna Zgrupowania „Radosław”.

awo/archwwa.pl