Kościół ojców redemptorystów pw. św. Benona

O miejscu

Pierwsza drewniana kaplica była wybudowana przez benonitów (Bractwo św. Benona) w 1629 r. Nosiła tytuł Niepokalanego Poczęcia NMP. Kościół zbudowano przed 1713 r. (1643-1655?) w stylu wczesnego baroku. Zburzony przez hitlerowców w 1944 r. Odbudowany w latach 1950-1952 i 1957-1958, poświęcony 22 czerwca 1958 r. przez kard. Stefana Wyszyńskiego.

W XVII w. w wyniku sporów religijnych, wywołanych ruchem reformacyjnym, do Polski przybyło wielu cudzoziemców. Jezuita Jerzy Leyer namówił katolickich imigrantów do założenia towarzystwa dobroczynnego. Powstało ono w 1623 roku otrzymując nazwę Bractwo św. Benona. Po pewnym czasie Bractwo zdecydowało o postawieniu świątyni. Budowa trwała w latach 1646-1649. Po zakończeniu prac w 1649 roku kościół konsekrowano.

W XVIII w. konfraternia znacznie osłabła, zaniedbano świątynię. Rok 1781 zamyka ostatecznie rozdział Bractwa w dziejach budynku. Kościół został przekazany przybyłym do Warszawy redemptorystom. Zakonnik Klemens Hofbauer – zaliczony później w poczet świętych – przyczynił się do odrodzenia życia religijnego w kościele. Jego charyzmat przyciągał na modlitwę wiernych, a energia i stanowczość pozwoliły zakonnikom na szeroką działalność kaznodziejską i edukacyjną. Redemptoryści przeprowadzili znaczne modyfikacje budynku – wzniesiono dwupiętrowy klasztor, wybudowano także kaplicę dedykowaną Zbawicielowi Świata.

Po wkroczeniu Francuzów niesłusznie oskarżono ojców o buntowanie ludu przeciw rządowi. W 1808 roku Napoleon wydał decyzję o wywiezieniu zakonników poza granice Księstwa Warszawskiego. Kościół przestał pełnić funkcje sakralne i urządzono w nim hale produkcyjne. Dopiero po II wojnie światowej, kiedy redemptoryści odzyskali swoją świątynię przystąpili do odbudowy zniszczonej podczas Powstania Warszawskiego budowli. Przywrócono jej wtedy pierwotny kształt. W 1958 r. kard. Stefan Wyszyński dokonał uroczystej konsekracji świątyni.

W latach 1977-1978 zrealizowano projekt wystroju wnętrza, a w 1980 r. zostało ono poświęcone przez bp. Jerzego Modzelewskiego.

ul. Piesza 1

Niedziele i święta:
Dni powszednie:
7.30 (z wyjątkiem środy); 18:00 (we środy po nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy)

Księża

Rektor kościoła

Ojciec Arkadiusz Buszka CssR

Sekretarz prowincji
Przełożony domu zakonnego

Ojciec Tomasz Jakubczak CssR

Spowiedź

Spowiedź sprawowana jest 20 min. przed Mszą Świętą i podczas Mszy Świętych w niedziele.
Spowiedź w pierwszy piątek miesiąca w godz. 17.00-17.45.

Nabożeńtwa

• Nieustanna Nowenna ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy – środa, godz. 18:00
  • Październik – nabożeństwo różańcowe – godz. 17:30 w dni powszednie

Adoracja Najwiętszego Sakramentu

Adoracja Najświętszego Sakramentu w pierwszy piątek miesiąca w godz. 17-18.