Kard. Nycz: obrona życia jest obowiązkiem wszystkich – niezależnie od światopoglądu

Tak samo święte jest życie geniusza, człowieka prostego i niepełnosprawnego - podkreślił kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. poprzedzającej XI Marsz Świętości Życia, jaki przeszedł w niedzielę 24 kwietnia ulicami Warszawy.

We wstępie do Mszy świętej metropolita warszawski przypomniał, że jest ona sprawowana w intencji rodzin, dzieci i matek oczekujących na urodzenie dziecka. – Prosimy o uszanowanie świętości życia przez wszystkich, w Kościele, ale także poza Kościołem – dodał kardynał.

W homilii podkreślał, że życie każdego człowieka jest wartością podstawową i nienaruszalną. – Jego obrona jest obowiązkiem wszystkich, niezależnie od światopoglądu – podkreślił kard. Nycz.

– Nie dlatego bronimy życia ludzkiego, bo tak nam każe Ewangelia. Nawet nie dlatego, bo tak nam każe piąte przykazanie. Bo ktoś mógłby powiedzieć: „No to chrześcijanie, brońcie sobie, skoro wam tak wiara nakazuje”. Bronimy życia, bo ono jest wartością podstawową dla wszystkich. Ono jest fundamentem godności człowieka – mówił hierarcha.

– My, chrześcijanie, mamy argumenty dodatkowe, które wynikają z naszej wiary. Wierzymy, że życie dlatego jest wartością podstawową i nienaruszalną, ponieważ jest darem Boga, który życie daje. I dlatego, że jest darem Boga, jest święte – podkreślił metropolita warszawski.

Jak dodał, argumenty te każą ludziom wierzącym stawać razem ze wszystkimi ludźmi dobrej woli w obronie życia. Jego zaś nie wolno porównywać, ani wartościować. – Święte jest życie geniusza i naukowca, i święte jest życie człowieka prostego, i tak samo – życie człowieka niepełnosprawnego. Święte jest życie chorego i starego, któremu trzeba pomagać, i święte jest życie człowieka młodego, w pełni sił – tłumaczył kard. Nycz.

– Tak samo święte jest życie człowieka, który żyje pod sercem swojej matki, nienarodzonego – podkreślił kardynał.

Wezwani do obrony tego życia są wszyscy: matki i ojcowie, lekarze i pielęgniarki. – Dlatego wychodząc na ulice naszego miasta, chcemy wyśpiewać tę piękną pieśń o tym, że życie człowieka zawsze jest święte i należy je chronić – powiedział na zakończenie kard. Kazimierz Nycz.

KAI

fot. Wojciech Łączyński