“Zawierzymy Bogu losy Polski”. 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej

W 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej została uroczyście zapalona Świeca Niepodległości • - Jest ona symbolem spełnienia marzeń wielu poprzedzających nas pokoleń, które w czasach zaborów przechowały w sercach ideę wolnej Ojczyzny i jej poświęcały swe wysiłki, a nieraz także życie - podkreśla kard. Kazimierz Nycz w zaproszeniu na uroczystości 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz 11 listopada o godz. 10.00  przewodniczył w Świątyni Opatrzności Bożej uroczystej Mszy świętej z okazji Narodowego Święta Niepodległości.  Wzięli w niej udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych i liczni mieszkańcy stolicy.  Podczas uroczystości prezydent RP Andrzej Duda i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz uroczyście zapalili Świecę Niepodległości.

Znak odzyskanej wolności

Historia świecy podarowanej Polakom przez papieża Piusa IX (od jego imienia nazwaną świecą Piusową) jeszcze do niedawna była znana niewielu osobom. Podczas kanonizacji św. Jozafata Kuncewicza 29 czerwca 1867 r. w bazylice św. Piotra w Rzymie papież Pius IX zwrócił się do Polaków i wskazując świecę, powiedział: “Zapalcie ją w wolnej Warszawie”.

“Polski nie było na mapie świata – opowiada ks. prałat Wiesław Kądziela. A ta kanonizacja była kanonizacją znaczącą, bo wyniesiono na ołtarze świętego, który działał na terenach dawnej Rzeczpospolitej”.

Papieski dar przechowano w Kolegium Polskim w Rzymie i dopiero po ponad pół wieku, gdy Polska odzyskała niepodległość – świecę przewieziono do Warszawy. W 1920 r. kard. Edmund Dalbor wraz z metropolitą Warszawskim kard. Aleksandrem Kakowskim przywieźli świecę z Rzymu. W archikatedrze św. Jana Chrzciciela podczas uroczystej Mszy świętej zapalił ją marszałek Sejmu Ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński.

Ocalona i odnaleziona

Od 1939 r. świeca była przechowywana w seminarium duchownym – najpierw w kaplicy seminaryjnej, a od lat 80. w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. W  100. rocznicę odzyskania niepodległości została uroczyście zapalona w Świątyni Opatrzności Bożej przez prezydenta RP, prymasa Polski i metropolitę warszawskiego. Od tego czasu co roku jest uroczyście zapalana podczas Święta Niepodległości.  Od 2018 r.  Świeca Niepodległości na stałe jest przechowywana w specjalnej gablocie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Co więcej, na zlecenie Centrum Opatrzności Bożej wyprodukowano 45 tysięcy miniatur Świecy Niepodległości, które zapłoną w domach Polaków 11 listopada o godz. 19.18 nawiązującej do roku 1918 – odzyskania przez Polskę niepodległości

Oryginalna Świeca Niepodległości ma 175 cm wysokości i wykonana jest w całości z białego wosku pszczelego.

 

Tak o jej dziejach opowiedział nam w 2018 r. ks. prałat Wiesław Kądziela: