Kuria Metropolitalna Warszawska

Wydziały

Boże Narodzenie coraz bliżej. Siostry zakonne z życzeniami u biskupów

Przedstawicielki prawie 1800 sióstr zakonnych posługujących na terenie archidiecezji warszawskiej złożyły dziś kard. Kazimierzowi Nyczowi i biskupom pomocniczym życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia • Siostry z ok. 60 zgromadzeń zakonnych pracują m.in. jako katechetki, zakrystianki i organistki • Angażują się niosąc pomoc ludziom w potrzebie, prowadzą domy opieki społecznej oraz szkoły i przedszkola • Od jesieni diecezjalną referentką ds. zakonnych w warszawskiej kurii jest szarytka s. Elżbieta Kowalewska • Natomiast wydziałem instytutów życia konsekrowanego od ponad 40 lat kieruje o. Gabriel Bartoszewski OFMCap.

Imieniny biskupów pomocniczych

W dniu Świętych Archaniołów przypadają imieniny biskupów Rafała Markowskiego i Michała Janochy. Osoby, które chciałyby spotkać się z Solenizantami i złożyć im życzenia mogą to uczynić w sobotę 28 września pomiędzy godziną 10.00 a 14.00 w sali konferencyjnej Kurii Metropolitalnej Warszawskiej (w budynku C).

Jak pracuje kuria w czasie wakacji?

W okresie wakacyjnym - lipcu i sierpniu - Kuria Metropolitalna Warszawska przyjmuje interesantów codziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach 9-13. Natomiast Wydział duszpasterstwa dzieci i młodzieży jest w lipcu nieczynny
Plan Kurii

Dom Arcybiskupów Warszawskich

Sekretariat biskupów pomocniczych

Sala św. Jana Chrzciciela

Wydział duszpasterstwa rodzin

Archidiecezjalne Centrum Informacji
Rzecznik arcybiskupa i archidiecezji warszawskiej

Kancelaria Kurii

Ekonom archidiecezji warszawskiej

Wydział instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego

Sala konferencyjna

Wydział duszpasterstwa ogólnego

Wydział duszpasterstwa dzieci i młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej

Zadania Kurii

1. Kuria diecezjalna stanowi zespół osób i instytucji, które świadczą biskupowi pomoc w kierowaniu działalnością pasterską w Kościele partykularnym, administrowaniu diecezją i wykonywaniu władzy sądowniczej. Jest tą strukturą, którą posługuje się biskup, by wyrazić swą pasterską troskę i miłość (zob. Dyrektorium Apostolorum Successores,  n. 176).

2. Na czele Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, zwanej dalej Kurią, stoi Arcybiskup Metropolita Warszawski, zwany dalej Arcybiskupem. Do niego należy swobodne powierzanie wszystkich urzędów kurialnych w sposób określony przepisami prawa kanonicznego. Wspomagając Arcybiskupa w wypełnianiu jego misji pasterskiej, Kuria – poszczególne wydziały i osoby – zawsze działa w jego imieniu i w bliskiej z nim łączności.

3. Najbliższymi i głównymi współpracownikami Arcybiskupa są biskupi pomocniczy, którzy dzielą z nim pasterską troskę o Kościół Warszawski i jako wikariusze generalni uczestniczą w jego władzy wykonawczej zgodnie z przepisami prawa.

4. Ze swej natury Kuria jest urzędem duszpasterskim, gdyż ostatecznym celem i uzasadnieniem wszystkich podejmowanych przez nią działań jest troska o wypełnianie misji Kościoła. To zadanie polegające na uczestniczeniu w trosce Kościoła o zbawienie dusz, dokonuje się przez uporządkowane, sprawiedliwe i owocne szafowanie środkami zbawienia powierzonymi przez Chrystusa swemu Kościołowi.