“Pomóż nam pomagać”. Spot Caritas Archidiecezji Warszawskiej

Caritas Archidiecezji Warszawskiej zaprasza do przekazywania 1% podatku na potrzebujących w ramach dorocznej akcji "Pomóż nam pomagać" • Przedsięwzięcie wspierają młodzi artyści m.in. grafik Jakub Cichecki i kompozytor Mateusz Banasiuk • W 2019 roku organizacji udało się pomóc ponad 10 tys. osób

Pod hasłem „Pomóż nam pomagać” Caritas Archidiecezji Warszawskiej już od ponad czterech lat zachęca mieszkańców stolicy do pomocy najbardziej potrzebującym: chorym, bezdomnym, seniorom i dzieciom. Każdego roku w styczniu akcja „Pomóż nam pomagać” skupia się głównie na promocji idei przekazywania 1% podatku Caritas Archidiecezji Warszawskiej, która otrzymane środki w całości przeznacza na pomoc potrzebującym. W 2019 roku skorzystało z niej ponad 10 tys. osób. W ostatnich pięciu latach Caritas Archidiecezji Warszawskiej przekazała z budżetu 1% podatku około 4.000.000 zł na:

• 1.081.000 zł pomoc dzieciom – kolonie letnie, zimowiska, zajęcia pozalekcyjne, korygujące i wychowawcze, pomoc indywidualna w zakupie przyborów i podręczników (7800 dzieci)
  • 801.000 zł leczenie nieuleczalnie i terminalnie chorych – hospicjum
  • stacjonarne, zakład opiekuńczo-leczniczy, hospicja domowe (300 chorych dziennie)
  • 463.000 zł pomoc bezdomnym – schroniska, łaźnia, magazyn odzieży, środki czystości, dwie jadłodajnie, pomoc terapeutyczna i psychologiczna (5000 osób)
  • 638.000 zł pomoc seniorom – dofinansowanie zakupu leków, sprzętu medycznego i AGD oraz turnusów rehabilitacyjnych (5200 osób)
  • 897.000 zł pomoc w parafiach – wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas przez cały rok wspierają potrzebujących w ich domach, kupują żywność i leki.

Autorem dwóch plakatów promujących w tym roku akcję „Pomóż nam pomagać” jest Jakub Cichecki, młody grafik i ilustrator, autor między innymi okładek miesięcznika „Znak”. Częścią kampanii jest także spot, do którego muzykę skomponował Mateusz Banasiuk – student Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, reżyser dźwięku, aranżer, dyrygent, kompozytor, wokalista i pianista.