Dom Arcybiskupów Warszawskich

Sekretariat

Kontakt z sekretariatem arcybiskupa:

tel. +48 22 531 71 00 (centrala),
+48 22 531 71 05,
+48 795 582 931
fax +48 22 635 87 45
e-mail: [email protected], [email protected]

Aktualności

Kongregacja dziekanów na temat synodu. “Rozmawiajmy z wiarą i szczerze”

Kościół jest synodalny ze swej natury. Chodzi o to, żebyśmy potrafili w Kościele rozmawiać właściwie na wszystkie tematy w ramach drogi synodalnej - podkreślił w sobotę kard. Kazimierz Nycz podczas spotkania z księżmi z wszystkich dekanatów Archidiecezji Warszawskiej • W Domu Arcybiskupów Warszawskich 6 listopada odbyła się Kongregacja dziekanów, wicedziekanów, dekanalnych ojców duchownych i duszpasterzy dzieci i młodzieży

“Nie lękajcie się!” W niedzielę 10 października – XXI Dzień Papieski

Już po raz 21. w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie 10 października będzie obchodzony Dzień Papieski pod hasłem "Nie lękajcie się!" • Te dwa lęki, że Bóg zabierze nam wolność i obawa przed migrantami wciąż się nie zmniejszają – zauważył kard. Kazimierz Nycz pytany o to, co dziś Jan Paweł II mógłby mieć na myśli mówiąc do wszystkich "Nie lękajcie się"

“Ojciec wolnych ludzi”. Spotkanie wokół książki o kard. Wyszyńskim w Domu Arcybiskupów Warszawskich

"Zorganizowanie i pracowitość powinny być najważniejszym przesłaniem kardynała Wyszyńskiego dla młodych" - mówił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski podczas prezentacji książki "Ojciec wolnych ludzi". W Domu Arcybiskupów Warszawskich zorganizowano spotkanie wokół książki Pawła Zuchniewicza, która w nowej odsłonie ukazała się nakładem Wydawnictwa Stacja7 pod patronatem Archidiecezji Warszawskiej.

Prezentacja książki “Ojciec wolnych ludzi” [TRANSMISJA]

W południe w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbędzie się prezentacja książki Pawła Zuchniewicza „Ojciec wolnych ludzi”, której wznowienie ukazało się nakładem Wydawnictwa Stacja7, pod patronatem Archidiecezji Warszawskiej
Krótka historia

Dom Arcybiskupów Warszawskich to gmach, w którym od trzech wieków urzędują stołeczni biskupi. Do niedawna był także siedzibą polskich prymasów. Od 1953 r. mieszkańcem domu był kard. Stefan Wyszyński. Nie raz gościł tu również papież Jan Paweł II.

Pierwszy drewniany gmach – rozbudowany w późniejszych latach – powstał na początku XVII w. W 1843 r. pałac został przekazany na siedzibę arcybiskupa metropolii warszawskiej. Wcześniej mieścił się tu słynny hotel d’Europe, a także siedziba Rządu Królestwa Polskiego.

Obiekt mocno ucierpiał podczas powstania warszawskiego. Dzięki powojennej odbudowie dom arcybiskupi odzyskał późnobarokowo- klasytystyczny styl.

Poświęcenie odbudowanego gmachu odbyło się 12 stycznia 1953 r. Wtedy prymas miał w Watykanie odebrać kapelusz kardynalski. Jednak władze państwowe PRL odmówiły mu zgody na wyjazd do Rzymu, kard. Wyszyński w pałacu na ul. Miodowej przyjął od grupy duchownych i świeckich homagium.

Tutaj, w skutek nasilających się represji wobec Kościoła, późnym wieczorem 25 września 1953 r. funkcjonariusze UB aresztowali kard. Wyszyńskiego. Na polecenie ówczesnego rządu wywieźli go za miasto i zakazali wykonywać jakichkolwiek czynności kapłańskich. po trzech latach internowania, 28 października 1956 r., powrócił do rezydencji i mieszkał tu aż do śmierci w 1981 r.

Później Dom Arcybiskupów Warszawskich był siedzibą kard. Józefa Glempa – ostatniego urzędującego prymasa Polski. W gmachu przy ul. Miodowej mieszka metropolita kard. Kazimierz Nycz oraz stołeczni biskupi pomocniczy. Mieści się tu również kuria metropolitalna.

Dom Arcybiskupów Warszawskich gościł papieża Jana Pawła II podczas jego pielgrzymek w latach 1979, 1983 i 1987. Tutaj w 1983 r. papież odebrał doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Spotykał się z przedstawicielami Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz przedstawicielami społeczności żydowskiej, a w 1999 r. z Konferencją Episkopatu Polski.

Najciekawsze wnętrza

Sala tronowa

To jedno z najbardziej reprezentatywnych wnętrz Domu Arcybiskupów Warszawskich. tutaj, przed powstaniem Sekretariatu Episkopatu Polski, odbywały się zebrania polskich biskupów. W tym miejscu Jan Paweł II spotkał się z przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej, Prymasowskiej Rady Społecznej oraz społecznością akademicką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od której w 1986 r. otrzymał doktorat honoris causa.

W sali wiszą portrety arcybiskupów warszawskich, w tym kard. Stefana Wyszyńskiego, kard. Józefa Glempa czy św. Feliksa Szczęsnego Felińskiego. Znajdują się tu również pamiątki po innych lokatorach i gościach, wśród nich krzyż bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Czarny Gabinet 

Na pierwszym piętrze pałacu znajduje się tzw. Czarny Gabinet – ulubione miejsce pracy prymasa Wyszyńskiego – w którym do dziś stoją meble z jego czasów. Szczególną uwagę zwraca w nim obraz Świętej Rodziny, przy którym stoi klęcznik kard. Wyszyńskiego. przy ustawionym na środku sali stole prymas przyjmował wyjątkowych gości . Natomiast przy biurku, przy którym godzinami siedział z jednym kubkiem herbaty, pisał listy, przemówienia, homilie.

Mały salon papieski

Innym wyjątkowym miejscem domu jest mały salon na parterze, który ze względu na wiszące portrety papieży, nazywany jest papieskim. W nim kard. Wyszyński został aresztowany  przez funkcjonariuszy UB. Z rzeczy osobistych zabrał se sobą tylko różaniec i brewiarz.

Położenie
1

Dom Arcybiskupów Warszawskich

Pracownicy

Arcybiskup metropolita warszawski

Kardynał dr Kazimierz Nycz

Kapelan i sekretarz arcybiskupa oraz administrator Domu Arcybiskupów Warszawskich

Ksiądz kanonik dr Matteo Campagnaro

Rzecznik arcybiskupa i archidiecezji warszawskiej

Ksiądz Przemysław Śliwiński

Wydarzenia