“Łączy nas opieka Maryi, Matki Jezusa”. Wspólna modlitwa chrześcijan i muzułmanów

Pod hasłem "Maryja wzorem zawierzenia i poddania Bogu" w Collegium Bobolanum odbyło się po raz pierwszy wspólne spotkanie modlitewne chrześcijan i muzułmanów w uroczystość Zwiastowania Pańskiego • W modlitwie uczestniczył bp Rafał Markowski

Idea chrześcijańsko-muzułmańskiego świętowania zwiastowania bezpośrednio nawiązuje do uroczystych corocznych obchodów święta w Libanie, które pod hasłem: “Razem wokół Maryi, naszej Pani” gromadzi na modlitwie katolików, prawosławnych, sunnitów i szyitów. Od 2010 r. uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest w Libanie dniem wolnym od pracy, dniem refleksji nad postacią Maryi w duchu jedności narodowej. Od 2018 r. święto obchodzone jest wspólnie również przez chrześcijan i muzułmanów w Jordanii.

– Chcemy podobną uroczystość obchodzić wspólnie także w Polsce – mówi ks. Andrzej Tulej, delegat archidiecezji warszawskiej ds. ekumenizmu i kontaktów religijnych. Międzyreligijna formuła tego święta cieszy się poparciem Stolicy Apostolskiej od czasu pontyfikatu papieża Benedykta XVI.

– Muzułmanie czczą Maryję (po arabsku: Mariam), Matkę Jezusa, nazywanego w Koranie Isa ibn Mariam (Jezus, Syn Marii). Wielu z nich pielgrzymuje do chrześcijańskich sanktuariów maryjnych, także tych na Bliskim Wschodzie. Maryja jest jedyną kobietą wymienioną przez Koran z imienia, a Jej imię jest też tytułem jednej jego sury – wyjaśnia Rafał Berger, współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. – Wspólne świętowanie zwiastowania przez muzułmanów i chrześcijan jest realizacją słów szajcha Muhammada Nuqqariego, inicjatora takiej formy obchodzenia tego święta: “Serce mówi mi, że Maryja jest tą osobą, która pragnie nas [muzułmanów i chrześcijan] zjednoczyć. Ona jest najlepszą z kobiet tu, na ziemi, i w wieczności. Bóg dał nam Ewę jako matkę rodzaju ludzkiego. Dał nam też inną matkę, delikatną i jednoczącą, którą jest Maria” – cytuje.

– Łączy nas nie tylko wiara w Jedynego Boga, ale także opieka Maryi, Matki Jezusa – dodaje Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodnicząca ze strony katolickiej Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów a zarazem współorganizatorka spotkania, które odbyło się 25 marca w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum.

W nabożeństwie udział wzięli:  bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego, Nedal Abu Tabaq, mufti Ligi Muzułmańskiej w RP, Mirzogolib Radzhabaliev, imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w RP w Białymstoku, delegat Tomasza Miśkiewicza, muftiego Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

“Gość Warszawski”

Zobacz też